Handballowe zeszyty - apsek
Handball.pl
A A A
Polski trener z Sydney szuka piłkarzy ręcznych - zagraj na IHF Super Globe 2015! (wideo)
20.03.2015 17:24 Źródło: inf. własna
komentarzy 1

Adam Molenda, były zawodnik AZS Politechnika Radom, dołączył jako trener do sztabu szkoleniowego drużyny Sydney Uni Handball Club. Polski szkoleniowiec powiedział handball.pl, że chce zaprosić do gry utalentowanych piłkarzy ręcznych z Polski do wzięcia udziału w Mistrzostwach Australii i Oceanii oraz IHF Super Globe w Katarze.
 

Adam Molenda zaprasza zawodników z Polski do gry w Sydney Uni Handball (Fot. Sydney Uni Handball.pl)
Podziel się tą informacją na Facebooku - już teraz!


Handball.pl: Przede wszystkim jak znalazłeś się w Sydney?

Adam Molenda (trener Sydney Uni Handball): Razem z żoną zamieszkałem w Sydney 8 lat temu. Posiadam własną szkółkę tenisową, gdzie szkolę zawodowych tenisistów, jak również dobrze rokujących juniorów. Sydney jest cudownym miejscem do życia i uprawiania sportów przez cały kalendarzowy rok.

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do drużyny Sydney Uni Handball jako trener?

- Moja przygoda z piłką ręczną rozpoczęła sie ponad 30 lat temu w Radomiu. Mecze rozgrywane były na poziomie krajowym. Po prawie piętnastu latach intensywnych treningów i kilku kontuzjach, zrezygnowałem z gry i skupiłem się na tenisie. Z tego powodu w 2003 roku przeprowadziłem się do Stanów Zjednoczontch, gdzie próbowałem moich sił jako zawodnik, a potem jako trener.

Jednak moja pasja do piłki ręcznej nigdy nie zanikła. Po przyjeździe do Sydney zacząłem trenować z drużyną Sydney Uni, ale powracające kontuzje uniemożliwiły mi dalsza grę. Z niesamowitą przyjemnością obserwowałem jak szybko rozwija się ta drużyna i jakie sukcesy odnosi w tej części świata….

Po wywalczeniu przez polską reprezentację brązowego medalu na ostatnich mistrzostwach świata w Katarze, klub skontaktował sie ze mną z pytaniem czy chciałbym kontynuować moją przygodę z piłką ręczną, ale już jako trener. Decyzję podjąłem w jednej sekundzie. Aktualnie we współpracy z niemieckim trenerem Philipem Endersem trenujemy drużynę Sydney Uni Handball.

Jakbyś porównał Sydney Uni Handball Club do klubów w Polsce?

- Różnica nada jest spora. W Australii najbardziej popularne sporty to rugby, cricket i australijska liga piłki nożnej. Handball nie jest popularnym sportem, brak profesjonalnych drużyn i nikt tak naprawdę nie zarabia pieniędzy, uprawiając ten piękny sport.

Ale Sydney Uni Handball Club dominuje jako drużyna posiadająca bardzo dobrych zawodników z całego świata, którzy przylecieli do Australii i zamieszkali w Sydney.

Dodam, że Sydney Uni zakwalifikowało się do IHC Super Globe w 2012, 2013 i 2014, posiadając wyszkolona drużynę na międzynarodowym poziomie. We wrześniu 2014 roku nasza drużyna grała przeciwko Barcelonie podczas mistrzostw IHF Super Globe. Wszyscy nie mogli uwierzyć w wynik 11:11 w 25 -tej minucie…

Jakie są założenia klubu na obecny rok?

- Będziemy walczy o kwalifikację do Super Globe w Katarze, który odbędzie się we wrześniu tego roku. Aby to osiągnąć, musimy wygrać najpierw mistrzostwa Australii w kwietniu, a potem czerwcowe mistrzostwa Oceanii.

Będziemy walczy o kwalifikację do Super Globe w Katarze, który odbędzie się we wrześniu tego roku. Aby to osiągnąć, musimy wygrać najpierw mistrzostwa Australii w kwietniu, a potem czerwcowe mistrzostwa Oceanii.
Adam Molenda (trener Sydney Uni Handball)
Podczas rozgrywek Super Globe będziemy dążyć do wygranej, gdzie rok temu po zaciętym meczu przegraliśmy 24:25 przeciwko egipskiemu teamowi Al Ahly Kair, który na ten turniej zakontraktował kilku znakomitych zawodników z Europy!

Celem tej drużyny jest ciężka praca, która – mam nadzieję - doprowadzi nas do zwycięstwa. Kto wie, jeśli kieleckie Vive czy płocka Wisła wygrają EHF Ligę Mistrzów, to może będziemy grali z nimi właśnie we wrześniu w Katarze na IHF Super Globe.

Sydney Uni Handball to międzynarodowe towarzystwo, a są - oprócz Ciebie - jacyś Polacy?

- Oczywiście Tomasz Szklarski, który jest naszym głównym zawodnikiem. W Polsce grał w Sandomierzu, a do Sydney przyleciał pięć lat temu. Oczywiście jest miejsce dla dwóch, trzech lub więcej Polaków! Aktualnie poszukujemy lewego i prawego rozgrywającego. Nigdy nie jest za dużo leworęcznych zawodników i w zasadzie zawsze znajdzie się miejsce dla wszystkich chętnych na poziomie pierwszej czy drugiej ligi.

Czy jest łatwo polskiemu zawodnikowi przylecieć do Sydney i grać w Waszym klubie?

- O dziwo nie jest trudno! Możliwość przylotu i zamieszkania w Sydney stało sie dużo łatwiejsza po wprowadzeniu nowego rodzaju wizy tak zwanej: "Work&Holiday Visa". Jeśli jesteś poniżej 30-go roku życia, to możesz w Australii na tej wizie pracować i podróżować przez cały rok. Oczywiście grając w piłkę ręczna w Australii nie zarabia się żadnych pieniędzy, bo to sport nadal amatorski, ale australijska gospodarka jest na tyle chłonna, że ze znalezieniem pracy nie będzie problemu.

Uwaga! Wszyscy chętni, którzy chcą zgłosić się do Sydney Uni Handball mogą pisać do trenera Adama Molendy na adres: info@sydneyunihandball.com

 

Sydney Uni Handball TV: zobacz teledysk z udziału klubu w Super Globe w 2012 roku!

 

oceń + 3 (3 głosów)
 
podziel się artykułem
1
szkoda, ze nie ma oferty dla żeńskiej drużyny
berttaw | *.pl | 20.03.2015 17:38
szkoda, ze nie ma oferty dla żeńskiej drużyny!!
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens