Handball.pl
A A A
Odszedł Alfred Wrzeski - wielka strata dla polskiej piłki ręcznej!
09.12.2019 09:19 Źródło: inf. własna
komentarzy 0

Śląska piłka ręczna pogrążyła się w smutku. W nocy z 7 na 8 grudnia zmarł Alferd Wrzeski. Były reprezentant polski w piłce ręcznej 11-osobowej i siedmioosobowej, czołowy trener śląskich drużyn, wieloletni

Prezes Śląskiego Związku Piłki Ręcznej z tytułem Prezesa Honorowego Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.
 

Alfred Wrzeski - legenda polskiej i śląskiej piłki ręcznej - odszedł w wieku 79 lat (Fot. archwium)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

 

Był 3-krotnym uczestnikiem Mistrzostw Świata, w latach 1960-1967 45 razy wystąpił w pierwszej reprezentacji Polski.
Urodził się 22 kwietnia w Katowicach. Od najmłodszych lat jego pasją był sport, a jako swoją dyscyplinę, wybrał "handball".

 

Treningi rozpoczął w katowickim AZS-ie, w którym w 1956 roku zadebiutował w I lidze. W Katowicach długo miejsca nie zagrzał, gdyż dostał powołanie do odbycia służby wojskowej. Trafił do Wrocławia, a tam do WKS-u Śląsk, z którym zdobywał tytuły Mistrza Polski. Szybko trafił do reprezentacji.

 

Dwukrotnie wystąpił na mistrzostwach świata (1963, 1966) w piłce ręcznej 11-osobowej (czwarte miejsca), a w 1967 podczas światowego championatu roku reprezentował Polskę w „siódemce”. W sumie koszulkę z białym orłem przywdziewał 45 razy.


Pod koniec kariery zawodniczej zaczął się sposobić do zawodu trenera, a kiedy zakończył karierę, wrócił na Śląsk i podjął pracę trenerską. Był szkoleniowcem męskich zespołów Sparty Katowice, Pogoni Zabrze, Grunwaldu Ruda Śląska, Doukasa Ateny, GAS Kilkis Saloniki i drużyn kobiecych AZS-u Katowice i Zgody Ruda Śląska.


Jego kolejnym sportowym szczeblem była kariera działacza. Był członkiem Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Wiceprezes ZPRP (2001-2003), a od roku 2004 przez trzy kadencja pełnił funkcję prezesa Śląskiego Związku Piłki Ręcznej. Przez wiele lat pełnił funkcję trenera koordynatora Śląskiej Federacji Sportu w Katowicach. W grudniu 2016 został prezesem honorowym.


Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Diamentową z Wieńcem Za Zasługi dla Piłki Ręcznej.


W ostatnich latach walczył z ciężką chorobą. Długo skutecznie, by w końcu tę walkę przegrać w wieku 79 lat.
 

Tadeusz Piątkowski

TAGI: alfred wrzeski  
oceń 0 (0 głosów)
 
podziel się artykułem
0
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens