Vive zdobyło Płock, Vive mistrzem Polski!!!
19.05.2012 16:10 Źródło: inf. własna/Polsat Sport
komentarzy 21

Piłkarze ręczni Vive Targów Kielce zdobyli mistrzostwo Polski. W trzecim meczu wielkiego finału PGNiG Superligi zespół trenera Bogdana Wenty pokonał na wyjeździe Orlen Wisłę Płock po dramatycznej końcówce 27:25. W rywalizacji do trzech zwycięstw kielczanie zwyciężyli zdecydowanie 3:0.

Piłkarze ręczni Vive Targów Kielce świętują zdobycie 9-go mistrzostwa Polski w historii (Fot. VTK/P./Ptak)
Dołącz do nas na Facebooku!

Pod względem sportowym na pewno nie było to jakieś wielkie, rzucające na kolana widowisko. Pod względem emocji można byłoby nim jednak obdzielić niejedno spotkanie. Nie tylko w PGNiG Superlidze.

Ustawienie wyjściowej siódemki Vive nie było praktycznie żadnym zaskoczeniem. Jako pierwsi na placu gry pojawili się Sławomir Szmal, Bartłomiej Tomczak, Grzegorz Tkaczyk, Thorir Olafsson, Denis Buntić, Żeljko Musa, Uros Zorman oraz wchodzący do obrony Michał Jurecki.

Pierwsza siódemka Wisły była zdecydowanie bardziej nietypowa: Morten Seier, Nikola Eklemović, Christian Spanne, Michał Kubisztal, Muhamed Toromanović, Kamil Syprzak, Paweł Paczkowski oraz Zbigniew Kwiatkowski i Adam Twardo jako gracze defensywni.

Reprezentacyjny kołowy ustawiał się bardzo szeroko, niemal dublując pozycję lewoskrzydłowego, ale był niesamowicie mobilny i często zmieniał pozycje. Pojawiał się nie tylko na kole, ale kilka razy nękał kieleckich bramkarzy również rzutami z drugiej linii. I co w tym przypadku zdecydowanie najważniejsze – były to rzuty skuteczne.

Pierwsza połowa stała pod znakiem remisów. Taki wynik na świetlnej tablicy pojawiał się aż dziesięciokrotnie. Początkowo nieznacznie prowadzili gospodarze, ale z czasem to kielczanie wypracowali sobie nieznaczną przewagę. Wisła szybko jednak odrobiła straty, po czym znowu wynik gonić musieli przyjezdni. I znowu okazali się skuteczni, bo ostatecznie to oni schodzili na przerwę przy jednobramkowym prowadzeniu, bo Wisła w dwóch ostatnich minutach straciła dwa gole.

Nie to jednak było największym problemem trenera Larsa Walthera, ale kontuzja Nikoli Eklemovicia, który w 29. minucie naderwał sobie mięsień pośladkowy. Niestety, okazało się, że reżyser gry Wisły po zmianie stron nie był zdolny do gry.

Biorąc pod uwagę, że już w 24. minucie czerwoną kartką z gradacji ukarany został Zbigniew Kwiatkowski, a niezdolni do gry byli również Adam Wiśniewski, Bostjan Kavas i Luka Dobelsek, duńskiemu szkoleniowcowi płockiego zespołu wręcz dramatycznie zawęziło się pole manewru.

Na środek rozegrania powędrował Michał Kubisztal, który już w pierwszej połowie na chwilę dał odetchnąć Nikoli Eklemoviciowi. Miejsce „Kubła” na lewym rozegraniu zajął Piotr Chrapkowski. W środku defensywy miejsce obok Adama Twardy zajął Michał Zołoteńko. Przemeblowana Wisła nie rozpoczęła jednak drugiej połowy zbyt dobrze, szybko tracąc dwie bramki.

Okazało się jednak, że równie szybko kielczanie roztrwonili swoją przewagę. Przy remisie 16:16 nafciarze mogli ponownie wyjść na prowadzenie, ale nie wykorzystali szansy na rozegranie akcji zakończonej celnym rzutem. Co nie udało się gospodarzom, powiodło się Thorirowi Olafssonowi. Chociaż kilka sekund później na ławkę kar powędrował Michał Jurecki, Nafciarze nie byli tego w stanie wykorzystać. Mało tego – stracili gola po indywidualnej akcji Denisa Bunticia.

Przez pewien czas gra toczyła się w myśl zasady „bramka za bramkę”. Bardziej korzystne było to jednak dla kielczan, którzy mieli trzybramkową przewagę. W 58. minucie przyjezdni prowadzili wprawdzie dwoma golami, ale na ławkę kar powędrował Mateusz Zaremba, a chwilę po nim za błąd zmiany ukarany został Uros Zorman. Szansa na remis? Nic z tych rzeczy!

Wszelkie nadzieje płocczan na doprowadzenie co najmniej do remisu rozwiał Michał Jurecki, który doskonale wykorzystał chwilę nieuwagi grających w podwójnej przewadze Wiślaków. Bramka, którą chwilę później zdobył Joakim Backstrom nie miała już żadnego znaczenia.

Kielczanie wygrali zasłużenie. Nie dlatego, że byli zdecydowanie lepsi, ale dlatego, że w meczu, w którym o końcowym wyniku decydowały niuanse, popełnili trochę mniej błędów. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jak na mecz o tak wysoką stawkę, złych zagrań z obu stron było stanowczo za dużo.

W Kielcach cieszą się z odzyskania straconego w ubiegłym sezonie tytułu mistrzowskiego, w Płocku smucą się – bo tutaj srebro jest traktowane jak porażka. Już teraz jednak odgrażają się, że w przyszłym sezonie, po kilku dość poważnych wzmocnieniach, zrobią wszystko, aby odzyskać mistrzowską koronę. Kielce z pewnością myślą o jej zatrzymaniu…

Byliśmy lepszym zespołem w przeciągu całego sezonu zespołem lepszym. Należało nam się to mistrzostwo.
Grzegorz Tkaczyk, Vive Targi Kielce

Michał Kubisztal (Orlen Wisła Płock): Sport jest nieprzewidywalny, więc wierzyliśmy w wygraną do końca. Z taką wiarą wyszliśmy na boisko. Wielkie gratulacje dla Vive, bo wygrało zasłużenie. W pewnym momencie sporo zawodników wyleciało z pierwszego składu. Próbowaliśmy różnych zagrywek, między innymi wyprowadzanie ze skrzydła Kamila Syprzaka.

Grzegorz Tkaczyk (Vive Targi Kielce): To moje pierwsze mistrzostwo Polski, ale lepiej późno niż wcale. Byliśmy zespołem w przeciągu całego sezonu zespołem lepszym. Należało nam się to mistrzostwo. Mecze z Orlen Wisłą Płock były bardzo trudne, bo "Nafciarze" są bardzo silnym zespołem. Mieliśmy szerszą ławkę, ten argument był na naszą korzyść. Bardzo cieszymy się tego mistrzostwa.

Piotr Chrapkowski (Orlen Wisła Płock): Vive było lepsze, wygrało zasłużenie, ale nie była to jakaś miażdżąca przewaga. Jeśli poprawimy nasza grę w ataku, to sprawa mistrzostwa bedzie otwarta. Nie biędzie właściwie żadnego detsansu między Płockiem, a Kielcami. Ostatnio jest taka tendencja, że mistrza bije wicemistrz. Chciałbym by było tak w przyszłym sezonie.

Bogdan Wenta (trener Vive Targi Kielce): Wisła miała spore kontuzje, ale rywal pokazał się z dobrej strony. My popełniliśmy sporo błędów, ale mieliśmy w głowie to, że możemy dziś to zamknąć. Dzisiejszy mecz pokazał, że byliśmy spięci, ale więcej nasz kosztowały te mecze w Kielcach. Play-offy są dziwną rywalizacją, bo zespół, który miał kryzys w środku sezonu, może się odrodzić na koniec rywalizacji. Te dwa kluby wykonały dobrą robotę w Europie i z tego trzeba się cieszyć. Piłka ręczna rozwija się w Polsce, ale pozostałe drużyny z ekstraklasy muszą do nas dołączyć.

Orlen Wisła Płock - Vive Targi Kielce 25:27 (13:14)

Wisła: Seier, Wichary - Kubisztal 6, Spanne 4/2, Syprzak 4, Chrapkowski 4, Toromanović 2, Paczkowski 2, Backstrom 2, Eklemović 1, Dobelsek, Zołotenko, Twardo, Kwiatkowski.

Vive: Szmal, Cleverly - Olsafsson 6/1, Buntić 5/2, Jurecki 4, Rosiński 3, Stojković 3/1, Rosiński, Tomczak 2, Jachlewski 2, Zorman 2, Kuchczyński, Grabarczyk, Tkaczyk, Musa, Zaremba, Jurasik.

Kary: Wisła - 16 minut (Kwiatkowski x 3, Twardo x 2, Kubisztal, Zołoteńko, Paczkowski); Vive - 16 minut (Zaremba x 2, Zorman x 2, Grabarczyk, Tkaczyk, Jurecki, Buntic)

Progresja wyniku: 22, 5:5, 7:6, 8:10, 11:11, 13:14, druga połowa - 16:16, 17:19, 18:22, 20:23, 22:25, 24:26, 25:27.

3. mecz finałowy: Orlen Wisła Płock - Vive Targi Kielce - zapis relacji LIVE-TEXT!

Z Płocka Tomasz Paszkiewicz

oceń + 13 (25 głosów)

21
Rafał | *.pl | 19.05.2012 16:18
ISKRA NA TRONIE! ISKRA W PODWÓJNEJ KORONIE!
Jurecki zdecydował w koncówce o złocie
bertus z vive | *.pl | 19.05.2012 16:22
Ale zemsta Dzidziusia na Wisle za inspirowanie głupich tekstów o nim! Świetny Cleverly. Po prostu byliśmy lepsi od Wisły i koniec!!!! Mamy Mistrzaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jesli ktoś miał jeszcze wątpliwości, to dziś się ich pozbył
greta | *.pl | 19.05.2012 16:24
w całym sezonie Vive było hegemoenm (poza jedną wpadką w Zabrzu) mistrzostwo zdobyte w pęłni zasłużenie. Oby tak teraz cały czas!
Wisła nic sie nie stało, hej Wisła nic się nie stało!
plocman | *.pl | 19.05.2012 16:25
NIESTETY BYLISMY SŁABSI, MOZE POZA PIERWSYZM MECZEM!
ZŁOTO DLA KIELC
etylinka 95 | *.pl | 19.05.2012 16:28
Gzie jest Twoje berło,gdzie jest Twa korona,gdzie jest Twe mistrzostwo Wisło-orlenowa?!
patrząc na sytuację kadrową w finałach - wisłą była bez szans
plokek | *.pl | 19.05.2012 16:31
wyrównany mecz .
ilovehandball | *.pl | 19.05.2012 17:24
był to bardzo wyrównany mecz. było ciężko. ale w kluczowych momentach odrodził się Michał Jurecki i z tym się zgodzę, że on zdecydował o mistrzostwie bo w najważniejszym momentach strzelał bramki. bravo ! zasłużone złoto dla Vive ! . Powodzenia z przyszłym sezonie .
Brawo Wisełka za walkę
gio | *.pl | 19.05.2012 17:24
Niestety kontuzje i mała liczba wartościowych graczy na ławce zdecydowały.
Wenta przemawia jak przyszły prezes
pro wenta | *.pl | 19.05.2012 19:01
co na to Kraśnicki? he he
Atrakcyjność
hrabia | *.pl | 19.05.2012 19:29
uroczystości dekoracji przeszła wszelkie oczekiwania. Od dzisiaj proponuję wszystkie takie fety organizować w Orlen_arenie. Będzie taniej.
Płock nie przygotował podestu - ale wiocha!
kielczak | *.pl | 19.05.2012 19:50
Jak można było tak przygotować organizację wręczenia medali. Przecież to jakaś masakra! Wiocha jak skur....
Miki | *.pl | 19.05.2012 21:20
Brawo Vive!!! Wygrali zasłużenie!! Świetnie w decydujących momentach zagrał Michał Jurecki- należało mu się to po tym co o nim pisano. Gratki dla całej drużyny. A wręczenie medali skandaliczne!!!!
Płock to wiocha do potęgi
olo | *.pl | 20.05.2012 00:04
dzisiaj udowodnili to ponad wszelką wątpliwość nie wysilając się na przygotowanie oprawy dla medalistów, bo wiedzieli, ze u siebie w Płocku Mistrza już nie zdobędą, insynuując sprzyjanie sędziów klubowi z Kielc chociaż cała druga połowę gwizdali pod Płock, obrażaniem kogo popadnie, zawinięciem się jak palanty po meczu z hali. Płock to wiocha, gdzie jak wygrają to oplują legendę piłki ręcznej a jak przegrają to oplują wszystkich wokół.
DUBLET 2012 !
kibic | *.pl | 20.05.2012 01:26
W ostatnich czterech latach zaliczyliśmy 3 dublety i jeden pojedynczy Puchar Polski. Podsumowując na 8 możliwych trofeów w czterech ostatnich latach (4 MP i 4 PP) wygraliśmy 7 (3 MP i 4 PP)! Za rok fajnie byłoby gdyby udało się ugrać kolejny dublet a co ciekawe na koncie mamy już 9 MP i 9 PP. Tak więc walczyć będziemy o zamknięcie pierwszej dychy :)
:)
Mistrz 2012 | *.pl | 20.05.2012 01:28
Mistrzem jest nasz KS !
SKANDAL-SKANDAL-SKANDAL
stary kibic | *.pl | 20.05.2012 07:58
SKANDALEM jest to co zaprezentowali płocczanie jako organizatorzy meczu finałowego.Wiadomo było,że po tym lub tych meczach może być wręnczanie medali a klub z Płocka jako organizator,świadomy w dodatku,że to tylko i wyłącznie VIVE może odbierać złote medale, z premedytacją nie przygotowało żadnej oprawy finału.Nie mówię o konfetti,muzyce ale mega skandalem było to,że nie przygotowali nawet podium.Wyszło w tym momencie małomiasteczkowość płockich działaczy,ich prostactwo,nienawiść do wszystkich i wszystkiego co nie jest płockie i dla Płocka.Nie wiem jakie są przepisy i wymagania związku w tym zakresie ale ten fakt nie powinien pozostać bez echa.Tym faktem płoccy działacze pokazali,że są sto lat za murzynami do cywilizacji i udowodnili,że nie dorośli do Europy,nie dorośli do meczy na tym poziomie i o stawkę bo od strony sportowej odstawali/mimo zdobycia w ubiegłym roku MP/ odstają nadal i mam nadzieję,że będą nadal odstawać od VIVE.Bo od strony kultury i organizacji nie dorastają VIVE do pięt.Dobrze,że to był mecz na poziomie naszej ligi a nie np.rozgrywek europejskich bo byłby obciach w całej Europie. Poza tym skandalem jest to,że ze świadomością i celowo nie zapewnili kieleckim kibicom możliwości zakupu jakichkolwiek napojów w przerwie meczu.
yt r
trcf | *.pl | 20.05.2012 09:23
A może kuźwa jeszcze całą halę na żółto przystroić ? -.-
olo | *.pl | 20.05.2012 15:16
'A może kuźwa jeszcze całą halę na żółto przystroić ?' - nie wystarczy jak sobie przyswoicie trochę elementarnej kultury w tym orlenowym grajdołku i nauczycie się przegrywać z twarzą kmiecie.
jaki megaskandal
vozak | *.pl | 21.05.2012 10:40
jakie podium? po ostatnim meczu nigdy nie było podium, bo kto miałby stanąć na najniższym stopniu? poza tym dlaczego wisła-orlen miałaby przygotować oprawę? czy to leży w obowiązkach organizatora?
Do "starego kibica"
pięćdziesięciolatek | *.pl | 21.05.2012 15:18
O jakim skandalu piszesz i czemu ubliżasz płocczanom? Zainteresuj się jak traktowani w Kielcach w Hali Legionów są płoccy kibice. Złośliwie jesteśmy przetrzymywani w tym waszym lekkoatletycznym przedsionku i wpuszczani na sektor jesteśmy już po prezentacji. Całe wyposażenie jakie nam oferujecie to 2 (słownie dwa) plastikowe sracze i to wszystko. O jakimkolwiek zakupie czegokolwiek mowy nie ma, nie było i pewnie długo nie będzie. Nawet nie wolno nam w czasie przerwy przejść do samochodu zaparkowanego na ogrodzonym parkingu by ugasić pragnienie. A w waszej hali jest taka łaźnia, że naprawdę człowiek może się odwodnić. Ale klimatyzacja pewnie się zepsuła albo jej po prostu nie ma. Myślę, więc, że twoje złośliwe uwagi są bardzo nie na miejscu.
pięćdziesięciolatek | *.pl | 21.05.2012 15:19
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?