MŚ 2021 Egipt (M)
MŚ 2015: awans Austrii, dramat Bośni, Chorwacja lepsza od Macedoni - resume 4. kolejki grupy B (wideo)
21.01.2015 19:44 Źródło: inf. własna/IHF

Piłkarze ręczni Austrii zapewnili sobie awans do fazy pucharowej MŚ, wygrywając z Iranem w 4. kolejce grupy B z Iranem. W pięć minut awans do fazy pucharowej stracili natomiast Bośniacy. W meczu dominujących ekip w grupie Macedonia przegrała z Chorwacją, która zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli.

Ivan Cupić znakomicie radzi sobie na prawym skrzydle (Fot. IHF.INFO)

Iran już na początku został rozmontowany przez austriackie trio – Maximilian Hermann, Santos i Weber. Ta trójka w ciągu pierwszych dziesięciu minut Austriacy wyszli na prowadzenie 10:2 i było wiadomo, kto wygra to spotkanie.

W 28-ej minucie było już 18:9 i zanosiło się na totalną demolkę ze strony Austriaków, ale Irańczycy zdołali zdobyć w ciągu dwóch minut cztery gole i na przerwę schodzili przegrywając 13:18.

Irańczycy dorzucili jeszcze dwie bramki na początku drugiej odsłony i wydawało się, że ekipa z Azji jest w stanie nawiązać wyrównaną rywalizację z faworytem spotkania.

Irańczycy starali się walczyć jeszcze do 45 minuty, ale wtedy seria skutecznych rzutów z rzędu sprawiła, że Austriacy znów odskoczyli na bezpieczne prowadzenie. To był decydujący cios, po którym egzotyczny rywal się już nie podniósł, a Austria wygrała 38:26, pieczętując swój awans do fazy pucharowej turnieju.

Hitem 4. kolejki spotkań był mecz Macedonii z Chorwacją, które zdominowały do tej pory rywalizację. Obie ekipy zdawały sobie sprawe, że zwycięzca tej potyczki zapewni sobie zwycięstwo w grupie B.

Lepiej mecz rozpoczęli Macedończycy, którzy wyszli na prowadzenie 7:4. Wtedy jednak zaczął fenomenalnie grać kielecki skrzydłowy Ivan Cupić, po którego skutecznych rzutach Chorwacja doprowadziła do remisu 9:9 w 18 minucie.

"Hrvatska” poszła za ciosem pod koniec pierwszej połowy i uzyskała nawet przewagę, ale nieznaczną. Po kolejnych bramkach Cupicia zespół trenera Slavko Goluzy wygrywał 15:14.

Przez pierwsze pięć minut drugiej odsłony na parkiecie brylował lider Macedonii Kirył Lazarov, który dwukrotnie doprowadzał do remisu. Ale od 35-ej minuty nastąpił odjazd Chorwacji. Pięć bramek z rzędu sprawiło, że zrobiło się 22:17.

Chorwacja to zespół, który takiej przewagi nie zwykł marnować. Choć Macedonia grała ambitnie do samego końca, to jednak ani na moment nie zbliżyła się na jedną bramkę do rywala. Chorwaci wygrali 29:26 i zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie B.

Niecodzienny przebieg miało spotkanie pomiędzy Bośnią i Hercegowiną a Tunezją. To zespół z północy Afryki szybko objął prowadzenie 3:0, a potem 6:3.

Bośniacy długo gonili rywala i dopiero po rzucie z koła Muhamada Toromanovicia znanego z gry w Orlen Wiśle Płock wyszli w 24-ej minucie na prowadzenie 12:11. Chwilowe niepowodzenie nie zniechęciło Tunezji, która do przerwy prowadziła 15:14.

Kiedy tuż po przerwie Karacić wyrównał na 15:15, wydawało się, że wszystko za chwilę wróci do normy, ale powtórzył się scenariusz z początku meczu. Cztery gole z rzędu Tunezji i znów przewaga (19:15) Tunezyjczyków.

Przewaga afrykańskiej ekipy trwała do 50-ej minuty. Wtedy Bośniacy w pięć minut ze stanu 20:22, wyszli na prowadzenie 24:22 i już myśleli o zwycięstwie. Za wcześnie!

Stało się coś niesamowitego. W ostatnich pięciu minutach pięć bramek z rzędu zdobyli Tunezyjczycy, którzy wygrali 27:24, zostawiając Bośnię i Hercegowinę w ciężkim szoku i... z bardzo małymi szansami na awans.

Iran - Austria ( 26:38 (13:18) [wideo - skrót meczu]

Iran: Heidar Rad, Babasafari, Barkhordari - S.Esteki 7, Bijari 5, Masaeli 3, Kazemi 3, Nadri 3, Sekenari 2, Heidarpour 1, A.Esteki 1, Kiani 1, Rajabi, Mousavi, Karamian, Abouei

Austria: Bauer, Marinović - Santos 8, Weber 6, Mayer 5, Ascherbauer 4, M.Hermann 3, Szilagyi 2, Bilyk 2, Posch 1, Schlinger 1, Wagesreiter 1, Klopcić 1, A.Hermann, Bozović

Macedonia - Chorwacja 26:29 (14:15) [wideo - skrót meczu]

Macedonia: Ristovski, Angelov - K.Lazarov 7, Manaskov 3, Stoiłov 3, Mirkulovski 3, Georgievski 3, Nedanovski 2, N.Mojsovski 2, N.Markowski 1, Pribak 1, F.Lazarov 1, Vugrinec, Jonoski, V.Markovski, Z.Mojsoski

Chorwacja: Ivić, Alilović - Cupić 9, Duvnjak 5, Kopljar 4, Bicanić 4, Vori 2, Stepancic 1, Gojun 1, Karacić 1, Strlek 1,