Wegrzy
MŚ Dania / Niemcy 2019 (M)
MŚ 2017: Francja, Norwegia, Hiszpania i Słowenia w ćwierćfinale (wideo, foto)
21.01.2017 23:40 Źródło: inf. własna

Mistrzostwa Świata piłkarzy ręcznych rozpoczynają się tak naprawdę o 1/8-ej finału - przekonują eksperci, mając na myśli sportowy poziom imprezy. Często można się z tym nie zgadzać, ale jest coś na rzeczy. To tu zaczyna się prawdziwe granie, bo każdy błąd eliminuje z turnieju. W pierwszych meczach 1/8-ej finału zwycięstwa odniosły ekipy Francji, Norwegii, Hiszpanii i Słowenii.

Joan Canellas zdobywa gola dla Hiszpanii (Fot. P.Montigny)

Rekordowa Francja w ćwierćfinale - Islandia bez szans

Nikt w Paryżu nie wyobrażał sobie, że "Trójkolorowi" mogą odpaść z turnieju już na etapie 1/8-ej finału. Dlatego gospodarz turnieju w ostatnim grupowym meczu z Polską oszczędzał największe gwiazdy, które miały wygrać z ekipą z Wysp Gejzerów.

Do przerwy szło to topornie, bo Islandia gra niewygodny handball i prowadziła na początku nawet 3:0. Islandia jest nieustępliwa i walczy do końca, a Francja doprowadziła do remisu dopiero w 16-stej minucie. Do przerwy gospodarze prowadzili zaledwie 14:13.

Decydujący dla meczu był pierwszy kwadrans drugiej połowy, gdzie ekipa trenera Didiera Dinarta zdobyła kilka bramek z rzędu i odskoczyła rywalowi na sześć goli - 24:18 (po bramce Fabregasa).

Islandia pogodzona z faktem walczyła zgodnie ze swoim charakterem do końca, ale naszpikowany gwiazdami francuski zespół nie zwalniał tempa i wygrał 31:25.

Warto podkreślić, że Francuzi oprócz planowego awansu do ćwierćfinału pobili rekord frekwencji na meczu piłki ręcznej. Spotkanie swoich pupili z Islandią obejrzało w Hali Bercy 28 tys. kibiców!

Francja - Islandia 31:25 (14:13) - zobacz skrót wideo z meczu!

Francja - Islandia 31:25 (14:13) - zobacz fotogalerię z meczu!

Francja - Islandia 31:25 (14:13) - zobacz bramki i statystyki!

Norwegowie w ćwierćfinale - Macedonia rozbita!

W meczu Norwegii z Macedonią wyrównana była tylko pierwsza połowa. O ile wśród Skandynawów bramki zdobywała cała drużyna, o tyle w Macedonii cała gra i ciężar punktowania bierze zwykle gwiazdor tej ekipy Kirył Lazarov. Tak też było w meczu 1/8-ej finału.

W drugiej połowie norweski zespół zdobywał bramki seriami, a Macedończycy odpowiadali zwykle jednym trafieniem. Z dwubramkowej przewagi po pierwszej połowie, zrobiło się na koniec +10 dla Norwegii.

Ta młoda drużyna pokazała, że jej sukces na ME 2016 (w tym pokonianiu gospodarza turnieju - Polski) nie był przypadkowy.

Norwegia - Macedonia 34:24 (12:10) - zobacz skrót wideo z meczu!

Norwegia - Macedonia 34:24 (12:10) - zobacz fotogalerię z meczu!

Norwegia - Macedonia 34:24 (12:10) - zobacz bramki i statystyki!

Skuteczna pogoń Hiszpanii - Dujszebajew pogrążył Canarinhos

Najbardziej wyrównanym spotkaniem pierwszej serii meczów 1/8-ej finału na MŚ 2017 było starcie Brazylii z Hiszpanią. Nasz grupowy rywal grał bez kompleksów z "Hispanos". Do przerwy prowadził nawet 18:16, a dwie ostatnie bramki zdobył niesamowity Pozzer. Brazylijczycy grali świetny handball, a w ich bramce skutecznie bronił Almeida.

Doświadczona Hiszpania opanowała sytuację  w drugiej części spotkania. Duża w tym zasługa syna naszego selekcjonera - Aleksa Dujszebajewa. Leworęczny rozgrywający w 40-ej minucie doprowadził do wyrównania po 20, a chwilę później prowadzenie Hiszpanii dał znany z polskich boisk - obrotowy Julen Aguinagalde.

Brazylia jednak liczyła na sprawienie ogromnej niesopdzianki, a ekipą dowodził nieobliczalny Silva, który w całym meczu zdobył siedem goli.

Spotkanie rozstrzygnęło się w ostatnich minutach, a ojcem zwycięstwa był bez wątpienia wspomniany Dujszebajew junior, który w 55-ej minucie znów dał remis (26:26), a potem razem ze skrzydłowym Valero Riverą juniorem dołożył po bramce. Odpowiedź Brazylijczyka Langaro nie zmieniła już losów meczu.

Brazylia - Hiszpania 27:28 (18:16) - zobacz skrót wideo z meczu!

Brazylia - Hiszpania 27:28 (18:16) - zobacz fotogalerię z meczu!

Brazylia - Hiszpania 27:28 (18:16) - zobacz bramki i statystyki!

Rosja poległa po przerwie - Słowenia w ćwierćfinale!

Bardzo wyrównana pierwsza połowa w meczu 1/8-ej finału pomiędzy Rosją a Słowenią. Wynik spotkania cały czas oscylował wokół remisu i dopiero trzy bramki z rzedu pod koniec pierwszej połowy dały Sbornej prowadzenie do przerwy 15:13.

Kluczowe dla meczu było dziesięć minut drugiej połowy. Od stanu 18:18 w 38-ej minucie Słoweńcy wypracowali sobie szęść goli przewagi. W 48 miucie było już dla nich 26:20.

Warto podkreślić, że jednym z najlepiej wtedy grających zawodników był nowy nabytek Vive Tauron Kielce - Blaz Janc, który w  tym okresie trafił trzy razy z rzędu.

Do końca spotkania Słoweńcy kontrolowali przebieg gry, zwyciężając rywala 32:26. Ich zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone.

Rosja - Słowenia 26:32 (15:13) - zobacz fotogalerię z meczu!

Rosja - Słowenia 26:32 (15:13) - zobacz skrót wideo z meczu!
Rosja - Słowenia 26:32 (15:13) - zobacz bramki i statystyki!

Zobacz wszystkie wyniki 1/8 finału MŚ 2017!