MHA - belka nowa
MŚ2019 Dania / Niemcy (M)
MŚ 2013: Chorwacja z brązowym medalem, Słowenia za podium!
26.01.2013 20:40 Źródło: inf. własna

Chorwacja zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych. W małym finale, rozegranym w Barcelonie, zespół trenera Slavko Goluży pokonał Słowenię 31:26. Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej połowie spotkania, a jednym z bohaterów był Ivan Ćupić.

Ivan Cupić pokonuje Primoża Prosta (Fot. G.Trzpil)
Handball.pl jest na Facebooku - dołącz do nas!

Obie drużyny bardzo spokojnie weszły w mecz. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, a żadnej z drużyn nie udało się zaznaczyć wyraźniej przewagi. Do tego zawodnicy grali łagodniej w obronie, bo na boisku nie było żadnej dwuminutowej kary w tym okresie.

Bardzo dobrze w chorwackiej ekipie radził sobie Ivan Cupić, który zdobył w pierwszej odsłonie aż sześć goli. Dzięki bardzo dobrej grze tego prawoskrzydłowego Chorwaci prowadzili do przerwy 14:13, ale sprawa brązowego medalu była jeszcze otwarta.

Po zmianie stron co prawda Jure Dolenec rzucił wyrównującego gola dla Słowenii, ale potem nastąpił "odjazd" Chorwacji, który zaważył na wyniku całego meczu. W ciągu dziesięciu minut Chorwacja zdobyła siedem goli, nie tracąc żadnego. Świetnie w bramce radził sobie Alilović, który bronił rzutów skrzydłowych, a druga linia słoweńska nie potrafiła się przebić przez środkowy blok chorwackich obrońców. nic dziwnego, bo Gojun, Kopljar i Dunjak mają powyżej 200 cm wzrostu.

Kiedy w 41. minucie na dodatek Bezjak otrzymał za faul na biegnącym do kontry Cupiciu, było wiadomo, że Chorwacja tego meczu już nie przegra. W tym momencie tempo pojedynku wyraźnie zwolnili podopieczni Slavko Goluży, którym zależało na jak najdłuższej grze przy wysokim prowadzeniu.

Spieszyli się za to Słoweńcy, którzy popełniali seryjnie błędy w ataku. Chorwaci byli pewni zwycięstwa już kwadrans przed końcem meczu, kiedy dwie bramki z rzędu zdobył najwyższy na boisku Marko Kopljar (23:16 i 24:16).

Do końca spotkania drużyny grały już bramka za bramkę, a o wielkim pechu może mówić najlepszy w ekipie Chorwacji Ivan Cupić. Przy jednym z rzutów spadł nieszczęśliwie na prawy bark i z wyrazem bólu na twarzy opuścił parkiet.

Jeśli Chorwat, grający w Vive Targi Kielce, doznał poważnej kontuzji, to o pechu mogą mówić… mistrzowie Polski, którzy wcześniej na tym turnieju stracili na dwa miesiące z powodu kontizji chorwackiego lewoskrzydłowego Manuela Strleka. To niedobra perspektywa w obliczu zbliżających się meczów w Lidze Mistrzów.

Ostatecznie Chorwacja wygrała 31:26, zdobywając brązowy medal MŚ. Choć dla Słoweńców czwarta lokata to najlepszy ich występ w turnieju tej rangi, to boisko w Barcelonie opuszczali z wyraźnym niezadowoleniem.

Słowenia - Chorwacja 26:31 (13:14)

Słowenia: Skof, Prost - Kavticnik 4, Dobelsek 3, Skube 3, M.Zviżej 3, L.Zviżej 3, Marguc 3, Mackovsek 3, Dolenec 2, Gaber 1, Bundalo, Zorman, Gajić.

Chorwacja: Alilović - Duvnjak 8, Cupić 8, Nincević 5, Kopljar 4, Bićanić 4, Marić 1, Horvat 1, Stepancić, Vori, Sprem, Mandalinić, Musa.

Progresja wyniku: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:6, 6:6, 6:7, 7:7, 7:8, 8:8, 8:10, 10:10, 10:11, 12:11, 12:14, 13:14, druga połowa - 14:14, 14:21, 15:21, 15:22, 16:22, 16:24, 17:24, 17:25, 18:25, 18:26, 19:26, 19:27, 21:27, 21:28, 23:28, 23:29, 24:29, 24:30, 25:30, 25:31, 26:31.