MŚ Francja 2017 (M)
MŚ 2017: Francja w finale - porażka Słowenii (wideo, foto)
26.01.2017 22:39 Źródło: inf. własna/IHF

Reprezentacja Francji awansowała do wielkiego finału MŚ 2017 piłkarzy ręcznych. Gospodarz turnieju wygrał w pierwszym półfinałowym meczu ze Słowenią 31:25, prowadząc do przerwy 15:12. Francuzi byli w przekroju całego spotkania zespołem lepszym, który kontrolował sytuację na boisku. Młody zespół Słowenii nie mógł się wielokrotnie przedrzeć przez szczelną francuską obronę...

Francja pewnie wygrała ze Słowenia półfinał i zagra o złoty medal MŚ 2017 (Fot. S. Pillaud)

Francuzi wrócili do Paryża, gdzie rozegrali zwycięski mecz otwarcia z Brazylią. Teraz chcą postawić dwa ostatnie kroki na drodze do upragnionego złota. Pierwszy już wykonali, pokonując waleczną Słowenię, która weszła w półfinał mocno stremowana. Wykorzystali to Francuzi, którzy w 8-ej minucie prowadzili 4:1.

Słowenia pozbierała się po pierwszym kwadransie i przegrywała tylko 5:6, bo świetnie grało jej dwóch zawodników: Jure Dolenec oraz Gasoper Marguc. Francuzi z każdą minutą zacieśniali obronę, która dla Słoweńców okazała się zaporą nie do przejścia.

Nie od dziś wiadomo, że mecze wygrywa się defensywą. Pokazali to Francuzi, którzy po bardzo dobrzej grze z tyłu, zdobywali łatwe bramki z kontry. Do siatki Skoka trafiali Porte, Abalo czy Mahe. W 26-ej minucie Francja prowadziła już 13:8.

Słoweńcy zdołali zmniejszyć straty w kolejntych akcjach. Znów do francuskij bramki trafili Marguc i Dolenec. "Trójkolorowi" odpowiedzieli golami Mahe i N'Guessana (15:10), ale jeszcze przed przerwą z koła trafił Gaber, a karnego wykorzystał Dolenec, który pokonał wchodzącego do obrony "siódemek" Omeyera.

Po zmianie stron znów trwała zacięta walka, bo zespół Słowenii, prowadzony przez słynnego Veselina Vujovicia, nie zamierzał odpuszczać. Szybko trafił Grebenec, a na bramkę Porte'a odpowiedział weteran handballowych boisk Vid Kavticnik.

W ekipie Francji grał znakomicie Nedimi Remili. Jego rzuty z lewej ręki sprawiały spore trudności Skokowi. W 34-ej minucie Francja prowadziła 18:14. Przed kolejne minuty gra się wyrównała, a drużyny zdobywały gole na zmianę.

Taka sytuacja odpowiadała Francji, bo czas płynął na jej korzyść.

Zespół trenera Didiera Dinarta cały czas pracował mocno w obronie, a w ataku francuską ekipą dowodził Nikola Karabatić. Jeśli nie rzucał, to dogrywał piłkę do kolegów. W 46-ej minucie gospodarze turnieju prowadzili już 25:19.

Wtedy dwiema bramkami popisał się Darko Cingesar i było 21:25. Francuzi mieli w swoich szeregach niesamowitego Remiliiego, który w drugiej połowie trafił w sumie sześć razy. Jego dwa celne rzuty spowodowały, że Francja prowadziła w 52-ej minucie 27:21. Kibice w Paryżu wiedzieli już, że ich pupile nie przegrają tego meczu.

Co prawda jeszcze dwie bramki z rzędu zdobył przyszły kielczanin Blaz Janc, ale kolejne trafienia padły łupem także Mahe i Remiliego. Francja prowadziła 29:24.

Rozmiary porażki próbowali zmniejszyć Gaber i Blagotinsek, ale Słoweńców dobili w ostatnich minutach Narcisse i Fabregas. Francja wygrała 31:25 i zagra w niedzielę o złoto, a Słoweńcy o brąz. Ich rywali wyłoni piątkowy półfinał między Chorwacją i Norwegią.

Francja - Słowenia 31:25 (15:12)

Francja: Gerard 1, Omeyer - Remili 6, Nyokas, Narcisse 4, N.Karabatić 3 Mahe 4, N,Guessan 2, Accambray, Abalo 2, Guigou, Fabregas 3, Dipanda 1, Porte 5, Mem

Słowenia: Skok, Lesjak - Blagotisek 1, Heningman, Marguc 3, Kavticnik 2, Janc 3, Dolenec 5, Cingesar 3, Poteko, Kodrin, M.Gaber 3, Beyjak 2, Grebenec 2, Yarabec 1, Mackovsek

Przebieg meczu: 2:1, 5:2, 7:5, 8:6, 11:8, 15:10, 15:12; druga połowa - 18:14,  21:17, 25:19, 28:23, 30:25, 31:25

Kary: Francja - 6 min, Słowenia - 4 min

Sędziowie: Lars Geipel - Marcus Helbig (Niemcy)

Widzów: 15 tys.

Zobacz statystyki IHF z meczu Francja - Słowenia!