1. liga (M)
Gwardziści niepokonani, pewne wygrane KSSPR i Siódemki - podsumowanie 6. kolejki grupy B 1. ligi piłkarzy ręcznych
21.10.2014 14:43 Źródło: inf. własna/strony klubowe/ZPRP/Echo Dnia

Sześć meczów, sześć zwycięstw. Gwardia Opole pewnie kroczy do PGNiG Superligi. Swoich aspiracji do awansu nie kryje KSSPR Konskie, które nieznacznie ustepuje opolanom. Najtrudniejszą sytuację w 1. lidze B po szęsciu kolejkach mają akademicy z Zielonej Góry.

Gwardia cieszy się z szóstej wygranej z rzędu (Fot. Gwardia Opole)

Gwardia Opole nadal niepokonana w 1. lidze, choć ostatnia wyjazdowa wygrana z Olimpią Piekary Śląskie nie przyszła łatwo. Dwie bramki Jankowskiego i trafienie Lasonia dały opolanom prowadzenie 3:0, a po kontrze Knopa było już 5:1.

Wówczas czas wziął trener miejscowych i jego zespół do gry wrócił w lepszej dyspozycji. Przy stanie 6:3 dla gwardzistów zablokowany został Rumniak, w słupek trafił Lasoń, ale za chwilę poprawił się z karnego i było 7:3. Była ósma minuta i Gwardia jakby zadowolona „stanęła”.

W bramce gospodarzy zaczął spisywać się Kowalczyk, graliśmy też w osłabieniu i zrobiliśmy dwa błędy. Olimpia doprowadziła do remisu, a po trafieniu Kurzawy wygrywała 8:7. Trener Rafał Kuptel zmieniał (pojawił się w bramce Buchcic i miał trzy obrony), ale do 25 minuty jego podopieczni mogli tylko toczyć bój bramka za bramkę.

W końcówce jednak zwarli szyki w defensywie, pomógł Buchcic i udało się ze stanu 13:13 doprowadzić do wyniku 18:15 i w nieco lepszych nastrojach udać się do szatni. Tam było gorąco, bo zespół nie realizował założeń i szybko stracił koncentrację. Po powrocie na parkiet nie było już wątpliwości, kto jest lepszy. Agresywniejsza obrona, a przede wszystkim tradycyjnie Malcher w bramce – to pozwoliło opanować gościom sytuację i nerwy.

Kluczowy moment nastąpił między 38., a 47 minutą. Wówczas przyjezdni zanotowali dwa przechwyty, a po kontrach trafiali Swat i Trojanowski. Bronił Malcher, co wykorzystali Jankowski (trafił trzy razy), Simic i Rumniak. Prowadzenie 23:19 przerodziło się w efekcie w 30:27. Wyraźnie spokojniejsi gwardziści już dominowali. Indywidualnymi akcjami popisywał się Zeljic, skrzydłowi błyskawicznie byli w kontrze, a po rzucie karnym Lasonia było 36:27. W końcówce ambitny rywal nieco zniwelował straty, ale na wszystko było za późno i za mało.

Wysokie zwycięstwo odniosła tekż ekipa KSSPR Końskie, kóra rozbiła Ostrovię Ostrów Wielkopolski. W pierwszym kwadransie - jak pisze kieleckie Echo Dnia - trwał koncert gry drużyny trenera Michała Przybylskiego, która w 9 minucie prowadziła 9:1! Naszym szczypiornistom nie przeszkadzały nawet masowo dyktowane dla nich kary dwuminutowe (w całym meczu aż 22 minuty kar, rywale 16).

Po wypracowaniu wysokiej przewagi KSSPR nieco spuściło z tonu i różnica bramkowa przestała rosnąć. W drugiej połowie na boisko systematyczne wchodzili rezerwowi, a każdy z koneckich zawodników z pola zdobył przynajmniej jednego gola. Najwyżej gospodarze prowadzili w 54 minucie -34:23.

Piłkarze ręczni Siódemki Miedź Legnica wygrali 34:24 z Olimpem Grodków w meczu otwierającym rywalizację w 6. kolejce 1. ligi. Bohaterami naszego zespołu byli Robert Szuszkiewicz i Paweł Matkowski .

Olimp sprawiał gospodarzom kłopoty tylko na początku spotkania. Zaskoczeni agresywną obroną legniczanie pierwszą bramkę zdobyli dopiero w 6 min. Za sprawą trafienia Tomasza Kozłowskiego wyszli na prowadzenie 2:1. Nie oddali go już do końca meczu, konsekwentnie powiększając dystans. Ostatecznie Siódemka w pełni zasłużenie wygrała 34:24 wysyłając w kraj informację, że mecz w Opolu był tylko chwilową słabością.

bardzo zacięty mecz był w Chrzanowie, gdzie MTS zmierzył się z ostrowieckim KSZO. W 57 minucie Adrian Wojkowski wpisał się na listę strzelców i tablica wyników pokazała rezultat 29:29. Ostatnie słowo w tym meczu należało do szczypiornistów MTS-u.

W bramce dobrze spisał się Jakub Dudek, a w ataku swoje sytuacje wykorzystali Kamil Kirsz i Michał Mucha. KSZO zdołało odpowiedzieć już tylko honorową bramką Macieja Jeżyny. Chrzanowianie po kolejnym emocjonującym spotkaniu zdobyli niezwykle cenne punkty.

Wyrównany mecz był także w Zawierciu, gdzie miejscowy Viret CMC podejmował ŚKPR Świdnica. Do przerwy drużyny remisowały po 14, ale w drugiej połowie nieznacznie lepsi byli gospodarze. Świdniczanie natomiast notują ostatnio słabsze występy.

Cenne zwycięstwo zanotował SPR Tarnów, który wygrał z kaliskim MKS-em. Dzięki zwycięstwu tarnowianie uciekli znad strefy spadkowej. W niej znajdują się cały czas akademicy z Zielonej Góry, którzy tym razem przegrali na wyjeździe z AZS-em Przemyśl i jako jedyni pozostają bez zwycięstwa w pierwszoligowej stawce.

1. liga mężczyzn B 2014/15
6. kolejka (18/19.10.2014r.)
MTS Chrzanów - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 31:30 (14:16) MTS: Cupisz Tomasz 8, Dudek Jakub, Górkowski Marcin, Kirsz Kamil 4, Książek Jakub, Mucha Michał 2, Orlicki Jan 4, Rola Patryk 5, Skoczylas Marcin 3, Stroński Paweł 2, Wiatr Michał, Zajdel Dariusz, Żydzik Wojciech 3
KSZO: Afanasjev Dmitrij 5, Biskup Dawid 2, Drabik Karol, Fugiel Szymon, Jamioł Rafał 2, Jeżyna Maciej 10, Kalita Michał, Pomiankiewicz Tomasz 3, Świeca Paweł 1, Wojkowski Adrian 7
AZS Przemyśl - AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego 33:27 (13:13) Czuwaj: Dejnaka Tomasz 1, Hataś Łukasz 8, Kroczek Mateusz 6, Kubisztal Maciej 3, Misiewicz Damian 4, Puszkarski Paweł, Rycharski Henryk, Sar Paweł, Skręt Dawid 1, Stołowski Paweł 5, Wańkowicz Jakub 2, Żak Piotr 3
AZS UZ: Cenin Jakub, Długosz Marek, Dziatkiewicz Radosław, Gintowt Tomasz 6, Jaśkowski Marcin 2, Karp Przemysław 3, Kociszewski Cyprian 3, Kwiatkowski Marek, Matuszak Wojciech 2, Nieradko Michał 4, Orliński Maciej 1, Pedryc Kamil 3, Szarłowicz Adam 1, Urbańczak Kacper 2
KSSPR Końskie - Ostrovia Ostrów Wlkp. 37:28 (18:10) KSSPR: Bąk Arkadiusz 1, Bąk Michał 1, Bodasiński Tomasz 3, Krzykowski Piotr 1, Maleszak Dawid 4, Mastalerz Patryk 2, Matyjasik Przemysław 4, Napierała Tomasz 5, Pilarski Ernest 1, Rurarz Artur 1, Sękowski Bartosz 5, Słonicki Krzysztof 1, Smołuch Sebastian 7, Szczepanik Kacper 1, Witkowski Przemysław, Wnuk Patryk
KPR: Adamczyk Maciej, Bielec Piotr 1, Dutkiewicz Krzysztof, Dutkiewicz Paweł 3, Galewski Arkadiusz 8, Jedwabny Mateusz 3, Kierzek Piotr 3, Pernak Krzysztof 1, Staniek Patryk 1, Stempniak Dawid, Śliwiński Filip 1, Tarko Filip, Tomczak Jakub 7
Viret CMC Zawiercie - ŚKPR Świdnica 26:23 (14:14) Viret: Biernacki Damian 2, Bugaj Mateusz 2, Fugiel Tomasz 2, Kapral Damian 3, Kijowski Marcin 1, Komalski Marcin 1, Kot Artur, Kuśmierczyk Mariusz 5, Makaruk Artur 4, Nowak Krystian 1, Szymański Łukasz 2, Zagała Igor 2, Zagała Sergiusz 1
ŚKPR: Bieżyński Daniel, Chaber Mateusz, Dębowczyk Patryk 1, Gil Konrad, Krzaczyński Konrad 4, Misiejuk Krzysztof 6, Motylewski Christian, Piędziak Mateusz 4, Potocki Błażej, Rogaczewski Kamil 5, Rogaczewski Patryk 2, Węcek Krzysztof 1
Miedź Legnica - Olimp Grodków 34:24 (16:9) Siódemka: Antosik Michał, Będzikowski Jacek 1, Czuwara Wojciech 5, Kozłowski Tomasz 5, Majewski Kacper, Makowiejew Stanisław 4, Matkowski Paweł, Mazur Łukasz, Nastaj Bartosz, Piwko Paweł 4, Płaczek Mateusz 3, Skiba Bartosz 1, Szuszkiewicz Robert 10, Wita Paweł 1, Wyszogrodzki Krzysztof
Olimp: Biernat Marcin 1, Biernat Paweł, Biernat Tomasz 4, Bujak Krzysztof 1, Chmiel Paweł 1, Górny Rafał, Gradowski Łukasz 8, Kolanko Sebastian 4, Łągiewka Paweł, Maciejewski Maciej 1, Ogorzelec Łukasz 3, Piech Michał, Romatowski Łukasz, Świerczyński Rafał 1, Urban Szymon, Wasilewicz Tomasz
Olimpia Piekary Śląskie - Gwardia Opole 30:37 (15:18) Olimpia: Chromy Maciej 3, Cieniek Kamil 5, Danysz Sebastian, Fidyt Jakub, Kempys Mariusz 4, Kowalczyk Damian, Kowalski Arkadiusz 4, Kurzawa Tomasz 5, Parzonka Wojciech 3, Rosół Michał 3, Smolin Marcin, Włoka Łukasz 3, Zemelka Paweł
Gwardia: Buchcic Kamil, Ciosek Adam 1, Jankowski Mateusz 6, Kłoda Jakub, Knop Wojciech 2, Lasoń Remigiusz 10, Malcher Adam, Mokrzki Kamil 1, Płócienniczak Jakub 2, Prokop Paweł, Rumniak Sebastian 5, Scepanovic Filip, Simic Rok 2, Swat Paweł 3, Trojanowski Wojciech 3, Zeljic Nenad 2
SPR Tarnów - MKS Kalisz 31:27 (16:8) SPR Tarnów: Barnaś Grzegorz, Cichoń Dawid, Dutka Daniel, Grzesik Mikołaj, Jewuła Emilian 1, Karwowski Sławomir 9, Kowalik Jakub 8, Kubisztal Dariusz 1, Nowak Łukasz 1, Sokół Paweł, Szatko Łukasz 8, Wajda Marcin 3
MKS Kalisz: Adamczak Paweł 3, Celek Grzegorz 1, Frankowski Adam 2, Gomółka Grzegorz 8, Jarosz Filip, Krupa Konrad, Krzywda Damian 3, Nowakowski Maciej 2, Salamon Grzegorz, Strzebiecki Kamil 2, Surosz Filip 3, Trojański Tymon, Wawrzyniak Tomasz 3

Niekwestionowanym liderm grupy B 1. ligi jest Gwardia Opole, która mysli o jak najszybszym powrocie do PGNiG Superligi. Na uwagę zasługuje też bardzo dobra gra KSSPR Końskie, które w zeszłym sezonie miało szansę awansować do ekstraklasy, ale zabrakło środków finansowych.