KOszulki 2
Duże emocje w Zabrzu - Górnik postawił się Wiśle (wideo)
01.02.2017 19:38 Źródło: inf. własna/Orlen Wisła Płock

W meczu 17. kolejki PGNiG Superligi, rozegranym awansem Górnik Zabrze podedejmował Orlen Wisłę Płock. Gospodarze postraszyli swoich rywali, ale ostatecznie przegrali

Rafał Gliński zdarł "pajęczynę" w okienku płockiej bramki (Fot. YT / Canal+)

Nafciarze od pierwszej minuty zaprezentowali się wybornie w obronie, notując serię przechwytów i gdyby nie bramkarz Górnika Zabrze Mateusz Kornecki jego zespół już na starcie znalazłby się w bardzo trudnej sytuacji.

Niemniej nawet stosunkowo niska skuteczność rzutowa graczy z Płocka pozwoliła im wyjść na prowadzenie 4:1, po czym o czas poprosił trener Ryszard Skutnik. Przerwa dla gospodarzy pozwoliła im na opanowanie nerwów i przerwanie strzeleckiego impasu, jednak w kolejnych ich akcjach ofensywnych górą był Marcin Wichary i przewaga płocczan ponownie zaczęła rosnąć (3:7).

Kontrola nad wydarzeniami na boisku jakby uśpiła gości, gdyż po dwóch nieudanych akcjach w 20.min. wynik brzmiał 7:9. Płoccy gracze dużo grali kombinacyjnie, co nie zawsze przynosiło pożądany efekt, dzięki czemu zabrzanie stanęli przed szansą na zdobycie bramki kontaktowej, ale między słupkami kolejną udaną interwencją popisał się Wichary.

Przy rzucie Rafała Glińskiego w kolejnej sytuacji bramkarz z Płocka był już bezradny i tablica świetlna pokazała stan 8:9.

[wideo] PGNiG SUperliga TV: zobacz rzut Rafała Glińskiego na 8:9!

Od tego momentu mecz się wyrównał. Wprawdzie jeszcze na trzy minuty przed zejściem do szatni Wisła prowadziła 13:10, ale wówczas przypomniał sobie rozgrywający Górnika Aleksander Tatarincew, który zdobył dla gospodarzy dwie kolejne bramki. Chwilę później swój pojedynek z Korneckim ze skrzydła przegrał Valentin Ghionea, a Iso Slujiters ustalił stan meczu do przerwy na 13:13.

Drugą połowę Wiślacy zaczęli od dwóch nieudanych akcji ofensywnych i prowadzenia Górnika 15:13. W porę jednak odpowiedział dwukrotnie Tiago Rocha oraz Lovro Mihić, który w przerwie zastąpił Adama Wiśniewskiego. Na więcej gościom nie pozwolił Kornecki, który coraz częściej odbijał piłkę po ich rzutach. Zabrzanie w obronie wysoko wychodzili do rozgrywających, wobec czego ci szukali na kole Tiago i w 40. min. Portugalczyk miał na koncie już sześć trafień.

Przewaga Nafciarzy długo oscylowała wokół jednej bramki, m.in. przez przestrzelone znakomite sytuacje Michała Daszka i Mihicia. Chorwat zrehabilitował się za swoją nieudana próbę w 44.min. wyprowadzając Nafciarzy na dwubramkowe prowadzenie. Należy przy tym pochwalić postawę w obronie podopiecznych Piotra Przybeckiego, którzy nie dopuszczali zabrzan do klarownych sytuacji rzutowych, przez co ułatwione zadanie miał również Rodrigo Corrales.

Do szczelnej defensywy Nafciarze dołożyli wreszcie skuteczność w ataku i w 47.min. prowadzili już 24:20. Górnik stanął przed szansą na drobinie strat, gdy na ławkę kar usieli Marko Tarabochia oraz Tomasz Gębala. Wówczas jednak w bramce pojawił się Adam Morawski, który obronił rzut karny Bartłomieja Tomczaka.

W kolejnych dwóch akcjach szczęście dopisało już gospodarzom, a konkretnie wspomnianemu Tomczakowi i Korneckiemu, którzy wykorzystali sytuacje pustej bramki Wiślaków i dwukrotnie ulokowali piłkę w siatce (23:25). Emocje sięgnęły zenitu w 57.min. gdy ze skrzydła pomylił się Daszek, a chwilę później na ławkę kar usiadł Gilberto Duarte.

Na linii siedmiu metrów stanęli naprzeciw siebie Maciej Tokaj i Morawski i ponownie górą był popularny "Loczek"! W samej końcówce więcej zimnej krwi zachowali przyjezdni, a przede wszytkim Corrales i Dmitry Zhitnikov, których postawa przesądziła o zwycięstwie Wiślaków 29:26.

[wideo] Górnik TV: wypowiedzi po meczu Górnika Zabrze z Orlen Wisłą Płock!

Górnik Zabrze - Orlen Wisła Płock26:29 (13:13)

Górnik: Kornecki, Kicki, Galia - Gliński 1, Niedośpiał 2, Bushkov 2, Tomczak 3, Kryński 1, Piątek, Gromyko 1, Daćko 2, Tatarincew 7, Ścigaj 1, Sluijters 6, Adamuszek, Tokaj

Wisła: Corrales, Wichary, Morawski - Daszek, Wiśniewski 2, Ghionea 2, Mihić 5, Kwiatkowski, Rocha 8, Gębala 3, Tarabochia 2, Pušica, Duarte 2, Toledo 2, Zhitnikov 3

Źródło: Orlen Wisła Płock (sprwislaplock.pl)