Liga Mistrzyń
LM: porażka Vistalu w debiucie - NFH lepsze
07.10.2017 16:27 Źródło: inf. własna

Miały tremę piłkarki Vistalu Gdynia, choć już pierwsze minuty rywalizacji w Arenie Nestved pokazały, że rywal nie taki straszny, jak go malują. Zderzenie z Ligą Mistrzyń nie wypadło wcale fatalnie, jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w Danii podopieczne Agnieszki Truszyńskiej mogły się pokusić o nie lada niespodziankę w starciu z Nykøbing Falster.

Vistal przegrał na wyjeździe w swoim debiucie w LM (Fot. EHF TV / Canal+)

Wyjściową siódemkę gdynianek utworzyły Małgorzata Gapska, Katarzyna Janiszewska, Aleksandra Zych, Patricia Matieli, Patrycja Kulwińska, Joanna Kozłowska i Magdalena Stanulewicz. Dopiero czwarta akcja w ataku Polek przyniosła im powodzenie, ale to nasze rodaczki po kilku minutach prowadziły 2:1.

Gola otwarcia zaliczyła wprawdzie Japonka Ikehara  Ayaka, lecz odpowiedzi leworęcznych Zych i Janiszewskiej wyprowadziły na +1 mistrzynie naszego kraju.  Zresztą warto nadmienić, że obie wymienione przed chwilą szczypiornistki były wyróżniającymi się postaciami pierwszego fragmentu meczu. Gorzej spisywały się zaś  Szarawaga i Kozłowska, tę drugą zresztą szybko zmieniła Martyna Borysławska.

I jaka to była zmiana! Popularna „Borys”  w 15.minucie po akcji na wcisk trafiła po długim rogu na 7:6,była też autorką kolejnych trzech bramek dla Vistalu, a koniec końców to jej przypadła nagroda MVP w drużynie gości.

Wynik 10:10 zanotowany tuż po tym jak rezerwowa Weronika Kordowiecka odbiła karnego słynnej Kristiny Kristiansen dawał nadzieję, że Polki będą w dobrych humorach, schodząc na przerwę. Niestety, końcówka pierwszej odsłony to skuteczniejsza postawa gospodyń i aż cztery trafienia z rzędu. Jako ostatnia na listę strzelczyń wpisała się Szwedka Johanna Westberg.

Tuż po zmianie stron Nykøbing podwyższył na +5, a przez pierwsze minuty drugiej odsłony tylko aktywna  i odważna Zych znajdowała sposób na bramkarkę rywalek. Zagubiona w ataku była wciąż dobra defensorka Kozłowska, a gdyniankom nie wyszła m.in.  nawet prosta kontra, gdy Stanulewicz nie dograła dokładnie piłki do Anety Łabudy.

W 40 minucie Vistal powinien był przegrywać już tylko trzema oczkami, jednak znów brakowało precyzji podania i wykończenia. Swoje szanse dostawały kolejne rezerwowe, m.in  Alicja Pękala, próbowano też ustawienia z dwoma nominalnymi prawoskrzydłowymi, gdzie Janiszewska zajmowała pozycję prawej rozgrywającej. Pod koniec trzeciego kwadransa Wallen trafiła po szybkim ataku na 20:14, a o czas poprosiła trenerka Truszyńska.

Co zapamiętałyście z szatni? Mam duże pretensje – strofowała swoje podopieczne. A te, poza chlubnym wyjątkiem Aleksandry Zych oraz Martyny Borysławskiej, grały albo bojaźliwie, albo nieskutecznie. Na domiar złego w jednej z akcji obronnych ucierpiała Kozłowska i musiała opuścić boisko, a Zych ze względu na czerwoną kartkę nie dokończyła spotkania.

Dopiero w 50-ej minucie Vistal zdobył gola po dobrej akcji z obrotową. Nie tylko tego elementu brakowało, by nawiązać walkę o zdobycz punktową. W 56. minucie po dobrym podaniu Kulwińskiej straty do stanu 20:25 zmniejszyła Aneta Łabuda, natomiast trudno nie wspomnieć o wcześniejszych dogodnych pozycjach niewykorzystanych przez zdolną prawoskrzydłową. Fragment gry obronnej systemem 5+1 na pewno był wart uwagi i pewnie będzie wykorzystywany w kolejnych grach.

Niektórych ta teza być może zaskoczy, jednak  w Nestved, mimo końcowej, wyraźnej przewagi mistrza Danii Vistal mógł pokusić się przynajmniej o remis. W środę o punkty będzie jeszcze trudniej, bo do Gdyni przyjedzie naszpikowane gwiazdami "Cze-se-me" Bukareszt z nową trenerką Helle Thomsen. Dla trójmiejskich kibiców zatem nie lada gratka, by z bliska zobaczyć choćby Cristinę Neagu.

Nykøbing Falster Handoldklub- Vistal Gdynia 27:21 (14:10)

NFH: Soerensen, Greve, Sahlholdt - J.Westberg 8, Pedersen 6, Wallen 5, Ikehara 4, Lagerquist 2, E.Westberg 1, C.Kristiansen 1, K.Kristiansen, Iversen, Merg, Nielsen, Olsen

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Kamińska - Zych 7, Borysławska 7, Łabuda 2, Janiszewska 2, Kulwińska 1, Szarawaga 1, Pękala 1, Machado-Matieli, Stanulewicz, Gutkowska, Błaszkowska, Kowalczyk