Handball.pl
IHF Super Globe: skuteczny Jurkiewicz klubowym mistrzem świata!
01.09.2012 20:52 Źródło: inf. własna/IHF

Sukces Mariusza Jurkiewicza i jego Atletico Madryt. Drużyna polskiego rozgrywającego wygrała  turniej IHF Super Globe w Katarze - Klubowe Mistrzostwa Świata piłkarzy ręcznych, pokonując w wielkim finale obrońcę trofeum THW Kiel 28:23. Nasz zawodnik okazał się najskuteczniejszym graczem w ekipie z Madrytu - zdobył aż sześć goli.

Piłkarze ręczni Atletico Madryt na podium IHF Super Globe (Fot. IHF)
Dołącz do nas na Facebooku!

Mariusz Jurkiewicz od początku spotkania należał do aktywnych graczy.  Od 13-stej do 18-stej minuty zdobył dla swojego klubu trzy gole z rzędu, a jego zespół odzyskał prowadzenie (9:8). W pierwszej połowie drużyny grały jednak bardzo uważnie i do przerwy był remis 13:13.

W 41. minucie - po dwóch bramkach Filipa Jichy - THW wyszło na prowadzenie 18:17. Wtedy Atletico odpowiedziało trzema golami z rzędu: dwa razy trafił Aguinagalde, a raz Jurkiewicz. Kilończycy odpowiedzieli bramką Momira Ilica (20:19), ale to wtedy Atletico włączyło szósty bieg.

Polaka oraz Kiryła Lazarowa, który dzień wcześniej dowiedział się o śmierci swojego ojca w Macedonii i mimo to zagrał, wsparła trójka nowych graczy - Ferrer, Masachs i Barachet. Ich w sumie sześć bramek spowodowało, że Atletico prowadziło już 26:19 w 49. minucie spotkania.

To był kluczowy moment meczu, bo po tych ciosach THW już się nie podniosło, a zespół polskiego  rozgrywającego kontrolował do końca losy spotkania. Atletic Madryt wygrało z THW Kiel 28:23 i zainkasowało główną nagrodę turnieju - 400 tys. dolarów.

- Po tym jak dostaliśmy tragiczną informację o śmierci taty Kiryła, był to dla nas jeden z najtrudniejszych meczów. Ale moi gracze zagrali najlepiej jak potrafią. To wspaniałe wygrać z aktualnym triumfatorem EHF Ligi Mistrzów i obrońcą tytułu IHF Super Globe sprzed roku. Brawa należą się naszemu bramkarzowi Jose Hombradosowi, którego niesamowite obrony dawały nam okazję do kontr i łatwych bramek - powiedział trener Atletico Talant Dujszebajew.

Wspomniany przez trenera Atletico Hombrados choć wygrał finał, nie miał wesołej miny. - To był bardzo ciężki mecz. Poczatkowo mieliśmy problemy z obroną, ale potem to właśnie defensywa zdecydowała o naszym sukcesie. Ten trudny turniej był doskonałym przetarciem przed nowym sezonem w Asobalu i Lidze Mistrzów. Sukces w Katarze dedykujemy zmarłemu ojcu Kiryła Lazarowa - powiedział Hombrados.

- Atletico w pełni zasłużyło na wygraną, bo było lepszym zespołem. Co prawda w pierwszej połowie graliśmy całkiem dobrze, ale w z drugiej części gry nie mogę być zadowolony. Zmarnowaliśmy mnóstwo okazji do zdobycia gola – powiedział niepocieszony Alfred Gislason, trener THW Kiel.

To trzeci triumf Atletico Madryt w IHF Super Globe. Piłkarze ręczni, występujący wcześniej pod nazwą Ciudad Real, triumfowali w 2007 i 2010 roku.

Powody do radości mają także gospodarze turnieju. Katarski Al Saad pokonał w małym finale Zamalek 32:26. Znów klasą dla siebie był Dragan Gajić, który dla miejscowego zespołu zdobył aż 9 goli. W meczu o 5. miejsce druga katarska ekipa El Jaish pokonała brazylijski Metodista Sao Bernardo 31:23.

Turniej nie udał się drużynie drugiego polskiego zawodnika - Tomasza Szklarskiego. Jego Sydney University Handball Club uległ w meczu o 7. lokatę Mudharowi 21:34 i zajął ostatnie miejsce w zawodach. Trudno mieć o taki wynik pretensje do polskiego zawodnika, który w przekroju całego turnieju był jedną z wyróżniających się pozytywnie postaci swojego zespołu.