MŚ2019 Dania / Niemcy (M)
MŚ 2015: Polska vs Chorwacja - bałkańska klątwa przełamana, mamy półfinał! (wideo, foto)
28.01.2015 18:04 Źródło: inf. własna
komentarzy 7

Polscy piłkarze ręczni w półfinale MŚ Katar 2015. Nasza reprezentacja pokonała w dramatycznym meczu Chorwację 24:22 i w walce o wejście do wielkiego finału zagra w piątek z gospodarzem imprezy.

Kamil Syprzak w walce z chorwacką obroną (Fot. N.Barczyk / Pressfocus)

Początek spotkania to popis gry obronnej z obu stron. Najlepszym potwierdzeniem niech będzie fakt, iż w 10 minucie tablica świetlna pokazywała remis 2:2. Niestety polscy reprezentanci nie radzili sobie tak dobrze w ataku. Wysoko, agresywnie grająca chorwacka obrona dezorganizowała grę naszej kadry.

Zastój w grze skutkujący brakiem zdobywania bramek przez niemal osiem minut spowodował odskoczenie Chorwacji na dwa trafienia. Zaniepokojony rozwojem sytuacji trener Biegler poprosił o przerwę w 15 minucie spotkania.

Po wznowieniu gry „biało-czerwoni” niemal natychmiast odrobili straty. Wyrównał Rojewski, a po chwili na prowadzenie wyprowadził nas Michał Jurecki. Ponowny celny rzut Rojewskiego oznaczał dwubramkową przewagę Polaków, w związku z czym szkoleniowiec rywali poprosił o czas.

W 21 minucie piękną bramkę zdobył Krajewski i było 9:6.  Niestety w jednej z akcji karę wykluczenia otrzymał Jurecki i Chorwaci zniwelowali straty. Ostatnie chwile pierwszej części gry były niezwykle nerwowe. Kilkadziesiąt sekund przed końcem na 12:10 trafił Jurkiewicz, lecz rywale mieli jeszcze szansę na skuteczną akcję.

Heroiczna obrona „biało-czerwonych” nie dopuściła jednak na zdobycie bramki dla chorwackiej drużyny i ostatecznie do szatni z niewielką przewagą schodzili Polacy.  Było to dobre 30 minut naszej reprezentacji.

Niestety podopieczni Bieglera źle zaczęli drugą odsłonę. Chorwaci błyskawicznie odrobili straty. Co gorsza w 36 minucie objęli prowadzenie.

Dopiero w następnej akcji Jurkiewicz przełamał niemoc strzelecką, zdobywając pierwszą bramkę dla Polski po zmianie stron. Po kolejnej kontrze Duvnjaka i celnym rzucie nie wytrzymał Biegler prosząc o czas przy stanie 13:15.  Po przerwie Chorwaci trafili z karnego i bilans drugiej odsłony był dla nas katastrofalny … 1:6.

„Biało-czerwoni” trochę pogubili się na parkiecie podejmując złe rozwiązania w ataku, najczęściej oddając rzuty z nieprzygotowanych pozycji. W 43 minucie po bramkowej akcji Polaków na ławkę kar przy stanie 17:15 dla rywali został odesłany Vori. Podczas tego okresu odrobiliśmy jedną bramkę straty, za sprawą Bartosza Jureckiego.

W 49 minucie „biało-czerwoni” dzięki bramce Chrapkowskiego zdołali wyrównać stan spotkania na 18:18. Chwilę później gola zdobył Syprzak i znów prowadziliśmy!

W 52 minucie mocno kontrowersyjną karę wykluczenia otrzymał Chrapkowski, który… nawet nie brał udziału w zatrzymywaniu Cupicia! Niestety za moment otrzymaliśmy kolejne dwie minuty, tym razem Rojewski… Polacy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

Chorwaci natychmiast zdobyli bramkę. Następnie fantastycznym rzutem grając w czterech graczy w polu popisał się Wiśniewski w dodatku na ławkę kar powędrował Kopljar. Emocje sięgały zenitu! Gra toczyła się bramka za bramkę, ostatnie pięć minut miało zadecydować o awansie do półfinału.

W 58 minucie Syprzak dał prowadzenie Polscy. Najlepsza czwórka była na wyciągnięcie ręki. Szmal odbił piłkę, niestety  nie zdobyliśmy bramki. W kolejnej akcji fantastyczny przechwyt i błyskawiczna kontra Jurkiewicza, 24:22!

Dodatkowo ponownie kapitalnie obronił "Kasa" i mogliśmy świętować awans do półfinału! Zagramy o medale mistrzostw świata. Rywalem będą gospodarze turnieju, którzy pokonali Niemców. Świetny mecz Polaków. Wyszarpaliśmy awans Chorwatom, twardą i nieustępliwą walką. Zagraliśmy z takim zębem, jak do tej pory grali z nami Chorwaci

Polska - Chorwacja 24:22 (12:10) [wideo - skrót meczu]

Polska: Szmal, Wyszomirski - Jurkiewicz 6, Rojewski 4, Syprzak 3, Chrapkowski 3, Krajewski 2, B.Jurecki 2, M.Jurecki 2, Bielecki 1, Daszek 1, Orzechowski, Wiśniewski, Grabarczyk, Masłowski, Szyba

Chorwacja: Alilović, Ivić - Duvnjak 5, Kopljar 5, Horvat 4, Cupić 2, Slisković 2, Gojun 1, Karacić 1, Bicanić 1, Musa 1, Stepancić, Vori, Strlek, Nincević, Brozović

7
Kuzwa ale zagrali
bigler | *.pl | 28.01.2015 18:18
Super handball.pl tytuł aliści, wreszcie ich ograli! o to chodiz, a tera ograć armię zacuiężną Kataru i będzie medal
kibic | *.pl | 28.01.2015 19:18
mam zastrzeżenie do artykułu, mianowicie pod wynikiem nie ma podanego strzelca kilku bramek(bodajże 4) - Andrzeja Rojewskiego
HANDBALLER | *.pl | 28.01.2015 19:42
świetną bramkę gdy Kopljar dostał 2 minuty rzucił Jurkiewicz nie Wiśniewski !
uri | *.pl | 28.01.2015 20:31
Zapomnieliśmy w statystykach o Rojewskim;) wiem, wiem to przez te emocje... brawo Polska!!
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?