MŚ 2021 Egipt (M)
MŚ 2015: Słowenia z awansem, Hiszpania zatrzymała Katar - resume 4. kolejki grupy A (wideo)
21.01.2015 19:43 Źródło: inf. własna/IHF

Słowenia to kolejny zespół z grupy A, który zapewnił sobie miejsce w fazie pucharowej MŚ. Słoweńcy pokonali Brazylię. W innym meczu - tym razem na szczycie grupy - Hiszpania pokonała Katar. Pewne punkty zdobyła też Białoruś w starciu z Chile.

Valero Rivera i jego Katar zanotowali pierwszą porażkę w turnieju (Fot. IHF.INFO)

Pierwsi na parkiecie pojawili się reprezentanci bałkańskiego zespołu, który zmierzył się z dobrze grającą na turnieju Brazylię. Nie był to łatwy mecz dla faworytów. Od początku spotkanie było bardzo wyrównane, choć grę można określić jako szarpaną.

Słoweńcy potrafili zbudować 3-4 bramkową przewagę, aby za chwile ją stracić na skutek swojej niefrasobliwości. Taki scenariusz powtarzał się wielokrotnie w pierwszej części gry. Ostatecznie do przerwy minimalnie prowadził europejski zespół.

Również to oni lepiej weszli w drugą połowę, szybko osiągając 3-bramkową przewagę. Ekipa „Canarinhos” nie dawała jednak za wygraną, do końca walcząc o dobry wynik.

Przyniosło to rezultat, gdyż na 10. minut przed końcem objęli prowadzenie 29:28. O wyniku spotkania zadecydowało

jednak większe doświadczenie i "zimna krew" Słoweńców, którzy po dobrych ostatnich fragmentach pokonali Brazylię 35:32.

W  innym równolegle rozgrywanym meczu Białorusini zmierzyli się z Chile. Obie drużyny przystępowały do spotkania bez żadnego dorobku punktowego. Od pierwszych minut zarysowała się przewaga naszych wschodnich sąsiadów. Pomimo tego, chilijski zespół przez dłuższy czas był w stanie dotrzymać kroku faworytom.

Różnicę jednak robił szczególnie Siarhiej Rutenka. Po jednej z jego bramek na 5. minut przed końcem połowy białoruscy szczypiorniści prowadzili 14:8. W ostatnich fragmentach rywale zdołali jednak odrobić trzy bramki i do przerwy tablica świetlna pokazywała 14:11.

Druga odsłona wyglądała podobnie. Chilijski zespół walczył o korzystny rezultat dopóki zawodnicy mieli siły. W ostatnim kwadransie już ich zabrakło i Białorusini błyskawicznie odskoczyli. Ostatecznie, zgodnie z przewidywaniami Białoruś pewnie pokonała Chile 34:23.

W ostatnim meczu grupy A gospodarze turnieju - Katarczycy - podejmowali Hiszpanię. Mecz miał kilka smaczków. Przede wszystkim trenerem reprezentacji Kataru jest Valero Rivera, który dwa lata temu doprowadził  Hiszpanię do mistrzostwa Świata. Co ciekawe w reprezentacji Hiszpanii grał syn trenera Valero Rivera junior, który znakomicie radzi sobie na skrzydle.

Początek spotkania można ocenić z lekkim wskazaniem na Iberyjczyków. Przez dłuższy fragment utrzymywali oni minimalną przewagę, najczęściej jedno lub dwubramkową.

Na pięć minut przed zmianą stron Katarczycy wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca pierwszej części gry, wygranej przez nich 10:8.

Druga połowa była zgoła odmienna. Zawodnicy obu ekip popisali się znacznie większą skutecznością, co od razu miało odzwierciedlenie w przebiegu spotkania. Jednak wynik w dalszym ciągu pozostawał sprawą otwartą.

Dopiero ostatnie pięć minut spotkania zadecydowało o końcowym rezultacie.  Ostatecznie po trudnym meczu Hiszpanie pokonali Katar 28:25, pozostając tym samym jedyną niepokonaną drużyną w grupie A.  Tym razem syn okazał się lepszy od ojca.

Słowenia - Brazylia 35:32 (19:18) [wideo - skrót meczu]

Słowenia: Skof, Prost - Gajic 12, Skube 5, Bezjak 4, M. Zvizej 4, Blagotinsek 2, Bombac 2, Dolenec 2, Spiler 2, Kavticnik 1, L Zvizej 1, Gaber, Kozlina, Natek, Zorman.

Brazylia: Almeida, Nascimento - Ribeiro 7, Santos 5, Chiuffa 4, Toledo 4, Pacheco 3, Candido 2, Pozzer 2, V. Teixeira 2, Gama 1, Hubner 1, Silva 1, Cardoso, Patrianova, H. Teixeira.

Chile - Białoruś 23:34 (11:14) [wideo - skrót meczu]

Chile: Barrientos - R.Salinas 6, Caniu 3, E.Salinas 2, Oneto 2, Araya 2, Callejas 2, Reyes 2, Ceballos 1, Jofre 1, Moll Ramirez 1, Frelijj 1 oraz Diaz, Del Rio, Salazar.

Białoruś: Charapenka - S.Rutenka 8, Pukhouski 8, Babichev 6, D.Rutenka 6, Tsitsou 2, Kamyshyk 1, Astrashapkin 1, Shylovich 1, Shymak 1 oraz Chystabayeu, Niazhura, Kniazeu, Brouka.

Katar - Hiszpania 25:28 (10:8) [wideo - skrót meczu]

Katar: Sarić, Stojanović - Marković 10, Capote 5, Hassab Alla 4, Memisević 2, Al-Karbi 1, Damnjanović 1, Mellash 1, Madadi 1, Benali, Hamdoon, Mabrouk, Murad, Roine, Zakkar.

Hiszpania: Sierra, Perez De Vargas - Rivera 7, Tomas 6, Aguinagalde 4, Canellas 4, Maqueda 3, Guardiola 2, Entrerrios 1, Ugalde 1, Andreu, Dujshebaev, Garcia, Morros, Rocas, Rodriguez.

y | *.pl | 21.01.2015 23:30
szkoda ze meczu hiszpania-katar nie bylo na tvp sport, a moze byl na stronie tvp sport ktos wie?