Wiadomość wydrukowana ze stron: www.handball.pl

Największe ME w beachhandballu w Polsce - "to będzie ekscytujący turniej"


2019-06-05 17:38:39 inf. własna

Już na początku lipca odbędą się w Polsce Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej. Będą to największe mistrzostwa w historii tej dyscypliny. Udział w nich weźmie 40 reprezentacji oraz prawie 600 zawodniczek i zawodników. To efekt wzrastającej popularności tej dyscypliny ale i jej atrakcyjności. Uczestnicy przybędą aż z 23 krajów. W turnieju wystąpi zarówno żeńska jak i męska Reprezentacja Polski.
 

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!


W tym roku Polska będzie gospodarzem XI Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej (mistrzostwa starego kontynentu odbywają się co dwa lata). W zawodach weźmie udział 40 reprezentacji (20 damskich i 20 męskich) – w tym obydwie reprezentacje Polski. Polki są aktualnymi wicemistrzyniami Europy w tej dyscyplinie.
 
Turniej odbędzie się w Starych Jabłonkach koło Ostródy, na atrakcyjnie położonych plażach hotelu Anders nad jeziorem Szeląg Mały. Zawody będą trwały od 2 do 7 lipca. Do Starych Jabłonek przyjadą przedstawiciele 23 krajów, zawody potrwają sześć dni a rozegranych zostanie aż 196 meczów.


- To największe mistrzostwa w historii dyscypliny ale też olbrzymie wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Turniej seniorski będzie poprzedzony juniorskimi Mistrzostwami Europy więc piłka ręczna plażowa zagości na Mazurach prawie dwa tygodnie. Łączna liczba uczestników wyniesie ponad 1000 osób, w tym ok. 600 seniorek i seniorów. Tak duże, międzynarodowe zawody to także świetna promocja dla Warmii i Mazur  - podkreśla Marek Góralczyk,  dyrektor w Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Współpracy z Zagranicą i Piłki Ręcznej Plażowej oraz dyrektor turnieju.


Letnia wersja szczypiorniaka jest bardzo atrakcyjną i dynamiczną dyscypliną sportu, która od swojej halowej odmiany różni się m.in. tym, że efektowne zagrania (m.in. rzuty po obrocie o 360 stopni czy po wrzutkach) są dodatkowo punktowane i liczone za dwa punkty. Sprawia to, że „plażówka” jest niezwykle dynamiczna i ciekawa dla kibiców. 
 

- Można być dumnym, że największa impreza w tak nowoczesnej i witalnej dyscyplinie odbędzie się właśnie w Polsce. Sporty plażowe to dynamiczny, światowy trend - zaznacza Grzegorz Kita, Przewodniczący Rady Głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, w którego strukturach zrzeszona jest m.in. piłka ręczna plażowa.


 Polki, które są aktualnymi wicemistrzyniami Europy, zagrają w grupie z Francją, Węgrami, Portugalią i Cyprem.
 

- Nie kalkulujemy, nie oceniamy innych zespołów. Znamy ich siłę ale trzeba koncentrować się na sobie, na naszych możliwościach i atutach. Wiem, że nasza drużyna ma potencjał. Moje zawodniczki są w stanie nawiązać walkę ze wszystkimi na świecie. Ale w tej dyscyplinie występuje duża zmienność. Jakość zespołów może radykalnie zmieniać się z turnieju na turniej - mówi Marek Karpiński, trener reprezentacji Polski kobiet.


- To będzie bardzo ekscytujący turniej. Wystąpimy przed własną publicznością. To zarazem wsparcie ale i presja. Będziemy chciały zaprezentować się jak najlepiej - zapowiada Iwona Niedźwiedź, jedna z najbardziej znanych polskich zawodniczek.


Reprezentacja mężczyzn nie jest tak utytułowana jak reprezentacja kobiet ale na polskim EURO także chce się dobrze zaprezentować. Na mistrzostwach Polacy zmierzą się w grupie ze Szwecją, Francją, Węgrami i Czarnogórą.


- Kluczowe dla naszej drużyny jest optymalne przygotowanie się do turnieju w Starych Jabłonkach. Chcielibyśmy na mistrzostwach rozgrywać spotkania spójne z naszą filozofią piłki ręcznej plażowej - mówi Jarosław Knopik, trener męskiej Reprezentacji Polski.


Turnieje kobiet i mężczyzn rozpoczną się 2-go, a zakończą 7-go lipca.Copyright © 2010 Handball.pl - All rights reserved.