MŚ2019 Dania / Niemcy (M)
MŚ 2015: awans Brazylii, wygrane Hiszpanii i Kataru - resume 5. kolejki grupy A (wideo)
23.01.2015 19:33 Źródło: inf. własna

W piątek rozegrano ostatnią kolejkę w grupie A. W najciekawszym spotkaniu Hiszpania pokonała Słowenię. Emocji nie brakowało także w starciu gospodarzy z Białorusinami. Awans do dalszej fazy rozgrywek zapewniła sobie w latynoskich derbach Brazylia.

Kibice Kataru znów mogli się cieszyć z wygranej ekipy gospodarzy (Fot. IHF.INFO)

Niepokonana w katarskich mistrzostwach ekipa "La Furia Roja” przystępowała do meczu w roli faworyta. Naprzeciw siebie stanęli dobrzy znajomi z gry w kieleckim zespole Uros Zorman oraz Julen Aguinagalde. Od pierwszych minut hiszpańscy szczypiorniści przejęli inicjatywę, wypracowując kilkubramkową przewagę.

Bałkański zespół starał się nie tracić zbyt dużego dystansu do rywali, toteż do szatni zespoły schodziły przy wyniku 14:10 na korzyść faworytów. Druga połowa była bardziej wyrównana. Można było odnieść jednak wrażenie, że iberyjski zespół kontroluje przebieg spotkania. Słoweńcy nie byli w stanie złapać kontaktu z rywalami. Ostatecznie Hiszpania z kompletem punktów awansowała do kolejnej rundy turnieju.

W innym meczu mająca jeszcze szanse na awans Białoruś grała z Katarem. Biorąc pod uwagę  formę turniejową w zestawieniu ze składem personalnym, wytypowanie faworyta nie było sprawą oczywistą. Początek starcia należał dla gości.

Białorusini utrzymywali niewielką przewagę przez większość pierwszej połowy. W końcówce zanotowali serię zdobytych bramek, co pozwoliło odskoczyć rywalom na 5. bramek 11:6. Tuż przed końcem obie „siódemki” jeszcze raz trafiły do siatki. Zaskoczeni takim przebiegiem spotkania Katarczycy wyszli na drugą połowę zmotywowani. Dość szybko przyniosło to wymierne skutki, gdyż błyskawicznie odrobili straty.

Gospodarze turnieju nie zwalniali tempa i po dobrej grze w drugiej połowie pokonali europejski zespół 26:22, pieczętując tym samym awans do kolejnej rundy mistrzostw świata.

W ostatnim meczu Brazylia podejmowała Chile.  Faworytami wewnątrz amerykańskiego starcia byli "Canarinhios”. Pierwsza połowa nie potwierdzała jednak aspiracji szczypiornistów z Kraju Kawy. Chilijczycy stawili solidny opór, co przełożyło się na prowadzenie do przerwy 14:13.

W kolejnych fragmentach spotkanie w dalszym ciągu było wyrównane. Na dziesięć minut przed końcem tablica świetlna pokazywała minimalną przewagę Brazylii. Od tego momentu gracze Chile nie potrafili znaleźć drogi do siatki rywali ostatecznie przegrywając 22:30.

Hiszpania - Słowenia 30:26 (14:10) [wideo - skrót meczu]

Hiszpania: Perez De Vargas. Sierra - Rivera 6, Dujshebaev 5, Garcia 3, Tomas 3, Ugalde 3, Aguinagalde 2, Entrerrios 2, Rocas 2, Andreu 1, Canellas 1, Maqueda 1, Rodriguez 1, Guardiola, Morros.

Słowenia: Prost - Bezjak 4, Dolenec 4, Gajic 4, Natek 4, M. Zvizej 2, L. Zvizej 2, Zorman 2, Bombac 1, Gaber 1, Kavticnik 1, Spiler 1, Bundalo, Kozlina, Skube.

Katar - Białoruś 26:22 (7:12) [wideo - skrót meczu]

Katar: Sarić - Marković 9, Hassab Alla 6, Benali 3, Damnjanović 2, Mabrouk 2, Mallash 2, Al-Karbi 1, Capote 1, Hamdoon, Madadi, Memisević, Murad, Roine

Białoruś: Charapenka, Matskevich - D. Rutenka 7, Brouka 5, S. Rutenka 3, Babiczev 2, Baranau 2,  Nikolenkau 2, Kniazieu 1, Kamyshyk, Pukhouski, Shumak, Niazhura, Shylovich, Tsitou.

Brazylia - Chile 30:22 (13:14) [wideo - skrót meczu]

Brazylia: Almeida Nascimento - Pachco 7, Silva 5, Ribeiro 5, Gama 3, Candido 3, Chiuffa 2, Hubner 1, Santos 1, Patrianova 1, Cardoso 1, V.Teixeira 1 Pozzer, Toledo, H.Teixeira.

Chile: Barrientos, Felipe - R.Salinas 3, Araya 3, E.Salinas 3, Diaz 3, Oneto 3, Frelijj 2, Caniu 2, Ceballos 1, Jofre 1, Reyes 1, Callejas, Del Rio, Moll Ramirez, Salazar