Belka - przyjaciel recznej
PGNiG Superliga (M)
A A A
Kluby PGNiG Superligi mówią dość - "praktyka ZPRP godzi w nasze interesy"
09.12.2015 21:12 Źródło: inf. własna
komentarzy 5

Przedstawiciele jedenastu klubów PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych domagają się od Związku Piłki Ręcznej w Polsce większej partycypacji w zarządzaniu rozgrywkami ligowymi. Handball.pl dotarł do listu, jaki na ręce prezesa ZPRP Andrzeja Kraśnickiego, złożyli prezesi i dyrektorzy jedenastu klubów PGNiG Superligi z wyjątkiem Vive Tauronu Kielce.
 

Kluby domagają się od ZPRP większej współpracy przy sprzedaży prawa marketingowych i telewizyjnych (Fot. handball.pl)
Podziel się tą informacją na Facebooku - już teraz!

 

Kluby w liście do prezesa federacji Andrzeja Kraśnickiego domagają się od ZPRP zdecydowanie większej współpracy w pozyskiwaniu sponsorów oraz sprzedaży marketingowych i telewizyjnych praw do meczów, które de facto organizują i ponoszą zdecydowaną większość kosztów przy ich organizacji. 

 

Dotychczasowe praktyki ZPRP godzą w interesy klubów - tak uważa 11-stu prezesów PGNiG Superligi. W grupie sygnatariuszy listu do sternika polskiej federacji nie ma jedynie prezesa mistrza Polski Vive Tauronu Kielce Bertusa Servaasa.

 

Poniżej prezentujemy w oryginale list prezesów klubów do prezesa ZPRP Andrzeja Kraśnickiego:

 

Szanowny Panie Prezesie,

Niniejszym wnosimy o udział Klubów w decyzjach dotyczących zbywania praw komercyjnych tj. do transmisji telewizyjnych i praw marketingowych do meczów ligowych polskiej piłki ręcznej. Decyzje takie winny być podejmowane po uzgodnieniu z Klubami z uwzględnieniem ich partycypacji w zyskach.


W opinii naszej niedopuszczalnym jest, aby tak pozyskiwane środki finansowe pozostawały w większości w dyspozycji  Związkowej a nie Klubowej przy jednoczesnym obciążaniu Klubów realizacją zobowiązań umownych.

Praktyki takie naruszają nie tylko ogólno przyjęte zasady poszanowania i partnerskiej pozycji stron, ale stoją również w sprzeczności ze stanowiskiem organów Unii Europejskiej i europejskiej judykatury, z której jasno wynika, że uprawnienia komercyjne z tytułu meczu w sporcie drużynowym powinny należeć do Klubów sportowych, biorących udział w tym meczu, ewentualnie do Klubów i Federacji organizującej rozgrywki Klubowe.

Dla uzasadnienia naszego stanowiska przywołujemy orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji Unii Europejskiej (pod taką nazwą funkcjonował do roku 2009 Sąd wchodzący obecnie w skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z 8 października 2002 r o łącznej sygnaturze T-185/00, T-216/00, T-299/00 i T-300/00. W świetle powyższego orzeczenia, w przypadku piłki ręcznej, wszelkie prawa do transmisji telewizyjnej powinny przysługiwać gospodarzowi meczu.

Mamy świadomość, że w prawie polskim brak jest regulacji jednoznacznie określających podmiot uprawniony z tytułu praw komercyjnych związanych z meczem w sporcie drużynowym. Jednakże  przy ocenie tej kwestii należy kierować się interpretacją oraz porządkiem prawnym nie tylko krajowym,  ale i wiążącym kraje członkowskie, prawem europejskim.

Analizując zapisy Ustawy o sporcie z 25.06.2010 r (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 715) można dojść do wniosku, że Ustawa ta nie przewiduje dla polskiego Związku Sportowego wyłącznych praw majątkowych związanych z rozgrywkami sportowymi organizowanymi przez Związek.

 

Co więcej Ustawa o sporcie nie zawiera żadnej delegacji upoważniającej polskie Związki Sportowe do rozstrzygania spraw powyższych uprawnień medialnych lub marketingowych w wewnętrznych przepisach związków (np. w statutach).

Należy wskazać, że brak takiego unormowania dowodzi o braku woli ustawodawcy do stworzenia takich możliwości, co w konsekwencji świadczy o tym, iż ZPRP nie jest uprawniony do samodzielnego zbywania praw komercyjnych do meczów ligowych polskiej piłki ręcznej.

 

Dlatego umowy podpisane w tym względzie, naruszają jedną z podstawowych zasad prawnych zgodnie z którą nikt nie może przekazać więcej praw niż sam posiada.

W opinii prawników analizujących przedmiotowy stan prawny, umowy takie mogłyby zostać wzruszone przez podmioty posiadające powyższe uprawnienia w tym przypadku Kluby. Stwierdzić zatem należy, że nie przysługuje ZPRP uprawnienie do samodzielnego rozstrzygnięcia tej sprawy w swoich aktach wewnętrznych, mamy tu na myśli  § 6 ust. 3 Statutu ZPRP w oparciu o który Związek nadał sobie wyłączne prawa marketingowe i medialne do zawodów rozgrywanych w ramach współzawodnictwa w piłce ręcznej.


Dotychczasowa praktyka ZPRP godzi nie tylko w interesy Klubów, ale może godzić również w interesy obecnych jak i przyszłych Partnerów biznesowych wspierających naszą dyscyplinę sportu.
Prezesi 11 klubów PGNiG Superligi
Dlatego dotychczasowa praktyka ZPRP godzi nie tylko w interesy Klubów, ale może godzić również w interesy obecnych jak i przyszłych Partnerów biznesowych wspierających naszą dyscyplinę sportu.

W świetle przytoczonych argumentów nasze stanowisko wyrażające sprzeciw względem aktualnego stanu rzeczy, zgodnie z którym Kluby partycypują w ograniczeniach i obowiązkach bez wyraźnych korzyści winno zostać uznane za zasadne.

 W miejscu tym należy podkreślić, że wszystkie Kluby mają dobre intencje i chcą działać w dobrej wierze na rzecz współpracujących podmiotów jak i dla wspólnego dobra jakim jest rozwój piłki ręcznej w Polsce.

Dodatkowo Kluby zobowiązują się do wykorzystania środków finansowych pozyskanych ze sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych i sponsoringu tytularnego na podniesienie poziomu sportowego, szkolenie młodzieży oraz działalność marketingową, co w sposób jednoznaczny zwiększy wartość dla Telewizji, Sponsorów, Reklamodawców  jak i fanów rodzimego szczypiorniaka.

Mając powyższe na uwadze, wnioskujemy do Pana Prezesa o podjęcie stosownych działań w terminie 7 dni od daty otrzymania tego pisma w zakresie uwzględnienia naszych postulatów związanych z pełną partycypacją Klubów w umowach ze Sponsorami ligi oraz prawami transmisyjnymi.

Wnioskujemy również o stworzenie zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli Klubów i ZPRP, który to powinien rozpocząć natychmiastowe rozmowy z przedstawicielami powyższych podmiotów.
 

Z poważaniem

 

Paweł Biały - Pogoń Szczecin

Paweł Krążała - WKS Śląsk Wrocław
Bogdan Kmiecik - Górnik Zabrze Handball

Grzegorz Maj - Stal Mielec
Katarzyna Zygier - KS SPR "Chrobry Głogów”

Janusz Maksym - KS Gwardia Opole
Artur Zieliński - SPR Wisła Płock

Arkadiusz Kardyka - KPR Legionowo
Jerzy Witaszek - KS "Azoty Puławy”

Agnieszka Laskowska - MMTS Kwidzyn
Witold Kulesza - MKS Zagłębie Lubin

Koszulka box 2 300 nad newsletter
TAGI: pgnig superliga  zprp  
oceń + 47 (51 głosów)
 
podziel się artykułem
5
Lesne dziadki w połochu?
bert | *.pl | 09.12.2015 14:33
Czas wreszcie upomnieć się o swoje, albo bedziemy do końca obrabiani na mięko...
babi | *.pl | 10.12.2015 08:28
nareszcie ktoś się odważył
zawodową ligę robią już 3 lata...
bert | *.pl | 10.12.2015 13:39
ZPRP gra max na zwłokę, bo musiałby oddać kasę, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Vive z PGNiG ma swoje pieniądze, więc im nie zależy. Spinają się tylko na mecze z Wisłą, ich cel to wygranie LM, a MP mają po drodze, przy takim poziomie rywali...
vive nie chce wejść...
MarekD. | *.pl | 10.12.2015 13:43
inicjatywie przewodzi R.Raczkowski z Orlen Wisły Płock i może Bert, który lubi grać pierwsze skrzypce nie chce wejść, ale powinni dogadać się ponad podziałami, bo tu chodzi o siłę ligii niezależność finansowo/organizacyjną od ZPRP, jak można oddawać gros pieniędzy podmiotowi, który pośredniczy we wszystkim, banda F R A J E R O W
hm...
KSK | *.pl | 07.02.2016 19:45
Vive trochę wyrasta na wroga polskiej piłki ręcznej. Nie szkoli młodych, starych uwsteczniło (ściągając ich, żeby grali w PL), do tego nie chce silniejszej ligi. Szkoda bo nie tak powinny się zachowywać władze najmocniejszego zespółu w Polsce.
Akademia Gniezno
Koszulka box 4 300 nad newsletter
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens