Challenge Cup (K)
Pogoń wyraźnie lepsza od Szwedek - awans w Boden o krok (wideo)
03.03.2019 09:15 Źródło: inf. własna/Pogoń Baltica

Pogoń nie zawodzi w rozgrywkach w europejskich pucharach. Choć Boden Handboll IF nie był łatwym przeciwnikiem, szczecinianki okazały się być wyraźnie lepsze. Po 60 minutach tablica świetlna wskazała stan 28:22. Rewanż już następnego dnia. Półfinał wydaje się być bardzo blisko. Organizatorzy po końcowej syrenie najlepszą zawodniczką uznali Agatę Cebulę. Ale nie tylko ona przyczyniła się do takiego rezultatu.

Radość Agaty Cebuli i Pogoni po zwycięstwie nad Boden (Fot. Pogoń Baltica Szczecin)

Po pierwszej połowie SPR Pogoń prowadziła tylko jednym trafieniem (14:13). Trzeba przyznać, że wynik powinien być bardziej okazały. Granatowo-bordowe zaprzepaściły szansę w ostatnich kilku minutach przed przerwą, kiedy pozwoliły dojść rywalkom na bramkę kontaktową. Jakby nie oceniać tamtego fragmentu rywalizacji, to jedynie początek nie wyglądał za dobrze. Błędy własne, rzuty z trudnych pozycji. To mściło się kontrami, w których Boden radziło sobie przyzwoicie.

Szczecinianki wcale się jednak nie podłamały. Nie tylko odrobiły straty bramkowe, które po 7 minutach sięgnęły już trzech celnych trafień, ale zdołały odskoczyć na cztery. Pochwały należały się Marcie Wawrzynkowskiej. Po 30 minutach jej skuteczność między słupkami wynosiła 30 proc. Ciut lepszą zanotowała jednak Virginia Robles Fernandez (36 proc.). Pogoń miała pomysł na ten mecz. Dobra obrona, kontra. Skutecznością imponowała Oktawia Płomińska.

Po zmianie stron kapitalną robotę wykonała cała formacja defensywna szczecinianek z Wawrzynkowską na czele. W 46. minucie bramkarka miała już 50 procent skuteczności obron. To naprawdę wielki wyczyn. Raz po raz do kontry ruszała Płomińska. Myliła się rzadko. Skończyła z bilansem 8 celnych rzutów na 10 prób. Dobrą robotę wykonywały także inne z granatowo-bordowych. Rzutem z drugiej linii straszyła choćby Ivana Dezić. Dłonie same składały się do oklasków.

Kiedy zaś po raz pierwszy z karnego pomyliła się Emmy Nordmark, coś w drużynie ze Skandynawii zaczęło się zacinać. I to na dobre. Nawet przerwa na żądanie trenera Rijada Hodzicia niewiele wniosła. Wręcz przeciwnie, Boden zaczął przyspieszać, co tylko było wodą na młyn dla naszych zawodniczek.

Nieprzygotowane rzuty padały łupem Wawrzynkowskiej, a ta uruchamiała kontrę. Trzeba też dodać, że fatalną skutecznością popisała się jedyna Polska w składzie Szwedek, Paulina Masna. Prawa rozgrywająca zdobyła 2 bramki, ale aż w 7 rzutach.

W niedzielę (3 marca) rewanż. Pogoń będzie gościem. Półfinał wydaje się być formalnością, ale sport zna już nie takie przypadki. Trzymajcie kciuki.

[wideo] Pogoń Baltica ograła Boden Handball - zobacz retransmisję meczu!

Pogoń Baltica Szczecin - Boden Handboll IF 28:22 (14:13)

Pogon: Krupa, Wawrzynkowska 1  - Płomińska 9, Cebula 6, Dezic 5, Agbaba 3, Bozovic 2, Kochaniak 1, Szynkaruk 1, Urbańska 1,  Wołoszyk 1,  Blazevic, Janas

Boden: Nordmark 5, Johansson 4, Soulard 4, Hellgren 3, Masna 2, Nilsson 2, Hansson 1 Olen 1, Eriksson, Fernandez Robles, Lubianaia, Nordstrom, Renodottir