plzowka_927_250
Liga Mistrzyń
LM: Gyor zwycięzcą Final Four - zespół Zych poza podium (wideo)
12.05.2019 21:24 Źródło: inf. własna/ZPRP/EHF

Gyor Audi ETO KC został triumfatorem tegorocznej edycji EHF Ligi Mistrzyń. W finale wegierski zespół okazał się lepszy o jedną bramkę od Rostowa Don. W meczu o 3. miejsce ekipa Aleksandry Zych - Metz Handball - okazała się gorsza o jeden gol od norweskiego Vipers Kristiansand.

Bramkarka Gyori Karin Grimsbo celebruje kluczową obronę w finale EHF Ligi Mistrzyń (Fot. EHF TV / YT)

W pierwszym niedzielnym meczu czyli małym finale, którego stawką było trzecie miejsce, Metz Handball zmierzył się z Vipers Kristiansand. Francuska ekipa, w której gra Aleksandra Zych zaczęła słabo. W 7. minucie przegrywała już 1:4.

Jednak kolejne siedem minut i był remis 6:6 po rzucie Xenii Smits. Ekipa z Metz poszła za ciosem i wyszła nawet na prowadzenie 8:6. Przy ósmej bramce dla Francuzek ucierpiała przy interwencji doświadczona bramkarka Viperers - Katrin Lunde, która musiał opuscić boisko na noszach.

Do końca pierwszej połowy była wyrównana walka, a o jednego gola (16:15) lepsza była ekipa z Francji. Po pierwszych dziesięciu minutach zespół Aleksandry Zych utrzymywał przewagę trzech goli. Po rzucie Smits było 23:20.

Jednak kolejne akcje nakeżały do Vipers. Norweżki w 48-ej minucie za sprawą rzutu Marty Tomas doprowadziły do remisu 24:24. W 52 minuicie na prowadzenie Viepers wyprowadziła niesamowita Linn Sulland, która w całym meczu zdobyła aż 10 goli.

Jednak to nie zniechcęciło ekipy z Metz, która po trafieniu Beatrice Edwgide w 56 minicie prowadził 29:27. I była bliżej trzeciego miejsca.  Handballistki z Vipers nie powiedziały ostatniego słowa. W 58-ej minucie do kolejnego remisu (29:29) doprowadziła Mathilde Kristiansen.

Chwilę później podwyższyła Henny Resitad. Kiedy ekipa z Kristiansand zdobyła gola z karnego na 31:29, było wiadomo, że meczu nie przegra. Kontaktowa bramka dla Metz (na 31:30) nie mogła odmienić już losów meczu.

{wideo] EHF TV: zobacz najciekawsze fragmenty Metz - Vipers!

Metz Handball - Vipers Kristiansanda 30:31 (16:15)

Metz: Glauser, Kapitanovic – Edwige 2, Gautschi, Zaadi 5, Flippes 3, N’Gouan 5), Nocandy, Houette 3, Levsha 2, Kanor O, Zych, Smits 5/7, Maubon 2/4, Niombla 3/4, Di Rocco

Vipers: Fagerheim, Lunde - Olsen, Arntzen 4, Refsnes, Aune 4, Morais, Kristensen 5, Jonassen, Waade 2, Sulland 10, Wibe, Kristiansen 0, Tomac 1, Reistad 1, Naes Andersen

Wynik wielkiego finału, który prowadziła polska para sędziowska: Joanna Brehmer - Agnieszka Skowronek, otworzyła Teleska Amorim. Przez niespełna kwadrans drużyny grały bramka za bramkę. Dopiero w 15 minucie Lois Abbingh dała prowadzenie zespołowi z Rostowa 9:7. Gyor w 32 minuicie doprowadził jednak do wyrównania 10:10. W 27 minucie bardzo silna fizycznie Amorim, mimo asysty aż rosyjskich defensorek wyprowadziła węgierską ekipę na 13:11. Do przerwy Gyor dorzuciło jeszcze dwie bramki, nie tracąc żadnej. Było 15:11.

Po pierwszych pięciu minutach drugiej odsłony przewaga węgierskiej ekipy wzrosła nawet do pięciu goli - było 18:13 dla Gyor. I ta przewaga utrzymywała się aż do 43 minuty. Rosjanki nie powiedziały jednak ostatniego słowa i starały się gonić faworyta finału. W 50-ej minucie po rzucie Lois Abbingh było już tylko 20:23. Ekipie Gyor im bliżej końca, tym grało się coraz gorzej.

Nawet słynna Anita Gorbicz nie potrafiła wykorzystać rzutu karnego. A Rostow Don zwietrzył jeszcze raz swoją szansę. Wspomniana Abing w 60-ej minucie wykorzystała rzut karny i zrobiło się tylko 24:25. Rostow miał swoją ostatnią okazję na remis i przedłużenie szans na wygraną, ale równo z końcową syreną bramkarki Kari Grimsbo nie zdołała pokonać Lois Abbingh, która w całym meczu zdobyła aż siedem goli. Sala w Budapeszcie w większosci wypełniona węgierskimi kibicami eksplodowała z radości.

EHF TV: zobacz najciekawsze fragmenty finału LM!

Rostow Don - Gyor Audi ETO KC 24:25 (11:15)

Rostow: Mekhdiewa, Sedoykina, De Olivieira Pessoa - Abbingh 7, Makeejewa 5, Managarowa 5, Vyakiriewa 3, Kuznietzowa 2, Bobrownikowa 1, Sen 1, Borszczenko,   Kaliniczenko, Masłowa, Kozhokar, Sliwinskaja, Tazhenowa

Gyori: Grimsbo, Kiss, Leynaud - Amorim 7, Gorbicz 6, Bodi 3, Brattset 3, Oftedal 3, Groot 1, Hasnen 1, Kristiansen 1, Fodor, Mork, Pintea, Puhalak, Tomori

0
MP Kalisz 2019
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?