Challenge Cup (K)
Spora zaliczka Startu - Sokół pokonany (wideo)
04.03.2017 19:34 Źródło: inf. własna

Piłkarki ręczne KRAM Startu Elbląg są blisko awansu do półfinału Challagne Cup. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym wygrały DHC Sokół Poruba Ostrawa 29:24. Rewanż za tydzień odbędzie się w Czechach.

Start wygrał pierwszy mecz z DHC Poruba (Fot. Start TV / YT)

Piąta drużyna czechosłowackiej interligi Sokół Poruba kontra trzecia siła polskiej superligi, czyli Kram Start Elbląg. To zestawienie ćwierćfinałowej rywalizacji w pucharze Challenge zapowiadało dość spore emocje i wyrównane spotkanie.

Czeszki przyjechały do Elbląga po jednobramkowej przegranej w pełnym dramaturgii meczu ze Slovanem Duslo Sala i z pewnością nie były faworytkami pierwszego starcia o półfinał europejskich rozgrywek.

Warto bowiem pamiętać, że we wcześniejszych rundach Challenge Cup Sokół rywalizował z drużynami amatorskimi z Gruzji i Izraela, dlatego ich wysokie wygrane można było traktować z dużym dystansem.

Trener Andrzej Niewrzawa zaskoczył wyjściowym składem, w którym zabrakło Sylwii Lisewskiej. Liderka polskiej drużyny pojawiła się na parkiecie dopiero pod koniec pierwszego kwadransa, zmieniając nieźle dysponowaną Patrycję Świerżewską. Start dość długo szukał odpowiedniego rytmu, grzesząc nieskutecznością.

Dobrze ten okres bezbarwnej gry obrazowała akcja aktywnej Aleksandry Jędrzejczyk, która przejęła piłkę, poszła z kontrą, ale finalizując filmową szarżę trafiła piłką w słupek. Nic więc dziwnego, że przyjezdne napędzane przez błyskotliwe Alicę Kostelną i Sarkę Marcikovą  prowadziły kilkukrotnie, łatwo zwodząc obronę gospodyń.

Ta pierwsza jest etatową reprezentantką Słowacji, ta druga wystąpiła w barwach drużyny narodowej Czech na ostatnim EHF Euro 2016 w Szwecji, zatem nie są to w Europie szczypiornistki anonimowe.  W 23.minucie zawodów elblążanki wyszły wprawdzie na 11:8, korzystając ze znakomitych parad Sołomii Szywierskiej, ale sprytne i pomysłowo grające rywalki dość szybko doprowadziły do remisu.

Gospodynie przed zmianą stron nie wysłały wyraźnego komunikatu, że dysponując szerszym składem, kroczą po okazałe zwycięstwo, bezcenne w kontekście rewanżu w Ostrawie. Wynik 14:12 prezentował się przyzwoicie, natomiast brakowało wyraźnej liderki w ataku, gdzie najlepsze wrażenie zostawiała Jędrzejczyk.

Przez kilka minut po zmianie stron trudno było stwierdzić, że jest to na pewno mecz o półfinał Challenge Cup, jako że oba zespoły marnowały nawet najdogodniejsze okazje bramkowe. Katorgę dla oczu przerwała popularna „Jędza”, trafiając efektownie z lewego skrzydła. Start grał nerwowo, po raz drugi nie wykorzystał nawet karnego, ale nadzieję na zmianę takiego stanu  dawała pobudka Magdy Balsam, która przez przerwą niczym nie imponowała.

Powołana niedawno do reprezentacji prawoskrzydłowa zaliczyła szybki hat-trick, przecinany jednak golami Sokoła. Elbląg zatem mógł liczyć na maksymalnie trzy oczka przewagi, nie mogąc zaznaczyć swojej supremacji. Pod koniec trzeciego kwadransa Start po dwóch świetnych akcjach Sylwii Lisewskiej wyszedł na +4, ponieważ bombardierka Polek najpierw trafiła w okienko, a potem kapitalnie asystowała do kołowej Aleksandry Dankowskiej.

Niedługo później na 22:17 rzuciła leworęczna Aleksandra Kwiecińska, groźniejsza w sobotę niż Ewa Andrzejewska. Mając skuteczne połówki, gospodynie zaczęły nadawać ton rywalizacji.  W 50. minucie po golu z karnego Aleksandry Stokłosy Start prowadził nawet 24:18.

Zadaniem na ostatnie 10 minut było więc utrzymanie bezpiecznej przewagi, stawiającej podopieczne Andrzeja Niewrzawy w roli faworytek do awansu przed rewanżem w Czechach. Sokół szybko odrobił 1/3 strat, potem miał dobrą okazję na kolejne trafienie, ale szaleńczy sprint do bramki Szywierskiej, wycofanej z boiska przy grze w ataku, zakończył się efektowną obroną.

A mecz zakończyła efektownym pociskiem w ostatniej sekundzie Sylwia Lisewska, dla której było to siódme trafienie.

[wideo] Start TV: zobacz cały meczu Startu z DHC!

Start Elbląg - DHC Sokół Poruba Ostrawa 29:24 (14:12)

Start: Szywierska, Powaga - Lisewska 7, Jędrzejczyk 4, Balsam 4, Świerżewska 3, Andrzejewska 3, Dankowska 2, Stokłosa 2, Kwiecińska 2, Waga 1, Grobelska 1, Szopińska

Sokół: Dolakova, Rohackova - Marcikova 6, Kostelna 4, Mylkova 3, Svirakova 4, Konecna 3, Rechtorisova 2, Tomasechova 1, Polaskova 1, Sekulova