Puchar Polski (K)
PP: koszalinianki pierwszymi ćwierćfinalistkami
24.10.2011 08:34 Źródło: Inf. własna/azsawf.com
W niedzielne popołudnie 23 października rozegrano jedno ze spotkań 1/8 finału Pucharu Polski kobiet. Pierwszymi ćwierćfinalistkami zostały szczypiornistki wystepującego w PGNiG Superlidze - AZS-u Politechnika Koszalin, które pokonały w Warszawie drużynę pierwszoligowego AZS-u AWF-u 31:24.

Zawodniczki koszalińskiego AZS-u Politechnika Koszalin zagrają w 1/4 finału Pucharu Polski (fot. Marek Michałek)
Dołącz do nas na Facebooku!

W 1/8 finału Pucharu Polski zmierzyły się ze sobą zespoły, który w zeszłym sezonie uplasowały się na piątym miejscu w pierwszej lidze oraz czwartym w PGNiG Superlidze. Na parkiecie jednak tej różnicy nie było widać. Można stwierdzić że grały ze sobą dwa bardzo wyrównane zespoły.

AZS Politechnika Koszalin bardzo poważnie potraktowała ten mecz pucharowy i przyjechała do Warszawy już dzień wcześniej i to w pełnym składzie. Nie zabrakło oczywiście Joanny Dworaczyk, która dzień wcześniej grała z powodzeniem w meczu Polska-Czarnogóra w Chorzowie, rzucając trzy bramki.

Pierwsza połowa to nieustannie zmieniające się prowadzenie. Gra była bardzo wyrównana. Wysoka obrona gospodyń powodowała, że dwie podstawowe rozgrywające z Koszalina - Aleksandra Kobyłecka i Tatiana Bilenia zdobyły zaledwie po jednej bramce w tej części gry.

Wspomniana Dworaczyk, która zaczęła mecz na ławce, zmuszona była wspomóc koleżanki i wejść w 20. minucie, by zwiększyć siłę ataku koszalinianek i powstrzymywać dobrze dysponowaną tego dnia na lewym rozegraniu Katarzynę Joszczuk.

W zespole warszawskim bardzo dobrze funkcjonowała obrona z bramkarką Izabelą Michalską na czele, która o wiele lepiej prezentowała się od vis a vis - Anny Morawiec i Agnieszki Kwiecień.

W ataku stołecznych akademiczek wszystkie zawodniczki grały również bardzo dobre zawody i do przerwy mieliśmy zupełnie zasłużenie prowadzenie gospodyń 16:15.

Druga połowa zaczęła się bardzo słabo w wykonaniu warszawskiej ekipy, bo od pięciu błędów, co skutecznie wykorzystały koszalinianki wychodząc na prowadzenie 20:16.

Kolejne czternaście minut to ponownie pogoń zespołu AZS-u AWF-u Warszawa i kolejny remis (24:24 w 48. minucie). Końcowe dwanaście minut bezapelacyjnie należało jednak do gości. Które wykorzystały błędy warszawianek w ataku, kilka zabranych bramek oraz piłek przez sędziów.

Przyjezdne bardzo skutecznie kończyły swoje ataki, by przez ten okres nie stracić żadnej bramki a samemu rzucić aż siedem. Klasą dla siebie w ostatnich minutach była w bramce Sołomija Szywierska, która nie pozwoliła się ani razu pokonać.

Wynik końcowy (24:31) nijak nie odzwierciedla przebiegu spotkania i wyrównanej walki. Zespół pierwszoligowy nie przestraszył się bardzo utytułowanego przeciwnika i walczył jak równy z równym przez blisko pięćdziesiąt minut.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie i walkę zespołu warszawskiego, poprawę gry w obronie w stosunku do poprzednich spotkań ligowych, śmiało można stwierdzić, że ten zespół jest w stanie wygrać swoją grupę pierwszej ligi.

Do poziomu spotkania nie dostosowali się niestety sędziowie - Kamil Dąbrowski i Sławomir Kołodziej z Kielc, którzy kompletnie gubili się w swoich decyzjach, wielokrotnie sprzecznych i nie trzymających żadnej linii progresywnego sędziowania.

Niestety "szczytem" zachowania arbitrów była sytuacja po końcowej syrenie, gdy kapitan gości - Dworaczyk podeszła podziękować sędziom za mecz, a oni widząc wyciągnięta rękę odwrócili się na piętach i udali do szatni. Oburzenia nie krył cały sztab szkoleniowy zespołu gości, czemu zupełnie nie ma się co dziwić…

AZS AWF Warszawa - AZS Politechnika Koszalin 24:31 (16:15)
AWF: Michalska - Joszczuk 5, Nieścioruk 5, Jaszkowska 4, Michałowska 4, Masna 3, Godlewska 2, Wilczyńska 1, Korniluk, Mazurek, Pawłowska
Politechnika: Szywierska, Kwiecień, Morawiec - Całużyńska 6, Dworaczyk 5, Błaszczyk 4, Matuszczyk 4, Kobyłecka 3, Bilenia 2, Chmiel 2, Muchocka 2, Olek 2, Łach 1, Lisewska

Przebieg meczu: pierwsza połowa - 1:2, 4:4, 5:4, 7:6, 7:8, 9:10, 11:11, 14:12, 14:14, 16:15; druga połowa - 16:18; 17:21, 18:21, 21:22, 22:23, 24:24, 24:26, 24:28, 24:29, 24:31

Pozostałe mecze 1/8 finału odbędą się w środę 26 października, za wyjątkiem meczu w Kielcach, który zaplanowano na 16 listopda.