plzowka_927_250
I Love Handball - Belka duza 2
Handball.pl
A A A
Polski handball ma swój pomnik - na stulecie piłki ręcznej
13.06.2018 11:47 Źródło: inf. własna
komentarzy 0

Przed Areną Kalisz został odsłonięty pomnik "Piłkarze ręczni". Jego autorem jest Zbigniew Wojkowski. Uroczystość wpisuje się w obchody jubileuszu 100-lecia polskiej piłki ręcznej i poprzedzi towarzyski mecz mężczyzn Polska – Hiszpania. Rzeźba wykonana jest z brązu, waży ok. 800 kg, w najwyższym punkcie mierzy 3 metry.
 

Pomnik "Piłkarze ręczni" stanął przed Areną Kalisz (Fot. ZPRP)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!


Artysta długo się przygotowywał do projektu. W tym celu obserwował mecze mistrzostw Europy 2016, których Polska była gospodarzem.

 

- Piłka ręczna to specyficzna, bardzo kontaktowa dyscyplina. Można ja porównać do walki gladiatorów. To są nasi współcześni gladiatorzy – mówi rzeźbiarz.

Autor miał kilka pomysłów na realizację zadania. Projekt pomnika, który stanął w Kaliszu wydawał się najbardziej oddającym specyfikę dyscypliny, czyli ruch, dynamikę, kompozycję zamkniętą w kole –tworzą ją dwaj zawodnicy.

Sentyment do piłki ręcznej pozostał artyście, gdyż ostatnio był na towarzyskim meczu mężczyzn w Katowicach Polska - Czechy.

 

- To naprawdę męska gra. Skala napięcia momentami jest bardzo wysoka. Do dziś pamiętam gola Michała Szyby, który podczas mistrzostw świata, w spotkaniu o brązowy medal, doprowadził do dogrywki z Hiszpanią - dodaje artysta.
 

Piłka ręczna to specyficzna, bardzo kontaktowa dyscyplina. Można ja porównać do walki gladiatorów. To są nasi współcześni gladiatorzy.
Zbigniew Wojkowski
Zbigniew Wojkowski ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1987 roku w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. W roku 1990 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Autor rzeźb symbolicznych, takich jak „Źródło”, „Pomost dziejów”, „Troj” (Koń Trojański), „Lawa”, „Serce”, „Świątynia”, „Formowanie”  Rzeźby Wojkowskiego charakteryzują się  powściągliwością, zarówno w bryle, jak i w formie, wydobywająca przy tym piękno materii, jaką posługuje się artysta.

 

Brąz idealnie wypolerowany zderza się z chropowatymi powierzchniami, ciemne patyny zderzają się z blaskiem metalu, zawsze podporządkowane układowi i strukturze rzeźby.

Jego prace prezentowane w galeriach Polski, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i USA znajdują się w licznych zbiorach publicznych i prywatnych. W 2004 roku oficjalnie, w związku z wejściem do Unii Europejskiej, reprezentował Polskę w Parlamencie Północnej Nadrenii-Westfalli w Duesseldorfie.

 

"Piłkarze ręczni" to nie pierwsza praca rzeźbiarza bezpośrednio nawiązująca do sportu. Wcześniej wykonał statuetkę „Kulomiota” dla Tomasza Majewskiego oraz rzeźbę plenerową „Zapaśnicy”, która eksponowana jest przed siedzibą PKOl. 

Koszulka box 2 300 nad newsletter
TAGI: piłka ręczna  zprp  
oceń 0 (0 głosów)
 
podziel się artykułem
0
MP Kalisz 2019
Koszulka box 3 300 nad newsletter
www.czesciauto24.pl
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens