Wiadomość wydrukowana ze stron: www.handball.pl

Wielki handball wraca do Poznania - czas na Puchar Polski!


2019-05-10 15:20:43 inf. własna/ZPRP

Po blisko ośmiu latach przerwy poznańscy kibice ponownie będą mogli podziwiać szczypiorniaka w mistrzowskim wydaniu. 12 maja o godz. 13:00 w Arenie Poznań odbędzie się 53. edycja finałowej rywalizacji Pucharu Polski piłkarzy ręcznych. Naprzeciw siebie staną dwa najbardziej utytułowane polskie kluby ostatnich lat. Orlen Wisła Płock zmierzy się z PGE Vive Kielce.

 

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Drużyna ze Świętokrzyskiego stanie przed szansą obrony trofeum i zdobycia jedenastego Pucharu Polski z rzędu. Utytułowany zespół z Kielc, który w 2016 roku zwyciężył w prestiżowych rozgrywkach Ligi Mistrzów, ma w swoim dorobku piętnaście triumfów w Pucharze Polski.

 

Orlen Wisła Płock zdobywała natomiast puchar dziesięciokrotnie. "Nafciarze" po raz ostatni po Puchar Polski sięgnęli w 2008 roku, w Mielcu. Drugim finalistą był wtedy klub z Kielc.

 

Po raz ostatni męska reprezentacja Polski w Arenie Poznań wystąpiła 12 czerwca 2011 roku w zwycięskim meczu 30:22 z Portugalią w kwalifikacjach EHF EURO 2012. Jeszcze odleglejsza historia wskazuje, że Grunwald Poznań trzykrotnie zdobył Puchar Polski (1972, 1979, 1980).

 

Aktualnie w Grodzie Przemysława dwa zespoły grają na zapleczu PGNiG Superligi – Grunwald (mężczyźni) i AP (kobiety). Pucharowa rywalizacja Wisły i Vive będzie zatem dla fanów przyczynkiem, aby tłumnie stawić się na meczu.

 

Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że drużyna Talanta Dujszebajewa awnasowała do turnieju Final4 Ligi Mistrzów. Vive wzgrało jedną bramką dwumecz  z wielkim PSG.

 

Organizatorzy przygotowali do sprzedaży 3600 biletów.  Kto nie będzie mógł zobaczyć meczu w Poznaniu, będzie mógł zobaczyć go na srebrnym ekranie. Finał PGNiG Pucharu Polski, PGE Vive Kielce – ORLEN Wisła Płock, który odbędzie się 12 maja o godzinie 13:00, pokaże na żywo TVP Sport. 

 

Co sądzą prezesi i zawodnicy PGE Vive Kielce i Orlen Wisły Płock? Poniżej klubowy dwugłos w tej sprawie:

 

- Dla każdego przeciwnika zawsze mamy szacunek. Płock przez ostatnie lata wielokrotnie pokazywał, że jest dla nas równym przeciwnikiem, myślę, że mecz na pewno będzie pełen walki. Będziemy próbować obronić Puchar Polski dla Kielcach. Krajowe trofea są dla nas bardzo ważne, czy to Mistrzostwo czy Puchar. Szczególnie Mistrzostwo, bo daje dostęp do Ligi Mistrzów, a właśnie o te rozgrywki chodzi w całym tym sporcie. Mecz w Poznaniu na pewno nie będzie łatwy, w Kielcach niedawno w regulaminowym czasie padł przecież remis i to świetnie, bo chłopaki będą wiedzieć, że szykuje się trudne spotkanie i będą w stu procentach skoncentrowani. Poznań był kiedyś ważnym ośrodkiem piłki ręcznej, świetnie, że ta dyscyplina ponownie pojawi się w tym mieście na najwyższym poziomie - powiedział Bertus Servaas, prezes PGE VIVE Kielce.

- Obecnie jesteśmy skoncentrowani tylko na Lidze Mistrzów, ale wiemy, że za dwa tygodnie czeka nas finał Pucharu Polski. Orlen Wisła Płock w ostatnim okresie gra bardzo dobrze. Nowy trener wprowadził nowy system gry, lepiej stoją w obronie, mają wielu równorzędnych zawodników na zmianę. Będziemy chcieli zagrać z nimi tak, jak w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów z Paryżem. Będzie ciężko, ale będziemy walczyć - dodał Marko Mamić, rozgrywający PGE VIVE Kielce.

- Mam nadzieję, że postawimy kielczanom tak samo trudne warunki, jak w ostatnim naszym spotkaniu w Hali Legionów. W tym starciu czołowych polskich zespołowych piłki ręcznej, będziemy szukali swojej szansy na zwycięstwo. Cieszę się, że wszyscy zawodnicy ORLEN Wisły Płock, z wyjątkiem Marko Tarabochii, na tę chwilę są do dyspozycji trenera Sabate. W przeszłości w tym aspekcie bywało różnie. Nasz zespół ma świadomość, że wchodzimy w decydującą część sezonu sportowego 2018/2019. Przed nami mecze, które będą zwieńczeniem kilkumiesięcznej, ciężkiej i wspólnej pracy całej drużyny. Wszyscy życzymy sobie, aby ta praca została nagrodzona trofeum, jakim jest Puchar Polski - uważa Robert Czwartek, prezes SPR Wisła Płock.

- W ostatnim starciu z PGE VIVE Kielce byliśmy bardzo blisko zwycięstwa. Wiemy, że był to mecz w zasadzie o nic, ale pokazaliśmy, że przy odpowiedniej konsekwencji i koncentracji jesteśmy w stanie powalczyć z Kielcami. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że jest to przeciwnik największego kalibru, dlatego aby wznieść puchar, musimy rozgrywać niemal perfekcyjne zawody przez pełne sześćdziesiąt minut. Ciężko pracujemy, aby być możliwie najlepiej przygotowani do tej rywalizacji - powiedział Adam Morawski, bramkarz Orlen Wisły Płock.Copyright © 2010 Handball.pl - All rights reserved.