Belka - przyjaciel recznej
Handball.pl
A A A
"Setka" ręcznej w Polsce - powstał nowy logotyp
16.09.2017 13:42 Źródło: inf. własna/ZPRP
komentarzy 0

Rok 2018 będzie wyjątkowy dla całej polskiej piłki ręcznej – będzie to bowiem rok Wielkiego Jubileuszu! W przyszłym roku mija równo 100 lat od momentu, kiedy nasza dyscyplina sportu, miała swoją pierwsza odsłonę na ziemiach polskich, a dokładnie w polskiej miejscowości granicznej pomiędzy Prusami, a Imperium Rosyjskim tj. w Szczypiornie.
 

Logo przyszłorocznych obchodów 100-lecia piłki ręcznej w Polsce (Fot. ZPRP)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!


To właśnie w Kaliszu, w koszarach i barakach garnizonu, za drutami kolczastymi obozu jenieckiego, polscy legioniści rozgrywali pierwsze, historyczne mecze piłki ręcznej.


Pomimo tego, że piłsudczykom odebrano broń i wolność, na duchu podnosiła nadzieja na odzyskanie niepodległości. Z apatii i marazmu pozwoliła im się wyrwać samodyscyplina i właśnie piłka ręczna, która stała się niezwykle popularna wśród internowanych żołnierzy Józefa Piłsudskiego.

Wówczas zapewne nie zdawali oni sobie sprawy z faktu, że tworzą podwaliny jednej z najpopularniejszej obecnie gier zespołowych w Polsce.

Od tamtych wydarzeń mija 100 lat, a czas ten pozwolił kolejnym pokoleniom pasjonatów handballu popularyzować tę dyscyplinę i podjąć wymierne działania, aby dorównać najlepszym.

Najpierw rozgrywano mecze w zespołach 11-osobowych na otwartych boiskach, by z czasem z drużynami 7-osobowymi przenieść się do hal sportowych.

Na przestrzeni lat powstawały nowe organizacje i kluby, zwiększała się rzesza sympatyków piłki ręcznej i w końcu przyszła pora na reprezentacyjne sukcesy oraz medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Niewątpliwie zwieńczeniem tego okresu był perfekcyjnie zorganizowany przez nasz kraj turniej finałowy mistrzostw Europy mężczyzn w roku 2016, który przez kibiców i ekspertów uznany został za najlepsze EURO w historii dyscypliny.

Teraz przed nami nowy wiek wielkich wyzwań i nadziei, w tym organizacja finałów mistrzostwa świata kobiet U-18 w Kielcach w 2018 roku czy finałów mistrzostw świata mężczyzn, które w roku 2023 Polska zorganizuje wspólnie ze Szwecją.

- W tym wyjątkowym czasie mamy powody do dumy i radości. To nasze wspólne święto i w równym stopniu dotyczy ono zarówno najmłodszych pasjonatów szczypiorniaka, jak i tych, którzy na przestrzeni lat naszą historię tworzyli – mówi prezes Andrzej Kraśnicki.

- W nowe stulecie wkraczamy ze specjalnie na tę okazję przygotowanym logotypem, przypominającym o najważniejszych momentach naszej wiekowej historii. Jesteśmy wielką Rodziną polskiej piłki ręcznej, a przed nami wspaniały Jubileusz - podkreśla prezes ZPRP.

  Handballowe_koszulki_640_2
oceń 0 (0 głosów)
 
podziel się artykułem
0
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Koszulka box 2 300 nad newsletter
Czy tegoroczny sezon PGNiG Superligi K i M z powodu koronawirusa odbędzie się zgodnie z planem?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens