Vive lepsze do Zagłębia - lekcja od mistrza Polski (wideo)
18.09.2018 19:39 Źródło: inf. własna/PGNiG Superliga

Mistrzowie Polski wygrali pewnie na lubińskim parkiecie. MKS Zagłębie walczyło jak mogło w 4. kolejce PGniG Superligi, ale PGE Vive Kielce okazało się zbyt silne. Uczestnik EHF Ligi Mistrzów wygrał z Miedziowymi 35:26.

Vive odniosło pewne zwycięstwo nad Zagłębiem (Fot, Zagłębie Lubin)

Wynik otworzył Paweł Dudkowski, ale kilka minut później mistrzowie Polski byli już na prowadzeniu 3:1. Lubinianie szynko doskoczyli do utytułowanych rywali, jednak w dziesiątej minucie na tablicy wyników było 3:6. Lubińskiej publiczności przypomniał o sobie Arkadiusz Moryto, który po kwadransie przy wyniku 5:10 rzucił aż cztery bramki dla kieleckiej drużyny.

Po drugiej stronie na skrzydle szalał wychowanek Zagłębia, Marcel Sroczyk. Niestety od 23. minuty lubinianie musieli radzić sobie bez Dawida Dawydzika. Kołowy Miedziowych ujrzał czerwoną kartkę za faul opuścił plac gry. Przewaga mistrzów Polski do przerwy wynosiła siedem bramek.

Druga połowa zaczęła się od szybkiej wymiany ciosów, po obu stronach zawodnicy trafiali po dwa razy. Po niespełna pięciu minutach przewaga kielczan wzrosła do dziecięciu bramek – 15:25.

Młody lubiński team starał się jak mógł, ale wyszło doświadczenie mistrzów Polski. Pewna przewaga podopiecznych Talanta Dujszebajeva utrzymywała się już do końca, ale walki i serca Miedzowym odmówić nie można.

MVP Zagłębia: Mikołaj Kupiec, MVP Vive: Arkadiusz Moryto

Talant Dujshebajew (trener PGE VIVE Kielce): Jestem bardzo zadowolony, od początku mieliśmy kontrolę nad przebiegiem spotkania i myślę, że w trakcie sześćdziesięciu minut nie było wątpliwości, kto zdobędzie punkty w tym mecz. Potrzebujemy, by na środek rozegrania wrócił nasz podstawowy rozgrywający, Luka Cindrić. Wtedy Blaz Janc wróci na swoją wyjściową pozycję, czyli prawe skrzydło. Ale oczywiście, i tak będziemy korzystali z jego umiejętności gry na rozegraniu.

W pierwszej połowie graliśmy tak, jakbyśmy przestraszyli się przeciwnika. Nie uwierzyliśmy w to, że z przeciwnikiem z Kielc, który przyjechał do nas w okrojonym składzie, można gonić i starać się zabiegać przeciwnika.
Bartłomiej Jaszka, trener MKS-u Zagłębie Lubin
Mam nadzieję, że Luka już zagra z Lwami, ale nie mogę tego obiecać. Myślę natomiast, że na pewno wróci Michał Jurecki, który jutro, razem z Krzyśkiem Lijewskim, dołączy do zespołu na treningu. Z Alexem i innymi zawodnikami wszystko jest w porządku. To piłka ręczna, sport kontaktowy, nie ma żadnych problemów. Od jutra zaczynamy przygotowywać się do spotkania z Rhein-Neckar Löwen, to dla nas bardzo ważny mecz, Lwy to mocny przeciwnik. Po przegranym meczu z Veszprem chcemy wreszcie zdobyć pierwsze punkty, by mieć możliwość walki o nasze cele w tym sezonie!

Arkadiusz Moryto (skrzydłowy PGE VIVE Kielce): Przyjemnie było wrócić do Lubina, kibice nawet miło mnie przyjęli, więc jestem zadowolony i zaskoczony tym, że ktoś o mnie pamiętał, bo różnie bywało tu z frekwencją. Zbyt dużo trenowałem z bramkarzami rzuty karne, bo teraz mnie znają i bronią. Podszedłem do tego spotkania jak do każdego innego, najważniejsze jest dobro drużyny i zwycięstwo. W Veszprem ostatnio nie grałem za dużo, na pewno chciałbym grać jak najwięcej, będę starał się wykorzystywać wszystkie swoje okazje. Małymi kroczkami, stopniowo, mam nadzieję, że będę dostawał więcej szans.

Bartłomiej Jaszka (trener MKS-u Zagłębie Lubin): W pierwszej połowie graliśmy tak, jakbyśmy przestraszyli się przeciwnika. Nie uwierzyliśmy w to, że z przeciwnikiem z Kielc, który przyjechał do nas w okrojonym składzie, można gonić i starać się zabiegać przeciwnika. Nawet gdy nam się to udawało, to nie wykorzystywaliśmy stuprocentowych sytuacji, które mogliśmy i powinniśmy zakończyć bramką. Podejmowaliśmy złe decyzje i zrobiliśmy za dużo błędów własnych, co wykorzystał nasz przeciwnik.

Mikołaj Kupiec(rozgrywający Zagłębia Lubin): Nie jestem przygotowany do gry na środku rozegrania, ale tak się zdarzyło, że Maciej Tokaj złapał kontuzję, więc decyzją trenera zostałem przesunięty na środek. Jak to trener powiedział, potrzebuję czasy, by złapać to poruszanie, od początku sezonu raczej gram na środku, trener postanowił, że wyszedłem w pierwszym składzie, co bardzo mnie cieszy, co nie zmienia faktu, że wolę lewe rozegranie. W tym meczu dostaliśmy naukę od Kielc. Wyszło jak wyszło, chcieliśmy stworzyć rywalowi trudniejsze warunki, szczególnie, że wiedzieliśmy o osłabieniu kadrowym.

Dawid Dawydzik (obrotowy Zagłębia Lubin)
: Szczerze mówiąc, nawet nie wiem, na kim dopuściłem się faulu. Wystawiłem ręce i zacząłem biec do kontry, dopiero, gdy usłyszałem gwizdek, odwróciłem się i zobaczyłem, że sędzia pokazał mi czerwoną kartkę. Nie chcę oceniać decyzji, zobaczę to później na wideo. W meczu nasza obrona nie funkcjonowała tak, jak powinna. Zaczęliśmy zbyt bojaźliwie, źle wybiegaliśmy do zawodników z Kielc, oni wykorzystywali wszystkie błędy w kontrataku, stąd wysoki wynik. Mogę się wiele nauczyć od zawodników z Kielc, ale gdy oglądam ich w Lidze Mistrzów. Tutaj teraz jest mecz i robię wszystko by wygrać, by utrudniać im zdobywanie bramek.

[wideo] PGNiG Superliga TV: dominacja Vive  w Lubinie

MKS Zagłębie Lubin – PGE Vive Kielce 26:35 (12:19)

Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz – Stankiewicz 3, Kużdeba 1, Mrozowicz 2, Pawlaczyk 1, Szymyślik, Sroczyk 4, Marciniak 2, Moryń 5, Kupiec 4, Dudkowski 3,  Dawydzik 1.

Vive: Cupara, Ivić – A. Dujshebaev 4, Janc 5, Karalek 6, Fernandez Perez 7, Moryto 6, Lijewski , Aguinagalde 2, Jurecki , Jachlewski 1, D. Dujshebaev 3.

Sędziowie: Jakub Jerlecki, Maciej Łabuń, Delegat ZPRP: Piotr Brenk