Wiadomość wydrukowana ze stron: www.handball.pl

Zmarł Wojciech Nowiński - wielka strata dla polskiej piłki ręcznej


2019-06-12 21:55:12 inf. własna/ZPRP

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Nowińskiego – cenionego komentatora sportowego, wykładowcy akademickiego, członka Rady Trenerów ZPRP, autora szeregu publikacji szkoleniowych, a wcześniej znakomitego szkoleniowca i zawodnika, reprezentanta kraju i wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski.
 

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!


Wojciech Nowiński był trenerem głównym młodzieżowej reprezentacji Polski mężczyzn, która w 2002 roku zdobyła tytuł Mistrzów Europy – jedyny złoty medal w historii polskiej piłki ręcznej. Miał 70 lat, zmarł po ciężkiej chorobie, jego śmierć to ogromna strata dla całego środowiska szczypiorniaka.

Wojciech Nowiński urodził się 11 grudnia 1948 r. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W latach 1966-85 występował na pierwszoligowych parkietach w Polsce i we Francji.

Jako trener najpierw pracował w Anilanie Łódź, a potem na długi czas przeniósł się do Francji. Przebywał tam w latach 1980-1995, gdzie był szkoleniowcem klubów HBC Anzin i AC Boulogne Billancourt.

Po powrocie do Polski zamieszkał w Trójmieście. Od 1995 r. pełnił funkcję wykładowcy w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Jako trener prowadził także kluby AZS AWFiS Gdańsk i SMS Gdańsk. Przez kilka lat pełnił też funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski seniorów, którą samodzielnie poprowadził w ośmiu meczach.

Długo pracował również z reprezentacjami młodzieżowymi. W 1997 r. z juniorami zajął zwarte miejsce na mistrzostwach świata, jednak największy sukces odniósł pięć lat później, kiedy prowadzony przez niego polski zespół zdobył w Gdańsku młodzieżowe mistrzostwo Europy do lat 20.

Drużyna oparta była na zawodnikach prowadzonego przez niego SMS Gdańsk, to wówczas swoje piękne kariery zaczynali m.in. Karol Bielecki, Mariusz Jurkiewicz, Krzysztof Lijewski czy Patryk Kuchczyński.

Od wielu lat Wojciech Nowiński był stałym ekspertem na antenach Telewizji Polskiej i Polsatu. Dla TVP komentował mecze polskich szczypiornistów na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.

W październiku 2018 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w upowszechnianie sportu. 

 

Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Nowińskiego zostały zaplanowane na 19.06.2019 (środa). Msza w kościele św. Jadwigi przy ul. Korzennej 2 w Gdyni odbędzie się o godz. 13:00.  Uroczystości pogrzebowe ozpoczną się o godz.14:00 na cmentarzu przy ul.Spokojnej 6 w Gdyni.Copyright © 2010 Handball.pl - All rights reserved.