Liga Mistrzyń
Vistal nadal bez wygranej w LM - Nykobing lepszy (wideo)
10.11.2017 20:34 Źródło: inf. własna

Vistal Gdynia przegrał piąty mecz w tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń. Tym razem w Gdyni lepsze okazały się Dunki z Nykobing Falster, które zwyciężyły 26:28. To trzecia wygrana podopiecznych Jakoba Larsena. Przegrana ostatecznie zamknęła Vistalowi drogę do kolejnej rundy Ligi Mistrzyń. Gdynianki dzięki udanej pogoni w 40. minucie doprowadziły do remisu, ale końcówka należała do Dunek.

Vistal wciąż bez wygranej w EHF Lidze Mistrzyń (Fot. Vistal Gdynia / FB)

W pierwszym spotkaniu, rozgrywanym w Naestved Nykobing nie pozostawił żadnych mistrzyniom Polski wygrywając gładko 27:21. Do Gdyni Nykobing przyjechał w skromnym, trzynastoosobowym składzie. Dunkom zależało na poprawie nastrojów po wysoko przegranym meczu z CSM Bukareszt.

Już po 90 sekundach gry na dwie minuty kary została odesłana Johanna Westberg. To nie przeszkodziło jej koleżankom łatwo i szybko rzucić pierwszą bramkę. Wyrównała Joanna Szarawaga. Początkowe minuty gry to spora nerwowość po obu stronach parkietu, która skutkowała wieloma błędami technicznymi i sporymi komplikacjami w zdobywaniu bramek.

Stuprocentowych sytuacji nie wykorzystały Kristina Kristiansen czy Sarah Iversen, a dla Gdyni Joanna Kozłowska. Nawet rzuty karne sprawiały obu drużynom sporo kłopotów. Podwyższona obrona gości zdecydowanie utrudniała Vistalowi rozgrywanie ataku pozycyjnego. Na parkiecie coraz lepiej czuła się gwiazda Nykobing Kristina Kristiansen, a to nie wróżyło niczego dobrego Polkom.

Gdynianki próbowały grać szybko i błyskawicznie rzucać. To nie była dobra strategia. W 12. minucie Nykobing prowadził już 7:3. Trener Agnieszka Truszyńska próbowała rotować składem. Roszady niewiele pomagały, nawet jak Vistal wypracował sobie pozycję rzutową to na drodze stawała Cecilie Greve. Po szesnastu minutach gry miejscowa trenerka poprosiła o czas.

Dunki wyraźnie przyspieszyły. Zróżnicowane, kombinowane akcje w ataku pozycyjnym mogły podobać się kibicom. Vistalowi dwukrotnie udała się gra z obrotową. Na więcej goście nie pozwoliły. Patrycja Kulwińska była pilnowana zdecydowanie skuteczniej. Nykobing kontrolował przebieg wydarzeń na parkiecie. W drugiej linii niepodzielnie rządziła Johanna Westberg, która w dwadzieścia minut zgromadziła na swoim koncie pięć trafień.

Po pierwszych trzydziestu minutach Vistal przegrywał już 10:15.

Na początku drugiej połowy po raz pierwszy bramkę zdobyła skrzydłowa. Katarzna Janiszewska skutecznie wykonała rzut karny. Chwilę później reprezentacyjna skrzydłowa spóźniła się w obronie, niezgodnie z przepisami zatrzymywała Matilde Nielsen i 'zarobiła' dwie minuty. Vistal zdejmował bramkarkę kiedy grał w ataku i radził sobie całkiem dobrze. Osłabienie na remis 1:1.

Gdynianki cały czas próbowały przedrzeć się środkiem. Jak nie udawało się oddać rzutu z drugiej linii szukano obrotowej. Dunki rozluźniły się, zaczęły popełniać błędy. Gospodynie zaczęły odrabiać straty. Kiedy na ławkę kar powędrowała Angelica Wallen Vistal za sprawą Kingi Gutkowskiej i Joanny Kozłowskiej dwa razy trafił do pustej bramki i w 40 minucie zrobiło się 17:18. Na reakcję sztabu szkoleniowego Nykobing nie trzeba było długo czekać. Przerwa dla trenera Larsena.

Po wznowieniu gry Weronik Kordowiecka obroniła rzut Johanny Westberg, Gutkowska doprowadziła do remisu. Chwilę później skrzydłowa Vistalu brzydko faulowała Japonkę Ayakę Ikeharę i słusznie została odesłana na dwie minuty. Miejscowe grając w osłabieniu straciły dwie bramki nie odpowiadając celnym rzutem.

Wystarczyły dwie straty, aby błyskawicznie biegające do kontry zawodniczki Nykobing odskoczyły ponownie na pięć bramek. Nie pomogła przerwa. Vistal nadal gubił piłki i nie wracał do obrony. Serię dziewięciu bramek z rzędu Nykobing przełamała Janiszewska, która pokonała w pojedynku na siódmym metrze Mie Soerensen. Doskonale interweniująca przez cały mecz Cecilie Grave musiała opuścić pole gry kiedy została trafiona piłką w głowę.

Prowadzenie Nykobing było stabilne. Kolejne bramki dorzuciła Johanna Westberg. Szwedka miała na koncie już 11 bramek. Tradycyjnie już w spotkaniach Ligi Mistrzyń Agnieszka Truszyńska pozwoliła pograć wszystkim swoim zawodniczkom. Ostatnie minuty to radosna piłka ręczna. Obie drużyny pozwoliły sobie na rozluźnienie w defesywie. Piękną bramkę z wrzutki zdobyła Celine Kristiansen. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Nykobing 28:36.

Najlepszymi zawodniczkami zostały wybrane: Johanna Westberg i Patrycja Kulwińska.

Jakob Larsen (trener Nykobing): To był dla nas trudny mecz. Bardzo chcieliśmy dołączyć do czołowych drużyn w grupie A Ligi Mistrzyń, a to oznaczało, że musieliśmy wygrać w Gdyni przynajmniej 6 bramkami. Pierwsza połowa była dobra, w drugiej popełniliśmy błędy i zrobił się remis. W ostatni kwadransie udało się wykorzystać błędy Vistalu i wyprowadzić kontry. Założony cel został wykonany.

Agnieszka Truszyńska (trener Vistalu): Podeszłyśmy skoncentrowane, chciałyśmy wygrać. Ciągle jesteśmy na dorobku, młode zawodniczki nie zawsze wypełniały założenia taktyczne. Błędy dawały możliwość kontry przeciwnikowi. Wynik uciekł z remisu i w ostatnich minutach nie udało się przechylić szali na naszą korzysć.

Johanna Westberg (rozgrywajaca Nykobing):
Jesteśmy zadowoleni z wygranej. Wiedzieliśmy, że to będzie trudny mecz. Cieszą łatwe bramki z kontry w drugiej połowie. Vistal jest drużyną młodą, my jesteśmy nieco starsze i to doświadczenie nam pomogło. Vistal to dobra drużyna, jak się uda urzymać skład osobowy to będzie jeszcze lepiej.

Katarzyna Janiszewska (skrzydłowa Vistalu):
To był całkiem niezly mecz ale tylko do 45 minuty. W pierwszej polowie mogłyśmy poprawić powrót do obrony. W drugiej połowie doszłyśmy na remis. Potem niepotrzebne błędy, kontry i Nykobing odszedł na 8 bramek. Mam nadzieje, że każda z naszych zawodniczek wyciągnie wnioski z meczów w Lidze Mistrzyń i to zaprocentuje w przyszłości.

Vistal Gdynia – NFH Nykobing Falster 28:36 (10:15) [wideo - cały mecz]

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Kamińska – Janiszewska 6, Pękala 2, Stanulewicz, Zych 1, Kozłowska 4, Gutkowska 2, Kowalczyk, Śliwińska, Matieli Machado 1, Szarawaga 4, Kulwińska 6, Uścinowicz 2, Błaszkowska