Puchar Polski (K)
PP: Zagłębie Lubin z Pucharem - Start pokonany (wideo)
20.05.2017 19:18 Źródło: inf. własna/Regionalna TV

Zagłebie Lubin wygrało ze Startem Elbląg 29:26 i zdobyło Puchar Polski. Miedziowe przegrywały na początku meczu, ale od stanu 5:5 kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie i zasłużenie zwyciężyły. To trzeci w histori klubu Puchar Polski dla drużyny z Zagłębia Miedziowego.

Zagłębie postawiło mur nie do przejścia dla Startu (Fot. YT / TV Regionalna)

Puchar Polski PGNiG rozgrywany po raz pierwszy w nowej odsłonie. Włodarze ligi zadecydowali, że Puchar Polski będzie łączył rozgrywki męskie i żeńskie. Gospodarzem debiutującego w nowej formule turnieju jest miasto Lublin, które obchodzi 700 lecie nadania praw miejskich.

Spotkanie lepiej rozpoczęły elblążanki. Pierwsza do meczowego protokołu wpisała się Ewa Andrzejewska, a na 2:0 podwyższyła Sylwia Lisewska. Zagłębie odpowiedziało trafieniem Jovany Milojević. W początkowej fazie meczu ton grze nadawały podopieczne Andrzeja Niewrzawy.

Jednak już w 9. minucie sprytne zachowanie Viktorii Belmas i bramka Białorusinki doprowadziła do remisu 5:5. Miedziowe przypomniały sobie, że są jedną z najlepiej broniących drużyn w Polsce. Kolejne przejęcie piłki w obronie, szybko wyprowadzony atak i lubinianki objęły prowadzenie.

Serię trzech bramek z rzędu Zagłębia przerwała celnym rzutem karnym Sylwia Lisewska. Drużyna Bożeny Karkut nabrała wiatru w żagle. Kolejne bramki zdobyły Żana Marić i Agnieszka Jochymek. Świeżo upieczone brązowe medalistki mistrzostw Polski przegrywały 8:6. O przerwę poprosił szkoleniowiec z Elbląga.

Dopiero w piętnastej minucie gry w hali pojawili się kibice z Elbląga. Dzięki temu w Globusie zrobiło się trochę głośniej. Na parkiecie ponownie zarysowała się niewielka przewaga Startu, który starał się wykorzystać grę w przewadze. Udało się odrobić jedną bramkę, ale kolejne niedokładne zagrania sprawiały, że Zagłębie zdobywało łatwe bramki z kontry, a Start mocno 'męczył' się w ataku pozycyjnym.

W 24. minucie Ewa Andrzejewska zdobyła swoją czwartą bramkę, doprowadzając jednocześnie do remisu 11:11. Siłowa gra Startu w obronie skutkowała karnymi. Trzykrotnie skuteczna na linii siódmego metra była Żana Marić. Dopiero w czwartej próbie Chorwatka trafiła w poprzeczkę. Na czterdzieści pięć sekund przed końcem meczu o czas poprosiła Bożena Karkut. Jej drużyna raziła nieskutecznością.

Pierwszą połowę zakończył rzut wolny bezpośredni. Sylwia Lisewska rzuciła bardzo mocno nad blokiem, ale piłka jedynie otarła poprzeczkę. Po trzydziestu minutach Zagłębie prowadziło 13:11.

W przerwie ZPRP uhonorował byłe szczypiornistki MKS Lublin, wielokrotne reprezentantki Polski – Małgorzatę Majerek, Dorotę Małek i Ewę Wilczek.

Do drugiej części spotkania szczypiornistki przystąpiły mocno rozkojarzone. Start gubił piłki w najmniej odpowiednim momencie, a Zagłębie nie potrafiło pokonać Sołomiji Szywerskiej w najprostszych sytuacjach.

Na tablicy wyników cały czas utrzymywała się niewielka przewaga Miedziowych. Kiedy sędziowie na dwie minuty kary odesłali Małgorzatę Buklarewicz wydawało się, że Start odrobi straty. Z rzutu karnego bramkę kontaktową zdobyła Lisewska. Jednak odpowiedź drugiej drużyny sezonu 2016/17 była skuteczna i efektowna. Najpierw wrzutkę wykończyła Kinga Grzyb, a kilkadziesiąt sekund później poprawiła Paulina Piechnik. Serię bramek przerwała co prawda Andrzejewska, ale kolejne gole dorzuciły Grzyb i Trawczyńska. Na niewiele ponad kwadrans przed końcem meczu o czas poprosił Andrzej Niewrzawa. Start przegrywał 21:17.

Ambitnie grające elblążanki zmniejszyły starty do dwóch bramek (23:21). Dłużej nie czekała trener Bożena Karkut. Przerwa dla Zagłębia. Reprymenda przyniosła skutek. Najpierw z koła trafiła Milojević, a na cztery bramki przewagi wyprowadziła Miedziowe Karolina Semeniuk.

Start poprawił grę w obronie, co szybko przełożyło się na korektę wyniku. Elblążanki za sprawą Magdy Balsam zmniejszyły starty do stanu 25:23, ale doświadczone lubinianki przyspieszyły grę. Bramki nr 26 i 27 zdobyły Milojević i Belmas. Kiedy na dwie i pół minuty przed końcem meczu Ewa Andrzejewska nie złapała piłki podawanej przez Joannę Wagę stało się jasne, że Puchar Polski zdobędzie Zagłębie.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 29:26 dla Zagłębia, które odebrało Puchar Polski. Jeszcze przed wręczeniem pucharu kwiaty i wyrazy podziękowania otrzymała Kaja Załęczna, która zakończyła sportową karierę.

Nagrody indywidualne otrzymały Sołomija Szywerska - najlepsza bramkarka oraz Kaja Załęczna - MVP meczu.

[wideo] Regionalna TV: Puchar Polski dla Zagłębia!

[wideo] Bożena Karkut: Start postawił trudne warunki

[wideo] Andrzej Niewrzawa: wierzyliśmy w zwyciestwo

Metraco Zagłębie Lubin – KRAM Start Elbląg 29:26 (13:11)

Zaglębie: Maliczkiewicz, Wąż – Załęczna, Grzyb 3, Semeniuk 5, Trawczyńska 2, Buklarewicz 1, Wiertelak 1, Piechnik 2, Marić 5, Jochymek 2, Belmas 4, Milojević 4

Start: Szywerska, Powaga – Balsam 6, Waga 5, Muchocka, Jędrzejczyk 1, Gerej 1, Lisewska 6, Stokłosa, Świerżewska 1, Andrzejewska 6

Kary: 6 min – 8 min