Puchar EHF (K)
Puchar EHF: zespół Kołodziejskej bliżej fazy grupowej - popis polskiej skrzydłowej! (wideo)
12.11.2017 19:11 Źródło: inf. własna

Spora niespodzianka pod Budapesztem. Turecki Kastamonu Belediyesi wygrał pierwsze spotkanie z Vaci NKSE 26:24 i jest bliżej awansu do fazy grupowej Pucharu  EHF. Dobre zawody w barwach zespołu gości zanotowała Katarzyna Kołodziejska, która zdobyła trzy gole.

Katarzyna Kołodziejska popisała się celnym rzutem z 30-stu metrów! (Fot. M.Pomorski)

W Vac zmierzyły się czołowe zespoły Węgier i Turcji, ale na parkiecie widzieliśmy prawdziwą wielokulturową mieszkankę.  Bramki gospodyń strzegła mistrzyni świata z 2013, Brazylijka Barbara Arenhart, po skrzydłach biegały Chorwatka Dijana Jovetić i Serbka Sanja Radosavljević,. Z kolei w zespole z Turcji w pierwszym składzie znalazło się miejsce jedynie dla dwóch rodzimych piłkarek.

Nas, oczywiście, najbardziej interesował występ Katarzyny Kołodziejskiej. Polka była niezwykle aktywna w początkowej fazie zawodów, to dobitka po jej nieskutecznym rzucie przyniosła inauguracyjne trafienie dla gości. Popularna „Koniuszna” zdobyła też bramki na 1:2, 1:4, a jakby tego mało, między dwoma golami, zanotowała dodatkowo asystę. Kastamonu z bardzo znaną turecką środkową Serpil Iskenderoglu dominował i już w 11.minucie wyszedł na prowadzenie 8:3.

Mało kto mógłby więc wtedy  przypuszczać, że do końca pierwszej połowy przyjezdne wykonają tylko trzy udane akcje w ataku, a na przerwę zejdą przegrywając 11:12. Polka po bolesnym zderzeniu z rywalką opuściła parkiet na początku drugiego kwadransa, gdy jej zespół prowadził jeszcze dwoma trafieniami.

Zmienniczka naszej rodaczki, 23-letnia Yasemin Guler zaczęła nerwowo, ale z biegiem czasu oswoiła się z trudną rolą i dała dość przyzwoitą zmianę.  Ataki gospodyń napędzała Patricia Kovacs, lepsza od raptem 18-letniej środkowej Rity Lakatos.

Warto było pochwalić też rezerwową prawoskrzydłową Nikolett Dioszegi, lubującą się w lobach nad niewysoką rumuńską bramkarką Rombescu.  Niestety, negatywnymi bohaterami spotkania byli sędziowie z Bułgarii, który kilkoma decyzjami wzbudzili wielkie kontrowersje i protesty obu stron.

Po zmianie stron Vac wyszedł nawet na +3, gdy leworęczna Dioszegi trafiła na 16:13. Mecz nabierał rumieńców, a że pod koniec jego trzeciego kwadransa z rzutem włączyła się Yeliz Yilmaz, to właśnie ta rozgrywająca doprowadziła do stanu 18:18. Jak się okazało, był to już ostatni remis tego dnia.

Niedługo potem o czas poprosił trener gospodyń Zoltan Szilagyi, ale ryzykowna gra bez bramkarka przyniosła niepożądany efekt. Kasia Kołodziejska przechwyciła piłkę i rzutem z ponad 30 metrów podwyższyła na 18:20. Polka wróciła na boisko w 34.minucie.

Miejscowe napędzane dopingiem kompletu publiczności były bliskie odrobienia niewielkich strat. Przy stanie 23:25 i 24:25 dwukrotnie jednak nie wykorzystały karnych, a w ostatnich sekundach wynik spotkania ustaliła skrzydłowa reprezentacji Białorusi Natalia Kocina.

[wideo] Handball TV: Kołodziejska jak Siódmiak - popis polskiej skrzydłowej!

- Nie jesteśmy przypadkowym zespołem z Turcji, jak pewnie sądzi wiele osób. Mamy doświadczone piłkarki w składzie,  spokojnego jak na warunki turecki trenera, a nasz skład tworzą obecne lub byłe kadrowiczki wielu drużyn narodowych.

Vac wystawił w pierwszym składzie sporo piłkarek urodzonych pod koniec lat 90-tych, chyba zabrakło im  w pewnym momencie sprytu -€“ oceniła tuż po spotkaniu zadowolona Kołodziejska, licząca na to, że dwubramkowa przewaga z meczu wyjazdowego przyczyni się do awansu Kastamonu do fazy grupowej Pucharu EHF.

Marzę o awansie, meczach z drużynami z innych krajów, a najchętniej zmierzyłabym się z Vistalem, by odwiedzić dom -“ przyznała była reprezentantka naszego kraju.

W ujęciu statystycznym Polka zanotowała udane zawody -€“ zdobyła 3 gole na pięć oddanych rzutów, zaliczyła trzy asysty i dwa przechwyty przez niespełna 45 minut występu. Do tego warto dodać, że nawet jej dwie nieskuteczne próby rzutowe nie zakończyły się stratą, bo piłkę zebrały szybko piłkarki z Turcji.

[wideo] Handball w TV: zespół Katarzyny Kołodziejskiej dobija węgierskie Vaci

Vaci NKSE - “ Kastamonu Belediyesi 24:26 (12:11)

Vac: Arenhart -€“ Kovacs 6, Dioszegi 5, Barjan 3, Radosavljevic 3, Jovetić 2, Pappne Szamoransky 2, Kacsor 1, Lakatos 1, Szondi 1, Helembai, Hamori, de Souza

Kastamonu: Rombescu, Nenezić -€“ Iskenderoglu 6, Kocina 4, Kołodziejska 3, Sinicina 3, Aydin 2, Serić 2, Yilmaz 2, Guler 2, Elez 2

Sędziowali: Georgi Doychinoc i Yulian Goretsov (Bułgaria)

Kary: Vac €- 8 minut, Kastamonu 18 i czerwona kartka dla Yilmaz z gradacji kar (52’)