plzowka_927_250
Belka - przyjaciel recznej
PGNiG Superliga (K)
A A A
MKS Lubin vs MKS Lublin - nieprawidłowe karne, powtórzony mecz?!
13.03.2018 20:32 Źródło: inf. własna/ZPRP
komentarzy 1

W meczu 22. kolejki spotkań PGNiG Superligi piłkarej ręcznych pomiędzy Metraco Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin zakończonym rzutami karnymi, doszło do złamania przepisów. Wygrały zawodniczki z Zagłębia, ale echa spotkania są wyjątkowo głośne. Oba kluby wystosowały z pozoru pojednawcze oświadczenia, a sprawą zajął się ZPRP.

 

ZPRP zajął się sprawą kontrowersyjnych karnych w meczu dwóch MKS-ów (Fot. ZPRP)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 
Widziane z Lublina:

Winiejszym informujemy, że w sobotę, 10 marca 2018, w meczu 22. kolejki spotkań PGNiG Superligi kobiet Metraco Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin doszło do poważnego złamania przepisów gry w piłkę ręczną. Zgodnie z nowymi zasadami rozgrywek ligowych w Polsce, sędzie meczu p. Urszula Lesiak i Małgorzata Lidacka zarządziły po upływie 60 minut rywalizacji serię rzutów karnych, jako że wynik spotkania był nierozstrzygnięty. Niestety, w jej ósmej kolejce doszło (po raz pierwszy) do wspomnianego złamania zasad, a dokładnie przepisów ściśle określających sposób wyznaczania egzekutorek rzutów karnych.

Przypomnijmy, że trenerzy muszą wyznaczyć pięć zawodniczek do wykonania pierwszych pięciu serii. W przypadku, gdy wynik jest nadal nierozstrzygnięty (tak jak w sobotę w Lubinie), muszą podać po raz drugi listę PIĘCIU szczypiornistek. Mogą być to te same piłkarki, które stawały przed linią siódmego metra w pierwszych pięciu seriach. Żadna zawodniczka nie może jednak dwukrotnie egzekwować rzutu karnego w seriach 6-10. To prawo przysługuje jej dopiero po upływie dziesiątej kolejki. A teraz przeanalizujmy, kto wykonywał rzuty karne dla Metraco Zagłębia w seriach 6-10.

6. Klaudia Pielesz
7. Kinga Grzyb
8. Klaudia Pielesz
9. Kinga Grzyb
10. Klaudia Pielesz

Klaudia Pielesz, która skutecznie wykonała rzut w szóstej kolejce karnych, nie mogła zatem, zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną, stanąć przed linią siódmego metra ani w kolejce ósmej, ani w dziesiątej. To samo tyczy się Kingi Grzyb, która po siódmej kolejce następną szansą rzutu mogła dopiero dostać w kolejce jedenastej. Serie 8-10 zatem zostały zatem przeprowadzone z pogwałceniem przepisów gry w piłkę ręczną.

W sportowej walce zdobyliśmy jeden punkt i nie składamy protestu, wnosząc o powtórzenie rzutów karnych. Nie chcemy wzmagać animozji w odwiecznej walce o mistrzostwo Polski na linii Lublin-Lubin, ponadto reprezentujemy nasze miasto w Pucharze Polski, w mistrzostwach kraju oraz w EHF Challenge Cup, gdzie dotarliśmy już do fazy półfinałowej.

Kolejna podróż na Dolny Śląsk, aby powtórzyć karne byłaby problematyczna przede wszystkim ze względu na nasz niezwykle napięty terminarz. Z Zagłębiem chcemy wygrywać tylko na boisku, nie przez walkowery czy powtórki spotkań.

Widziane z Lubina:

1) Mecz, który odbył się w dniu 10.03.2018 r pomiędzy Metraco Zagłębiem Lubin a MKS Perłą Lublin stał na dobrym poziomie sportowym, rozgrywany był w świetniej atmosferze i dostarczył wszystkim wielu niesamowitych emocji, godnych czołowych drużyn PGNiG Superligi.

2) Wszystkie zawodniczki, które rzucały rzuty karne w meczu Metraco Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin, były wyznaczone do rzucania za pełną aprobatą sędziów i delegata tego spotkania, a w protokole pomeczowym nie ma żadnej adnotacji o naruszeniu przepisów w tej mierze.

3) Wyrażamy olbrzymią radość, że MKS Perła Lublin postanowiła wyznaczać stosowne standardy zachowań w PGNiG Superlidze. Chcielibyśmy przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno jeden z Klubów zdobył Mistrzostwo Polski z naruszeniem przepisów dotyczących gry w piłkę ręczną, występując w rozgrywkach bez wymaganej licencji. Wszystkie spotkania z udziałem tego Klubu powinny być zweryfikowane jako walkower dla drużyn przeciwnych, jednak zwyciężył wówczas duch sportu i drużyny ligowe uszanowały wynik sportowy, który padł na parkiecie i tytuł Mistrza Polski powędrował do tej drużyny.

4) Zgadzamy się ze stanowiskiem Klubu MKS Perła Lublin, ażeby nie wzmagać animozji w odwiecznej walce o Mistrzostwo Polski na linii Lubin-Lublin i apelujemy - tak jak nasz adwersarz - do władz związkowych o uszanowanie woli dwóch Klubów i pozostawienie w mocy wyniku, który padł w sportowej rywalizacji. Decyzja o powtórzeniu meczu lub powtórzeniu serii rzutów karnych, czego nie można wykluczyć, wobec powyższego stanowiska, mijałaby się z celem.

Sprawą zajął się ZPRP


- Wobec oświadczenia klubów MKS Zagłębie Lubin SA oraz MKS Perła Lublin dotyczących nieprawidłowości w rozgranym w dniu 10.03.2018r. meczu  PGNiG Superligi Kobiet uprzejmie informuję, ze ZPRP prowadzi procedurę wyjaśniającą. Weryfikacja wyniku spotkania nastąpi po analizie wszelkich dokumentów i wyjaśnień dotyczących tego meczu - napisał Mirosław Baum, dyrektor ds. rozgrywek w ZPRP.

Koszulka box 2 300 nad newsletter
oceń + 1 (1 głosów)
 
podziel się artykułem
1
zprp
witek | *.pl | 18.03.2018 21:22
Delegat - bez rozeznania /glupek/. Sedziny na poziomie III ligi, stronnicze za Perla.
MP Kalisz 2019
Koszulka box 4 300 nad newsletter
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens