Belka - przyjaciel recznej
Handball.pl
A A A
Memoriał Olszówki - trofeum zostało w domu
12.05.2013 23:19 Źródło: inf. własna
komentarzy 1

Sportowy weekend w Łaziskach Górnych upłynął pod znakiem piłki ręcznej. Na XXIV Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej mężczyzn im. Jana Olszówki zjechali szczypiorniści, którzy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu błyszczeli na handballowych parkietach Polski, Europy i świata.
 

Chociaż lat przybywa, to radość z piłki ręcznej wciąż ta sama (Fot. T.Piątkowski)
Handball.pl jest na Facebooku - dołącz do nas!


Przyjechali nie tylko po to, by uczcić pamięć po animatorze piłki ręcznej w Łaziskach oraz na Śląsku, ale również po to, by pokazać, że są jeszcze młodzi duchem (ciałem już trochę mniej) i potrafią zaprezentować piękno piłki ręcznej.

Osiem zespołów: TSV Schonberg, WKS Śląsk Wrocław, KS Górnik Złotoryja, BKS Oldboys Bochnia, KS Czuwaj Przemyśl, Przyjaciele Freda Kraków i dwie drużyny z Łazisk Górnych: „Lwy Jasia” oraz Polonia Łaziska, w tym gronie trzech olimpijczyków (Engelbert Szolc, Jan Gmyrek i Jerzy Garpiel), były „król strzelców” polskiej ekstraklasy, Roman Wójcik, wielu czołowych szczypiornistów najlepszych polskich drużyn, nie po raz pierwszy zameldowało się w Łaziskach, by powalczyć o doroczne trofeum.

Faworytem turnieju był zespół gospodarzy, ubiegłoroczni wicemistrzowie Europy i wicemistrzowie Polski weteranów - „Lwy Jasia”. Okazało się, że w sporcie nie ma pewniaków.

"Lwy Jasia” potknęły się już na starcie, remisując z TSV Schonberg 9:9, a potem w drugim meczu grupowym uległy Śląskowi Wrocław 9:11 i wypadły z gry o główne trofeum.

Rewelacją turnieju okazał się natomiast drugi zespół z Łazisk – Polonia, który został stworzony ad hoc w miejsce Zagłębia Lubin, które na turniej nie dojechało.

Polonia okazała się prawdziwym „czarnym koniem” i wygrywając wszystkie mecze, wygrała także turniej. Trofeum zostało w domu!

Wyniki 24. Memoriału Olszówki:

Lwy Jasia – TSV Schoneberg 9:9 (3:4)
Przyjaciele Freda – Oldboys Bochnia 7:11 (4:9)
Śląsk Wrocław – Górnik Złotoryja 12:7 (8:3)
Czuwaj Przemyśl – Polonia Łaziska 9:10 (4:6)


Śląsk Wrocław – TSV Schoneberg 12:10 (6:4)
Przyjaciele Freda – Polonia Łaziska 6:11 (2:5)
Lwy Jasia – Śląsk Wrocław 9:11 (4:5)
Czuwaj Przemyśl – Oldboys Bochnia 8:7 (3:3)


TSV Schoneberg – Górnik Złotoryja 10:10 (5:5)
Przyjaciele Freda – Oldboys Bochnia 7:8 (4:4)
Lwy Jasia – Górnik Złotoryja 15:8 (6:4)
Polonia Łaziska – Oldboys Bochnia 8:7 (3:2)

Mecz o VII miejsce
Górnik Złotoryja – Przyjaciele Freda 12:10 (7:5)

Mecz o V miejsce
TSV Schoneberg – Oldboys Bochnia 11:18 (4:9)

Mecz o III miejsce
Lwy Jasia – Czuwaj Przemyśl 11:10 (8:4)

Finał
Polonia Łaziska – Śląsk Wrocław 14:11 (7:9)
 

Kolejność końcowa turnieju:

1.  Polonia Łaziska Górne
2. Śląsk Wrocław
3. "Lwy Jasia” Łaziska Górne
4. Czuwaj Przemyśl
5. Oldboys Bochnia
6. TSV Schoneberg
7. Górnik Złotoryja
8. "Przyjaciele Freda” Kraków

Najlepszym bramkarzem turnieju został Wiesław Wronka (Polonia), najlepszym zawodnikiem – Ernest Jarosz (Śląsk), najskuteczniejszym zawodnikiem – Hanne Flieger (TSV), a MVP turnieju – Włodzimierz Stawicki (Polonia).

Główne trofeum XXIV Turnieju im. Jana Olszówki wywalczyli: Grzegorz Brański, Andrzej Strodowski, Wiesław Wronka, Włodzimierz Stawicki, Marek Olszówka, Marcin Kurasz, Marek Borzucki, Dariusz Kiraga, Janusz Bykowski, Tomasz Rutkowski, Marek Rajwa, Mariusz Bilewicz, Marcin Kospyrada, Zbigniew Pawelak, Franciszek Świtalik i Krzysztof Płonka. Trener: Tadeusz Piątkowski.

- Spotkaliśmy się po raz 24 i w tym gronie są tacy, którzy nie opuścili ani jednego turnieju. To budujące, że jeszcze im się chce i że chcą dać przykład młodszym. Ale patrząc na tych świetnych kiedyś zawodnikach, widać jak płynie czas. Ci, którzy walczyli kiedyś o ligowe punkty, dziś potrafią jeszcze powalczyć dla zasady. Ale jest ich coraz mniej, pojawiają się pokolenia „młodszych” weteranów.

 

Ale już nie w takiej ilości, jak tych związanych z Turniejem w Łaziskach. Stąd też zastanawiam się, czy nie czas na zmianę formuły naszego turnieju. Ale na pewno jeszcze nia w najbliższym czasie, gdyż w przyszłym roku chcemy uświetnić nasze spotkania, na jubileuszowym XXV Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej im. Jana Olszówki. A może uda się tę imprezę połączyć z Mistrzostwami Polski Weteranów? - powiedział organizator turnieju, Marian Olszówka:

- Przyrody i miłości oszukać się nie da. Dziś nie jesteśmy tak sprawni jak dawniej, wolniej biegamy, oddawane rzuty nie mają już tej mocy, ale zapału nam nie brak. Przyjeżdżamy na turniej, bo kochamy handball, tutaj jeszcze próbujemy pobiegać, czasem nawet uda się zagrać coś, co podoba się innym, ale przede wszystkim jest okazja, by się spotkać. Czasami po wielu latach.

 

Przyjemnie jest powspominać z Engelbertem Szolcem Igrzyska Olimpijskie w Monachium, gdzie jego pokolenie budowało podwaliny pod nasz medal w Montrealu. My w jakim stopniu takie podwaliny budowaliśmy pod późniejsze sukcesy naszych piłkarzy ręcznych. I to jest piękne, podobnie jak fakt, ze takiego bakcyla połykają też młodsi. Jeśli tę tradycję podtrzymamy, to w przyszłości nie powinno być źle. Hasło, „nie ma przyszłości bez przeszłości”, znajduje tutaj pełne potwierdzenie - powiedział brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich, Jan Gmyrek.

Z Łazisk Górnych Tadeusz Piątkowski

Koszulka box 2 300 nad newsletter
oceń + 6 (6 głosów)
 
podziel się artykułem
1
słaby gracz | *.pl | 14.05.2013 08:01
witam najlepszy turniej w jakim udało mi sie zagrać dziekuję organizatorom szczególnie Marianowi do zobaczenia w krakowie
Muster Banderoza
Koszulka box 4 300 nad newsletter
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens