Liga Mistrzyń
El. Ligi Mistrzyń: MKS Perła i Bietigheim zagrają w finale (wideo)
08.09.2018 20:46 Źródło: inf. własna

W pierwszym dniu turnieju kwalifikacyjnego do Ligi Mistrzyń SG BBM Bietigheim pokonał Super Amara Bera Bera 33:27. W drugim meczu MKS Perła Lublin rozgromił Jomi Salerno 28:17. Mistrzynie Polski przez pierwszy kwadrans prowadziły wyrównaną rywalizację z Włoszkami. Kolejne minuty to dominacja podopiecznych Roberta Lisa. O awans do fazy grupowej Ligi Mistrzyń lublinianki zagrają z drużyną Karoliny Kudłacz-Gloc - SG BBM Beitigheim. Spotkanie zostało zaplanowane na niedzielę 9. września o g. 19.

Ekipa z Niemiec jako pierwsza zameldowała się w finale, w którym zagra też MKS Perła Lublin (Fot. EHF TV)

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodyń. Pierwszą bramkę dla mistrzyń Polski rzuciła Patrycja Królikowska. Weronika Gawlik z dużą łatwością odbijała rzuty rywalek. Niespodziewanie w piątej minucie po trafieniu Suleiky Gomez Fernandez na prowadzenie 2:1 wyszły szczypiornistki Jomi. Natychmiast odpowiedziała Aleksandra Rosiak.

MKS grał nerwowo. Kiedy w ósmej minucie poślizgnęła się środkowa rozgrywająca gości, podopieczne Roberta Lisa czekały na gwizdek sędziów, tymczasem rywalki okazały się sprytniejsze i rzuciły trzecią bramkę. Gospodyniom grało się ciężko. Szybko przesuwająca w obronie drużyna Jomi Salerno utrudniała znalezienie pozycji rzutowych dla lubelskich rozgrywających.

Spotkanie było wyrównane. Jednak to MKS musiał ‘gonić’ wynik. Nawet podczas gry w przewadze lubliniankom grało się ciężko. Odważny manewr trenera Dragana Rajicia, który zdjął bramkarkę i wprowadził szóstą zawodniczkę do gry, spowodował, że MKS rzucił tylko jedną bramkę. Od tej pory to mistrzynie Polski miały jedną bramkę przewagi.

Po trafieniu Rosiak prowadzenie gospodyń po raz pierwszy wzrosło do dwóch bramek. Natychmiast zareagował szkoleniowiec włoskiej drużyny prosząc o czas.

Przerwa nie wybiła z rytmu Aleksandry Rosiak, która po wznowieniu gry trafiła po raz trzeci do bramki strzeżonej przez Elisę Ferrari. Na 10:6 podwyższyła Sylwia Matuszczyk i w końcu mecz układał się po myśli Roberta Lisa.

Po siedmiu bramkach z rzędu MKSu o czas poprosił szkoleniowiec gospodyń. Jego drużyna mimo roszad w składzie błyskawicznie zbudowała przewagę. Na cztery minuty przed końcem pierwszej połowy na tablicy wyników było 13:6. Na domiar złego dla Jomi Ilaria Dalla Costa została odesłana na dwie minuty kary, a karnego na bramkę zamieniła Rosiak.

Serię dziewięciu bramek lublinianek przerwała skutecznym rzutem karnym Dalla Costa. Jeszcze przed syreną oznaczającą koniec pierwszej połowy szansę na poprawienie wyniku miała Mia Moldrup, ale piłka po jej rzucie trafiła w poprzeczkę. Do szatni zawodniczki obu drużyn schodziły przy prowadzeniu gospodyń 15:7.

Druga część gry rozpoczęła się od błyskawicznych bramek Mii Moldrup i Anety Łabudy. MKS prowadził już dziesięcioma bramkami. Po raz pierwszy sędziowie z Rumunii wykluczyli na dwie minuty zawodniczkę z Lublina – Martę Gęgę. Włoszki odrobiły dwie bramki. Wykluczona na dwie najskuteczniejsza Suleiky Gomez Hernandez skutecznie utrudniła koleżankom odrabianie strat. Szkoda akcji zmarnowanych przez lubelskie skrzydłowe, które z czystych pozycji nie zdobyły bramek. Nieskuteczną Dagmarę Nocuń zmieniła Agnieszka Kowalska i już przy pierwszej próbie pokonała Antonellę Piantini Avendano.

Włoszki opadały z sił, coraz częściej grały niezgodnie z przepisami za co sędziwie zmuszeni byli odsyłać je na kary. W 42. minucie po trafieniu Kingi Achruk Lublin po raz drugi objął dwucyfrowe prowadzenie. Gospodyniom brakowało koncentracji. Szkoda niewykorzystanego rzutu karnego Anety Łabudy oraz kontry kończonej przez Joannę Szarawagę. Najskuteczniejsza w szeregach biało-zielonych Aleksandra Rosiak zdobyła swoją siódmą bramkę i MKS prowadził już 22:11.

Po trzech kwadransach gry o czas poprosił Lis. Przerwa była bardzo krótka. Szkoleniowiec mistrza Polski wykorzystał całą szesnastkę zawodniczek oszczędzając siły na jutrzejszy mecz finałowy. Miejscowe wyraźnie zwolniły tempo gry. Rozluźnienie i wysokie prowadzenie wpłynęły negatywnie na skuteczność. Najgorzej pod tym względem nadal spisywały się skrzydłowe. Niezależnie czy była to para Łabuda – Nocuń, czy Królikowska-Kowalska. Dopiero w ostatnich dziesięciu minutach gry o tym jak powinna grać skrzydłowa przypomniała sobie Kowalska.

Błędy w ostatnich minutach gry nie wpłynęły na końcowy rezultat. MKS Perła Lublin wysoko pokonał Jomi Salerno 28:17 i zapewnił sobie udział w niedzielnym finale. Rywalami mistrzyń Polski będzie niemiecki SG BBM Bietigheim, w którym nie zagra kontuzjowana Karolina Kudłacz-Gloc.

MVP spotkania została wybrana Aleksandra Rosiak (MKS Perła Lublin).

MKS Perła Lublin – Jomi Salerno 28:17 (15:7) [wideo - cały mecz]

MKS: Gawlik, Januchta – Łabuda 3, Szarawaga 3, Moldrup 2, Kowalska 3, Gęga, Matuszczyk 2, Królikowska 2, Stasiak 1, Nestsiaruk, Nocuń, Rosiak 7, Achruk 3, Urtnowska 2

Jomi: Ferrari, Piantini Avendano – Stellato, Dalla Costa 2, De Somma, Coppola 1, Gomez Hernandez 7, Fabbo 3, Napoletano 1, Oliveri 1, Lauretti Matos 1, Casale, Landri 1, De Santis

Kary: 4 min - 10 min

Sędziowali: Stark i Stefan (Rumunia)

SG BBM Bietigheim - Super Amara Bera Bera 33:27 (17:15) [wideo - cały mecz]

Bietigheim: Eckerle, Salamakha - Loeper 6, Van Der Heijden 5, Visser 4, Naidziniavicius 4, Woller 4, Gustin 4, Schulze 3, Rozemalen 1, Lauenroth 1, Ivancok 1, Kudłacz-Gloc, Malestein, Braun

Bera Bera: Zugarrondo, Castellanos - Karsten 8, Cardoso de Castro 6, Arderius Matrin 5, Teres Rodanes 1, Ezkurdia Alvarez 1, Menendez Martinez 1, De Arruda 1, Franca de Silva 1, Arrojeria Arantzazistroke, Sans Serra, Berasategui Eizagiure, Camejo Rodriguez