Kadra męska
Turniej w Irun: tylko remis z Argentyną - Polacy na podium
08.01.2017 13:44 Źródło: inf. własna/ZPRP/rfebm

Polscy piłkarze ręczni zajęli trzecie miejsce w towarzyskim turnieju w Irun. W swoim ostatnim meczu biało-czerwoni zremisowali z Argentyną 26:26 i dzięki lepszemu bilansowi bramek znaleźli się na podium. W meczu o pierwsze miejsce Hiszpanie pokonali Katar.

Maciej Gębala w ataku na argentyńską bramkę (Fot. Alvaro Bermejo / RFEdeB)

Początek spotkania był wyrównany, ale od 20. minuty to rywale dyktowali przebieg wydarzeń na boisku. Zespół z Ameryki południowej najpierw wypracował dwie bramki przewagi (10-8), a potem systematycznie powiększali dystans (13-8).

Nawet grając w liczebnej przewadze podopieczni Talanta Dujszebajewa mieli spore kłopoty z pokonaniem Matiasa Schulza, w końcu niemoc przełamali po sytuacyjnych rzutach Mariusz Jurkiewicz i Rafał Przybylski.

Druga partia to zdecydowanie spokojniejsze akcje oraz dużo lepsza postawa w defensywie w wykonaniu Polaków. Skuteczni byli Michał Daszek i Rafał Przybylski, w 43. minucie obaj leworęczni zawodnicy mieli na swoim koncie po pięć bramek, a na tablicy wyników widniał remis 17:17.

Cztery minuty później kolejny skuteczny kontratak, wyprowadzony przez Jurkiewicz i wykończony przez Daszka, przyniósł Biało-czerwonym prowadzenie 20:19.

W końcowej fazie spotkania polski zespół kilkakrotnie miał szansę na powiększenie przewagi. W końcu sztuka ta udała się naszym zawodnikom, ale mimo to do końcowej syreny walczyli o zwycięstwo.

Stratę zanotował bowiem Przybylski i na dziesięć sekund przed upływem czasu gry Vieira doprowadził do wyrównania (26:26). W ostatniej akcji Tomasz Gębala rzucił wysoko nad argentyńskim murem, ale i nad bramką przeciwników i mecz zakończył się podziałem punktów.

Argentyna - Polska 26:26 (13:10)

Argentyna: Schulz - F. Fernández 2, Pizarro 1, S. Simonet 1, P. Portela, D. Simonet 6, Cangiani, P. Simonet, Querin, Vieyra 5, Moscariello 2, García, J. Fernández 4, Carou 3, A. Portela, Souto 2, Dechamps, Vaistein

Polska: Malcher, Morawski, Kornecki - Daćko, Łyżwa 1, Jachlewski, Krajewski 3, Niewrzawa, Walczak, Jurkiewicz 4, Moryto, Daszek 5, M.Gębala 2, Przybylski 5, Paczkowski, Gierak (2), T.Gębala 4, Chrapkowski

Hiszpania - Katar 32:27 (19:14)

Hiszpania: G.Aginagalde, de Vargas, Corrales - Gurbindo 2, Fernández 3, Rivera 5, Tomás 5, Raúl Entrerríos, Dujshebaev 2, Sarmiento 4, J.Aginagalde 1, Cañellas 1, Morros 2, Guardiola 2, Iosu Goñi 2, Balaguer 3, Costoya 3, Figueras

Katar: Saric - Mabrouk 1, Alkrad 1, Roine, Capote 5, Al-Karbi 2, Murad, Abdelhak 3, Alrayes 2, Abdelrhem, Alsafadi 2, Mallash 2, Madadi 3, Benalli 1, Abdalla 2, Al-Abdulla, Hassaballa, Zouaoui 3

Towarzyski turniej w Irun 2017 - tabela końcowa
1. Hiszpania 3 3 0 0 100:72 28 6
2. Katar 3 2 0 1 83:82 1 4
3. Polska 3 0 1 2 71:82 -11 1
4. Argentyna 3 0 1 2 76:94 -18 1

0
Jak oceniasz sytuację w polskiej piłce ręcznej, biorąc pod uwagę jej pozycję, rozwój, poziom sportowy?