Handball.pl
A A A
UW bada kibiców szczypiorniaka - "społeczne znaczenie piłki ręcznej"
01.08.2015 11:13 Źródło: inf. własna
komentarzy 0

Kim jest kibic piłki ręcznej w Polsce? Na to pytanie będą chcieli odpowiedzieć badacze Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zorganizowali badanie o polskim szczypiorniaku. Mateusz Grodecki z UW chce stworzyć socjologiczny portret kibica piłki ręcznej. Każdy, kto jest fanem handballu, może wziąć w tym naukowym badaniu udział.

 

Pierwsza strona ankiety badawczej dla kibiców piłki ręcznej (Fot. mat. prasowe)
Podziel się tą informacją na Facebooku - już teraz!



Każdy aktywny fan polskiej piłki ręcznej - czy to w Polsce czy za granicą - przyczyni się tym samym do socjologicznego poznania środowiska piłki ręcznej, biorąc udział w tej naukowej inicjatywie

 

Badanie będzie trwało do końca wakacji - 30 sierpnia 2015 roku. Skąd pomysł na zbadanie fanów szczypiorniaka? Motywów jest kilka.

- Większość uwagi naukowców, zajmujących się społecznym znaczeniem sportu, skupia się na piłce nożnej (mojej zresztą podobnie). Tymczasem piłka ręczna pozostaje zupełnie w cieniu. Pomysł na badanie fanów szczypiorniaka zrodził się podczas oglądania jednej ze "Świętych Wojen", gdzie zdałem sobie sprawę z tego faktu.

 

Zadziwiające jest to, że szczypiorniak nie zwracał do tej pory uwagi badaczy społecznych. Badanie ma zatem przede wszystkim służyć zdobyciu wiedzy o społecznym znaczeniu piłki ręcznej.
Mateusz Grodecki, socjolog UW
Przede wszystkim, chciałbym lepiej zrozumieć ten świat. Oczywiście, za zainteresowaniem piłką ręczną kryją się także powody osobiste - jestem z Płocka, w młodości chadzałem na halę Chemika. Wtedy jednak nie posiadałem odpowiedniej wiedzy, by prowadzić na ten temat badanie - mówi handball.pl Mateusz Grodecki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Zadziwiające jest to, że szczypiorniak nie zwracał do tej pory uwagi badaczy społecznych. Badanie ma zatem przede wszystkim służyć zdobyciu wiedzy o społecznym znaczeniu piłki ręcznej. Dodatkowo, chcemy żeby badanie wpłynęło na promocję tej dyscypliny. I to nie tylko w akademickich murach - dodaje Grodecki.

Badania zostaną opublikowane w periodykach naukowych w połowie przyszłego roku. Raport trafi także do szerszego grona osób, gdyż pojawi się na portalu handball.pl. Planowana jest też konferencja naukowa, na której zostaną przedstawione badania.

Chcesz wziąć udział w ankiecie dla kibiców piłki ręcznej? Kliknij w obrazek poniżej!

 

 

Gym Vibe 17 -artykuł
oceń + 6 (6 głosów)
 
podziel się artykułem
« zobacz liste opinii
Temat: 
Treść: 
Podpis: 
 
Redakcja Handball.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens