Wiadomość wydrukowana ze stron: www.handball.pl

Reaktywacja handballu w Krakowie - drużyną mężczyzn dowodzi kobieta


2016-09-06 13:05:57 inf. własna

24-go września startują rozgrywki w grupie 4-tej II-ej ligi piłkarzy ręcznych. W tym roku w gronie 12-stu zespołów znalazł się także Krakowiak Kraków, którego trenerem jest kobieta. To Krzysztofa Pietrykowska, która od lat szkoli młodych adeptów piłki ręcznej. Teraz przyszedł czas na seniorski handball.

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

W sumie w drużynie trenują trzy grupy zawodników. To przede wszystkim uczniowie wielosekcyjnej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata, studenci oraz zawodnicy z innych zespołów Małopolski, którzy chcą grać w Krakowie. W sumie 35 osób, będzie grało na poziomie drugoligowym.

- To jest mieszanka młodości z rutyną. Zaczynamy od 2.ligi na spokojnie. Naszym celem jest zapewnienie krakowskiej piłce ręcznej solidnej drużyny na seniorskim poziomie. Zadowoli nas w pierwszym sezonie środek tabeli. Nie stawiamy sobie wygórowanych celów, bo zależy nam na zbudowaniu mocnych organizacyjno-sportowych podstaw - mówi handball.pl Kamil Zawada, dyrektor sportowy Krakowiaka Kraków.

Te podstawy zapewnia w dużym stopniu krakowska Szkoła Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata, która udostępni zespołowi halę na treningi i zawody. Pomoże też sfinansować część kosztów udziału Krakowiaka w 2. lidze.

- Budujemy drużynę cierpliwie. Nie o to chodzi, by wygrać ligę, a potem nie mieć pieniędzy na udział w wyższych rozgrywkach. Rozwijamy się, ale wszystko musi mieć solidne podstawy - zapewnia Kamil Zawada, który codziennie prowadzi rozmowy z potencjalnymi sponsorami.

Dyrektor sportowy tworzy zgrany duet z Krzyszotfą Pietrykowską, która od wielu lat szkoli młodych piłkarzy ręcznych. Chce teraz połączyć siły kilku roczników i powalczyć w seniorskiej piłce ręcznej.

- Od wielu lat pracuję w Krakowie jako trener chłopięcych i młodzieżowych zespołów. Wielu moich wychowanków zasila zespoły z innych części Polski. Dlaczego nie mogą grać w Krakowie? Przecież mogą, tylko trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Jest wielu zawodników, którzy nie chcą wyjeżdżać z Krakowa, a właśnie grać w Grodzie Kraka - mówi handball.pl Krzysztofa Pietrykowska.

W seniorskiej piłce ręcznej bardzo rzadko się zdarza, by kobieta prowadziła męski zespół. O relacje z zawodnikami Krzysztofa Pietrykowska jest jednak spokojna. Większość z nich to jej wychowankowie, z którymi pracowała już od wieku dziecięcego.

- To rzeczywiście chyba ewenement na skalę krajową, że kobieta pracuje jako trener z meżczyznami. Zwykle jest raczej odwrotnie. Nie boję się jednak żadnego wyzwania. Nie ma takiej możliwiści, że drużyna mnie zdominuje, bo wszystko polega na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. Już ja mam swoje sposoby, by dotrzeć do każdego zawodnika. Jak czasami trzeba, to też padnie ostre słowo, ale z tym nie przesadzajmy - śmieje się Krzysztofa Pietrykowska.

24-go września Krakowiak Kraków jedzie do Kielc na wyjazdowy mecz z AZS Politechniką Świętokrzyską. Tydzień później zadebiutuje w drugiej lidze przed własną publicznością z AZS UJK Kielce. Już teraz trenerka, dyrektor sportowy oraz zawodnicy zapraszają na mecze i... do współpracy.

- Kraków zasługuje na seniorską piłkę ręczną. Starsi kibice pamiętają koniec lat siedemdziesiątych i trzy mistrzowstwa Polski Hutnika Kraków, który w sumie zdobył aż pięć medali w krajowych rozgrywkach. Do tego trzy zdobyte Puchary Polski. Dlaczego historia nia miałaby się powtórzyć? Trzeba zaangażowania wielu osób, ale wierzymy, że nasz projekt da stolicy Małopolski wiele powodów do dumy i radości. Jesteśmy gotowi na ciężką pracę - deklaruje Kamil Zawada.

Chcesz nawiązać współpracę z Krakowiakiem i pomóc odbudować seniorski handball w Krakowie? Skontaktuję się z klubem!Copyright © 2010 Handball.pl - All rights reserved.