Puchar EHF (K)
Czwarta porażka GTPR - Viborg okazał się lepszy
28.01.2018 20:52 Źródło: inf. własna/EHF

GTPR Gdynia przegrał z Viborgiem 21:32 w Pucharze EHF. O sukcesie Dunek zadecydowała fatalna druga połowa w wykonaniu mistrza Polski. Podopieczne Gienadija Kamielina w drugich trzydziestu minutach rzuciły 6, a rywalki 17 bramek.

Katarzyna Janiszewska w ataku na bramkę rywalek (Fot. GTPR Gdynia)

Wynik spotkania otworzyła Joanna Kozłowska. Wyrównała po kombinacyjnym ataku z Stine Nielsen. Dunki faulowały w ataku Aleksandrę Zych, włoscy sędziowie zadecydowali o rzucie karnym, który na bramkę zamieniła poszkodowana. Niestety gdynianki nie wykorzystały szansy na powiększenie przewagi. Prosty błąd kroków dał rywalkom szansę na kontrę, którą pewnie zakończyła Ann Grete Nordgaard.

Gdynianki toczyły wyrównaną walkę, kolejną bramkę rzuciła Zych. Po pięciu minutach gry GTPR prowadziło jedną bramką. Viborg utrzymywał kontakt. Na tablicy wyników GTPR prowadziło jedną bramką lub był remis. Gdyńska defensywa skutecznie wyłączyła z rzutu rozgrywające więc ciężar gry spadł na skrzydłowe i obrotową. Wychodziło to całkiem nieźle.

W 12. minucie Magdalena Stanulewicz wyprowadziła swoje koleżanki na pierwsze dwubramkowe prowadzenie. W obronie Katarzyna Janiszewska wyłączała Carin Stromberg. Na plus trzy mogła wyprowadzić gospodynie Zych, ale piłka po jej rzucie przeleciała nad poprzeczką. W odpowiedzi trafiła Nielsen i było tylko 7:6.

GTPR prowadziło jeszcze 8:6, ale w 14. minucie niesamowicie szybka Nordgaard Osterballe doprowadziła do remisu, a na prowadzenie Viborg wyprowadziła Kristina Joergensen. Przed upływem pierwszego kwadransa o czas poprosił Gienadij Kamielin.

Przy głośnym dopingu Duńczyków szczypiornistki Viborga czuły się jak w domu. Co prawda Stanulewicz rzuciła na remis, ale to przyjezdne czuły się coraz pewniej. Gdynianki popełniały proste błędy, a kompletnie zagubiona w obronie Kozłowska pozwoliła na łatwe trafienie Nikoline Lundgreen. Kilkadziesiąt sekund później Nordgaard Osterballe trafiła z karnego i Viborg prowadził już dwoma bramkami.

Po dyskusyjnej stracie piłki przez gości (Norgaard Osterballe była przewracana przez Zych) do bramki strzeżonej przez Rikker Poulsen trafiła Katarzyna Janiszewska, ale w kolejnej akcji lepsza była już duńska golkiperka. Zmiana Stiene Nielsen na Kristinę Joergensen było dobrym posunięciem. Wysoka rozgrywająca potężnym rzutem pod poprzeczkę rzuciła 12 bramkę. Viborg również popełniał błędy, po dobrej interwencji Poulsen, bramkarka wyrzuciła piłkę poza boisko.

Drużyny wyraźnie przyspieszyły. Niewielka przewaga utrzymywała się po stronie Viborga. Na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy skuteczny karny Zych doprowadził do remisu po 14. Doświadczona drużyna z Danii nie pozwoliła, aby prowadzenie przeszło w ręce gdynianek. Na 12 sekund przed syreną oznaczającą przerwę trafiła Gutkowska. Natychmiast o czas poprosił Allan Heine Pedersen.

Pierwsza połowa zakończyła się dynamicznym wejściem Amalie Hansen. W konsekwencji pomocy medycznej potrzebowała Katarzyna Janiszewska, a dwie minuty kary otrzymała Zych. Sędzia upomniał również Kamielina o spokój. Szkoleniowiec GTPR coraz głośniej komentował poczynania arbitrów. Rzut karny obroniła Weronika Kordowiecka. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 15:15.

Druga połowa rozpoczęła się od pierwszej dziś gry w osłabieniu. Szybkie rozegranie do Kristiny Joergensen pozwoliło już po kilkunastu sekundach wyjść na prowadzenie. Chwilę później było już +3 dla Dunek. Coraz lepiej między słupkami spisywała się Poulsen. Ławka rezerwowych Viborga żyła meczem, w przeciwieństwie do tego co działo się za plecami Kamielina.

Przewaga zawodniczek szybko rosła. Już po niespełna pięciu minutach gry o czas poprosił Kamielin. Przerwa niewiele pomogła. Viborg rozbijał GTPR. Najpierw z lewegro skrzydła trafiła Nordgaard Osterballe, za chwilę poprawiła z prawego Lundgreen. Gospodynie nie potrafiły się podnieść. O zmianę prosiła już Kordowiecka, która nie była w stanie nic zrobić z precyzyjnymi rzutami ze wszystkich stron.

W 40. minucie o kolejną, ostatnią przysługującą przerwę poprosił Kamielin. Jego zawodniczki po przerwie nie zdobyły jeszcze bramki, a rywalki trafiły już siedmiokrotnie. Krótka przerwa po stronie Viborga, zdecydowanie więcej uwag po stronie gdynianek.

Po ósmym trafieniu Nordgaard Osterballe trener Allan Pedersen nadal mobilizował swoje zawodniczki do walki. Kanonadę Dunek przerwała Zych. Było to pierwsze trafienie Mistrza Polski w drugiej połowie.

Niespełna trzynaśnie minut potrzebowały zawodniczki Viborga, aby prowadzenie wyniosło dziesięć bramek. Kamielin nie miał już możliwości wezwać do siebie zawodniczek. GTPR zwolniło grę, aby poukładać szyki w ataku pozycyjnym. Kozłowska rzuciła na 17:27, ale trzeci kwadrans meczu to zdecydowana dominacja Viborga który wygrał ten okres gry 12:2.

Drużyna z Danii rozluźniła się. Zawodniczki gości zaczęły popełniać więcej błędów, nie trfaiały z prostych pozycji. To pozwoliło Patricii Matieli Machado na odrobienie dwóch bramek. Mecz pozostawał pod kontrolą przyjezdnych.

W GTPR nie funkcjonował żaden element gry. Nawet rzuty karne Zych i Anety Łabudy z dużą łatwością odbiła Rikke Poulsen. Na osiem minut przed końcem o czas poprosił Allan Pedersen. Dziesięciobramkowa przewaga praktycznie zapewniała Vibrgowi zwycięstwo.

W ostatnich minutach każde przyspieszenie gry przez gości kończyło się kolejną bramką. Jedynie Oliwia Kamińska obroniła kilka piłek. Gdynianki czekały na końcową syrenę. Zawodniczki nie potrafiły się odbudować, ewidentnie brakowało im kondycji.

Tuż przed końcem meczu piątą bramkę w drugiej połowie dla GTPR rzuciła Janiszewska. Rywalki zdobyły o piętnaście bramek więcej! W ostatniej sekundzie Oliwia Kamińska rzutem z własnej bramki ustaliła wynik meczu na 21:32.

W drugim meczu 4. kolejki norweska ekipa - Byasen Trondheim - wygrała z tureckim Kostamonu Beledyesi 26:24 (12:09).

GTPR Gdynia - Viborg HK 21:32 (15:15)

GTPR: Kordowiecka, Kamińska 1 - Zych 5, Matieli Machado 4, Stanulewicz 3, Szarawaga 3, Janiszewska 2, Kozłowska 2, Gutkowska 1, Blaszkowska, Kowalczyk, Łabuda, Pękała, Śliwińska, Uścinowicz

Viborg: Poulsen - Norgaard Osterballe 9, Joergensen 5, Nielsen 4, Van Olphen  4, Lundgren 3, Hansen 2, Stromberg 2, Hald, 1, Hoeg-Poulsen 1, Jensen 1, Nielsen, Nolevska, Olsen, Storgaard

0
MP Kalisz
Kto zdobędzie tytuł Mistrza Polski w PGNiG Superlidze piłkarzy ręcznych w sezonie 2017/2018?