MŚ Francja 2017 (M)
MŚ 2017: Słowenia w brązie - Chorwacja bez medalu (wideo, foto)
28.01.2017 22:39 Źródło: inf. własna

Reprezentacja Słowenii zdobyła brązowy meda MŚ 2017. Po emocjonującym małym finale pokonała Chorwację 31:30. W pierwszej połowie w Derbach Bałkanów dominowali Chorwaci, ale dali się doścignąć ambitnie grającym Słoweńcom, którzyzdobyli pierwszy raz w historii medal imprezy tej rangi.

Słowenia stanęła na najniższym stopniu podium MŚ 2017 (Fot. St. Pillaud)

Derby Bałkanów - tak określano mały finał MŚ 2017, którego stawką był brązowy medal. Lepiej w mecz weszli doświadczeni w spotkaniach o medalową stawkę Chorwaci. Choć ostatnie doświadczenie z półfinału z Norwegią było bolesne.

Po niespełna 9-ciu minutach prowadzili 5:3. Świetnie grał skrzydłowy z Kielc Manuel Strlek, który zdobł wtedy trzy gole.

Chorwacja nie zwalniała tempa i w 21-ej minucie po golu Mamicia prowadziła już 12:8. Im bliżej końca pierwszej połowy, tym większy niepokój w sercach słoweńskich kibiców.

Seria bramek autorstwa Sebeticia i Cindricia sprawiła, że w 30. minucie Chorwacja prowadziła aż 18:12 i tylko gol niezawodnego rozgrywającego Jure Doleneca sprawił, że Słoweńcom pozostały jakieś nadzieje na odwrócenie losów meczu.

Wydawało się, że Słowenia wraca do gry po przerwie. Gole Gabera i Zarabeca zmniejszyły chorwackie prowadzenie do 18:15. Wtedy jednak "Hrvatska" wrzuciła szósty bieg. Po czterech trafieniach z rzędu (Cindrić, Sebetić, Strlek i Duvnjak) zespół spod znaku biało-czerwonej szachownicy prowadził 22:15.

Co prawda odpowiadział golem Grebenec, ale znów do słowenskiej bramki trafił Duvnjak, a zaraz po nim Kontrec. W 40-stej minucie Chorwacja prowadziła aż 24:16 i mało kto w paryskiej hali wierzył, że coś się tu jeszcze wydarzyć może.

A jednak się wydarzyło! Nastąpiło coś, co pamiętamy chośby z ostatniego finału EHF Ligi Mistrzów pomiędzy Vive Tauron Kielce, a MKB Veszprem. I za to kochamy handball!

W ciągu dziesięciu minut Słowenia, która rzuciła wszystko na jedną szalę, odrobiła cztery gole. W 50-ej minucie przegrywała tylko 23:27. Świetnie w tym okresie zagrał Blagotinsek.

Wydawało się, że przewaga doświadczonych Chorwatów jest duża i spokojnie kontrolują sytuację. Jeszcze w 52-ej minucie po golu Zlatkio Horvata prowadzili 29:24. I nagle stanęli! Pomógł im w tym świetnie grający w słoweńskiej bramkce Urban Lesjak.

To Słowenia zaczęła grać koncertowo. Zdobyła pięć goli z rzędu (Janc, Grebenec, dwie Cingesar, Mackovsek) i doprowadziła do remisu 29:29. Zdezorientowani Chorwaci nie mogli uwierzyć, że to się dzieje naprawdę.

W 58-ej minucie bramkę dającą Chorwacji ostatnie prowadzenie w meczu zdobył lewy rozgrywający Sebetić, ale Chorwatów dobili Janc i Mackovsek. To co wydawało się nierealne, stało się prawdziwe.

Słowenia po pasjonującej pogoni pokonała Chorwację 31:30, zdobywając pierwszy w swojej historii medale MŚ. Chorwaci zakryli twarz w dłoniach i koszulkach. Za wcześnie uwierzyli, że wygrali mecz. A rzeczywiscie przegrali wygrane spotkanie o brązowy medal.

Słowenia - Chorwacja 31:30 (13:18)

Słowenia: Skok (8/32 - 25%), Lesjak (4/10 - 40%) - Blagotinsek 3, Heningman 2, Margus 4, Kavticnik 1, Janc 2, Dolenec 2, Cingesar 4, Potek, Kodrin, M.Gaber 3, Bezjak 4, Grebenes 3, Zarabec 1, Macovsek 2

Chorwacja:Stevanović (8/37 - 22%), Pesić (0/2) - Mihić, Duvnjak 4, Stepancić 1, Gojun, Matulić, Horvat 4, Kontrec 1, Mandalinić 1, Strlek 6, Musa, Jotić, Mamoć 1, Sebetić5, Cindrić 7

Przebieg meczu: 1:0, 3:2, 3:5, 4:7, 5:8, 7:9, 8:12, 10:13, 11:14, 11:16, 12:16, 12:18, 13:18; druga połowa - 15:18, 15:22, 16:22, 16:24, 18:24, 18:25, 19:26, 21:26, 21:27, 23:27, 23:28, 24:28, 24:29, 29:29, 29:30, 31:30.

Kary: Słowenia - 4 min., Chorwacja - 6 min.

Sędziowie: O. Raluy Lopez, A. Sabroso Ramirez (Hiszpania)