I Love Handball - Belka duza 2
Belka - przyjaciel recznej
2. liga (M)
A A A
Nowe Piekuty zadziwiają sportowy świat - rolnicy pokochali handball
12.09.2018 09:50 Źródło: inf. własna
komentarzy 0

W sezonie 2018/2019 SPR Nowe Piekuty będzie rywalizować w II lidze, w grupie III. Jak się okazuje, klub z powiatu wysokomazowieckiego, będzie wyjątkową drużyną w tych rozgrywkach. SPR Nowe Piekuty to jedyny wiejski klub w II lidze. Zawodnicy i działacze pokazali, że nawet w bardzo małej miejscowości można grać w piłkę ręczną.

 

Piłkarze ręczni SPR Nowe Piekuty rozpoczynają walkę w 2. lidze (Fot. mat. prasowe)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

W historii II ligi piłki ręcznej mężczyzn zdarzały się sporadyczne sytuacje uczestnictwa klubów z małych miejscowości (poniżej 1000 mieszkańców), ale chyba nigdy z aż tak małej. Nawet najstarsi kibice nie pamiętają, by II liga posiadała w swojej obsadzie zespół z niewielkiej miejscowości jak Nowe Piekuty. Ba! Zbudowanej w dużej mierze z rolników i pracowników branży rolniczej.
 

SPR Nowe Piekuty jest zespołem zbudowanym na peryferiach sportowej mapy Polski. Zarząd klubu wielokrotnie podkreślał, że ten fakt niesie za sobą wiele problemów:
 

- brak w powiecie wysokomazowieckim infrastruktury sportowej odpowiedniej dla rozgrywek ligowych i treningów,
 

- problemy finansowe związane z relatywnie małą ilością potencjalnych sponsorów, gotowych długoterminowo wspierać działalność Stowarzyszenia i działającego przy nim klubu (przypomnijmy, że SPR Nowe Piekuty posiada aż cztery sekcje: młodzik, junior młodszy, junior i senior),
 

- niewielkie zasoby kadrowe, umożliwiające funkcjonowanie klubu na wysokim poziomie.
 

Historia SPR-u jest dość prosta - grupa sympatyków piłki ręcznej podjęła decyzję o utworzeniu własnej drużyny. Początkowo zupełnie amatorskiej. Przy wsparciu lokalnych samorządów - Urzędu Gminy Nowe Piekuty reprezentowanego przez Wójta Marka Kaczyńskiego i Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem na czele z Bogdanem Zielińskim oraz firm z branży rolniczej, stworzono coś wyjątkowego.

 

Naszym celem minimum, na którym obecnie się skupiamy, jest awans do rundy finałowej. Liczymy, że dzięki naszej pracy, odrobinie szczęścia i wsparciu kibiców, uda nam się to osiągnąć
Grzegorz Kostro, prezes SPR Nowe Piekuty

- Mimo, że jesteśmy niewielkim klubem, mamy aspiracje takie, jak każdy inny klub. Marzyła nam się druga liga i tak samo marzymy o pierwszej. Wiemy jednak, że sukces rodzi się w bólach i wymaga czasu. Zależy nam przede wszystkim na dobrym poziomie sportowym. Naszym celem minimum, na którym obecnie się skupiamy, jest awans do rundy finałowej. Liczymy, że dzięki naszej pracy, odrobinie szczęścia i wsparciu kibiców, uda nam się to osiągnąć - powiedział handball.pl prezes SPR Nowe Piekuty Grzegorz Kostro.


Pomoc okazała także Dyrektor ZSCKR w Rudce - pani Halina Leszczyńska, która udostępniła halę sportową, gdzie zespół może trenować i rozgrywać swoje mecze. To wszystko pozwoliło podjąć dalekosiężne plany, których celem był awans do II ligi, co zespół z Nowych Piekut zrealizował.


Należy także zwrócić uwagę, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mecze SPR-u. Przyjezdni rywale wielokrotnie podkreślali, że mamy dodatkowego zawodnika w postaci kibiców. Dzięki nim, rozgrywane mecze mają niesamowitą atmosferę i oprawę, a co za tym idzie, niesamowite emocje sportowe.


Bez wątpienia mamy do czynienia czymś nadzwyczajnym. Nie ulega wątpliwości, że wymaga to wsparcia ze strony mieszkańców gminy, powiatu i województwa. O pomoc Stowarzyszenie Piłkarzy Ręcznych Nowe Piekuty nieustannie zabiega. Marzeniem wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z tym klubem jest zbudowanie drużyny, która wywalczy kolejny awans, tym razem do I ligi.


Aby przybliżyć ten mały fenomen, z jakim mamy do czynienia, przedstawiamy poniżej analizę liczby mieszkańców poszczególnych miejscowości, z których wywodzą się grupowi rywale SPR-u.


KS Warszawianka Warszawa - Warszawa - 1 765 000 mieszkańców
AZS AWF Warszawa - Warszawa - 1 765 000 mieszkańców
UKS Anilana Łódź - Łódź - 700 000 mieszkańców
AZS UMCS Lublin - Lublin - 340 000 mieszkańców
Bestios Białystok - Białystok - 300 000 mieszkańców
SPR Handball Płock - Płock - 120 000 mieszkańców
MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – Piotrków Trybunalski – 72 000 mieszkańców
SPR Pabiks Pabianice - Pabianice - 66 000 mieszkańców
UKS Olimpia Biała Podlaska - Biała Podlaska - 60 000 mieszkańców
UMKS Trójka Ostrołęka - Ostrołęka - 52 000 mieszkańców
KSPR Azoty II Puławy - Puławy - 50 000 mieszkańców
KKS Włókniarz Aleksandrów Łódzki - Aleksandrów Łódzki - 21 000 mieszkańców
TS Siemiatycze - Siemiatycze - 15 000 mieszkańców
UMKS Orlęta Zwoleń - Zwoleń - 8 200 mieszkańców
KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka - Dąbrowa Białostocka - 6 140 mieszkańców
SPR Nowe Piekuty - 240 mieszkańców
 

Zobacz oficjalny Fan Page na FB piłkarzy ręcznych SPR Nowe Piekuty!

  Handballowe_koszulki_640_2
oceń + 4 (6 głosów)
 
podziel się artykułem
0
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Koszulka box 4 300 nad newsletter
Koszulka box 2 300 nad newsletter
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens