Wiadomość wydrukowana ze stron: www.handball.pl

Wenta na prezydenta - zawołanie sprzed lat się spełniło (wideo)


2018-11-05 11:30:36 inf. własna

Bogdan Wenta, były trener kadry Polski, został prezydentem Kielc. To jeden z nielicznych przykładów, że po karierze sportowej i trenerskiej można z powodzeniem realizować się w polityce.

 

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Kiedy Wenta z polską reprezentacją zdobywał medale MŚ 2017 i 2009 ktoś krzyknął "Wenta na prezydenta".  Nikt wtedy nie przypuszczał, że Wentyl weźmie sobie te słowa do serca.


Były trener reprezentacji dostał od Platformy Obywatelskiej szansę w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ją wykorzystał, zostają europosłem. Jako jedyny dostał się do euro parlamentu z drugiej pozycji na liście. Skutecznie kandydował z okręgu świętokrzysko-małopolskiego, wykorzystując popularność jaką dała mu piłka ręczna.


Co ciekawe Platforma Obywatelska w tegorocznych wyborach poparła innego kandydata na prezydenta Kielc. Wenta założył jednak swój komitet o nazwie Projekt Świętokrzyskie i wygrał wyraźnie pierwszą turę. W drugiej zmierzył się z urzędującym Wojciechem Lubawskim, wspieranym przez PiS.

 

Wentas zdobyl 61,25 proc. głosów. Jego kontrkandydat, urzędujący od 2002 roku Wojciech Lubawski otrzymał 38,75 proc. głosów.  Na Wentę zagłosowało 49 178 osób, a Lubawski przekonał do siebie 31 114 głosów.


Kampania wyborcza w stolicy świętokrzyskiego była ostra. Wencie zarzucono między innymi, że był… ZOMOWCEM, bo grał w Wybrzeżu Gdańsk. Wenta wygrał w trybie wyborczym proces z Dominikiem Tarczyńskim, co – jak mówią obserwatorzy – było mocnym punktem zwrotnym w tej kampanii.


Wybór Wenty na prezydenta to bardzo dobra wiadomość dla piłki ręcznej w tym mieście, wszak nowy włodarz zjadł zęby na tej dyscyplinie sportu. Byłemu selekcjonerowi kadry, który razem ze świetnymi reprezentantami wyciągnął polski handball z katakumb, gratulujemy.


[wideo]  Wenta prezydentem Kielc – zobacz ogłoszenie wyników!
 

 Copyright © 2010 Handball.pl - All rights reserved.