Liga Mistrzyń
LM: Gyor i Vardar w finale - powtórka sprzed roku! (wideo)
12.05.2018 21:00 Źródło: inf. własna/EHF

Powtórka z rozrywki - tak można powiedzieć o finale EHF Ligi Mistrzyń w sezonie 2017/2018. W ścisłym finale spotkały się ekipy, które walczyły o to trofeum przed rokiem. To Gyori Audi ETO KC i HC Vardar Skopje. Węgierskie zespół pokonał rumuńskie CSM Bukareszt, a Vardar ograł debiutanta w turnieju Final Four - Rostow Don.

Gyor i Vardar jak przed rokiem zameldowały się w finale LM (Fot. EHF TV / YT)

Gyori od początku narzucił mocne warunki ekipie z Bukaresztu. Silna obrona kierowana przez Eduardę Amorim i Yvette Broch spowodowała, że CSM nie potrafił zdobywać regularnie goli. Robiły to natomiast gospodynie turnieju. Szybko wyszły na prowadzenie.

- Kluczem do wygrania w tym meczu była obrona i na to się głównie nastawiłyśmy. Nasza defensywa współpracowała ze mną znakomicie - powiedziała bramkarka Gyor Kari Aalvik Grimsbø.

I rzeczywiście ekipa z Węgier przechodziła płynnie z strefy 6:0 na 3:2:1, co zupełnie wytracała z rytmu atak CSM, który cały czas się nie poddawał. Do przerwy Gyor prowadziło, ale tylko 12:10.

W drugiej odsłonie świetnie w bramce CSM spisywała się Jelena Grubisić. Ekipa z Bukaresztu wzmocniła obronę i przed długi czas to Gyori miał spore kłopoty z zdobyciu goli.

Jeszcze w 40-stej minucie sprawa awansu do półfinału była otwarta. Był remis 16:16. Ostatnie dwadzieścia minut to popis gospodyń. Zdobyły cztery gole z rzędu, a nie straciły żadnej. Świetnie w bramce spisywała się Gimsbo, nieprzypadkowo wybrana do drużyny All-Star Ligi Mistrzyń w tym sezonie.

To był decydujący moment meczu, o czym wspominał trener CSM. - Kiedy mieliśmy piłkę przy remisie po 16, wydawało mi się, że pójdziemy za ciosem. Cztery udane interwencje Grimsbo zrobił swoje - powiedział Per Johansson, który przyznał też, że gra CSM w półfinale przypominała sinusoidę.

Ekipa z Bukaresztu ostatnie minuty próbowała grać 7 na 6, wycofując bramkarkę Grubisić. To się jednak zemściło. Karę wymierzyła Amorim, rzucając w 57 minucie bramkę przez całe boisko na 24:18. Było jasne wtedy, która drużyna zapewniła sobie grę w półfinale.

[wideo] EHF TV: Gyor w finale, CSM pokonane

CSM Bukareszt - Györi Audi ETO KC 20:26 (10:12)

CSM:
Grubisić, Ungureanu - Neagu 6, Kurović 4, Manea 4, Mehmedović 3, Curea 1, Gullden 1, Jorgensen 1, Ayglon, Bazaliu, Frafjord, Hagman, Jacobsen, Niombla, Udristoiu

Gyor:
Grimsbo, Kiss - Groot 7, Gorbicz 5, Oftedal 5, Amorim 3, Bodi 2, Broch 2, Althaus 1,  Afentaler, Fodor, Gonzalez, Hansen, MOrk, Pal, Puhalak

Już pierwsze minuty drugiego półfinału pokazały, że Vardar jest jak dobrze naoliwiona maszyna. Andrea Lekić po trzeciej akcji wyprowadziła ekipę ze Skopje na prowadzenie 3:1. Vardar miał wtedy 100-procentową skuteczność w ataku, przy zaledwie 20% ekipy z Rosji, dla której pierwszą bramkę z rzutu karnego zdobyła w pierwszej minucie Anna Vyakhireva, ale na kolejne gole Rostów czekał ponad 10 minut.

Duża w tym"zasługa" francuskiej bramkarki Amandiny Leynaud, która świetnie radziła sobie między słupkami. Choć bramkarce Rostowa też nie można nic zarzucić. do przerwy golkiperki obu drużyn były rolach głównych, o czym świadczy niski wynik. Vardar prowadził tylko 10:7.

W drugiej odsłonie ekipa ze Skopje zagrała bardzo uważnie. Mozolnie pracowała nad swoją przewagą, choć w 47 minucie po golu Ekateriny Iliny, rostow liczył na odwócenie losób meczu. Jednak 3-4 bramki różnicy na tym poziomie, to często strata nie do odrobienia. Vardar spokojnie dowiózł prowadzenie do końca, wygrywając 25:19.

[wideo] EHF TV: Vardar w wielkim finale, debiutant z Rostowa pokonany

Rostow Don - HC Vardar Skopje 19:25 (07:10)

Rostow: Sedoykina, Pessoa - Ilina 5, Bulatović 3, Vyakiriewa 3, Dembele 2, Mekiejewa 2, Rodrigueas Belo 2, Cabral Barbosa 1, Kaliniczenko 1, Borszczenko, Managarowa, Petrowa, Sen, Sliwinskaja Sudakowa

Vardar: Leynaud, Suslina - Lekić 7, Penezić 7, Radicević 4, Lazović 3, Lacrebere 2, Canadija 1, Ristovska 1,  Cvijić, Keramiczewa, Khmyrowa, Klikovac, Kuzniecowa, Petrović, Sazdowska