ME2020 Szwecja Austria Norwegia (M)
ME 2016: Chorwacja z brązem - Norwegia za podium (wideo)
31.01.2016 16:36 Źródło: inf. własna

Doświadczenie wzięło górą nad młodością. W meczu o brązowy medal Mistrzostw Europy 2016 Norwegia uległa Chorwacji 24:31. Tylko w pierwszym kwadransie meczu (do remisu 6:6) Skandynawowie dotrzymywali kroku zespołowi z Bałkanów. Potem górę wzięło doświadczenie i taktyka. Chorwaci w sześć minut zdobyli sześć bramek przewagi i od tego momentu ich głównym zadaniem było utrzymanie korzystnego dla siebie dystansu. Z tego zadania wywiązali się bez zarzutu i mogli się cieszyć z końcowego sukcesu.

Chorwacki mu okazał się nie do pokonania (Fot. EHF Media)

pięciu minutach 3:2 prowadziła Chorwacja, choć w międzyczasie zaliczyła już grę w osłabieniu. Strefa 5:1 Chorwatów utrudniała Norwegom szybkie zdobywanie bramek, z kolei podopieczni trenera Babica też mieli problemy ze sforsowniem strefy rywala, więc po kwadransie na tablicy wyników widniał remis 6:6.

Trzy błędy Skandynawów pozwoliły Chorwatom wyprowadzić dwie kontry Maric i Horvat) oraz zdobyć dwa gole w ataku pozycyjnym i w dziewiątej minucie prowadzić 10:6. Cegiełkę do tego wyniku dorzucił też Stevanovic, broniąc dwa soczyste rzuty norweskich rozgrywających.

Manuel Strlek powiększył ten dystans do pięciu "trafień" (11:6) i dopiero wtedy Norwegom udało się zdobyć dwie bramki z rzędu (8:11 w 22 minucie). Po przerwie dla trenera Babica, Maric przywrócił czterobramkowy dystans, a Norwegia nie potrafiła go zniwelować, choć grała w liczebnej przewadze.

W ostatnich trzech minutach bramki padały naprzemiennie i dystans się nie zmienił, pierwsza część meczu zakończyła się zwycięstwem Chorwacji 15:11.

Chorwaci wykorzystując grę w przewadze, otworzyli drugą połowę golem (Horvat), ale trzy następne były dziełem Myrhola (dwie) oraz Sagosena i przewaga Chorwacji stopniała do dwóch goli. W 39 minucie Bjornsen nie wykorzystał szansy na kontakt (karnego obronił Stevanovic), ale odkupił "grzech" w dwóch następnych akcjach, doprowadzając do remisu 17:17.

Pościg Norwegów został powstrzymany w 41 minucie, kiedy Chorwaci zdobyli dwie kolejne bramki. Na kwadrans przed końcem meczu, Chorwacja prowadziła 21:19. Przez kilka kolejnych minut, Norwegia dochodziła na odległość jednej bramki, Chorwacja powiększyła przewagę do dwóch i trwało to do 51 minuty.

Wtedy to Horvat po rzucie karnym powiększył prowadzenie do trzech goli (24:21), a Sliskovic wykorzystując grę w przewadze - do czterech. Norwegowie byli "ugotowani" grając w osłabieniu, nie potrafili przytrzymać piłki, a oddając rzuty z nie przygotowanych pozycji, dawali dodatkową oręż rywalom.

A ci, widząc słabość przeciwnika, punktowali go bezlitośnie, dorzucając kolejne bramki. W 27 minucie prowadzili 28:21 i już czuli się brązowymi medalistami Mistrzostw Europy. Pilnowali swego i grali na "dokończenie meczu". Zakończyli go zwycięstwem 31:24.

[wideo] Norwegia - Chorwacja: najładniejsze akcje meczu!

Norwegia - Chorwacja 24:31 (11:15)

Norwegia: Erevik – Sagosen 5, Hykkerud 3, Myrhol 3, Overby, Mamelund, Tonnesen 1, Jondal 4, Bjornsen 3, O’Sullivan, Reinkind 2, Hansen 3

Chorwacja: Stevanovic – Maric 4, Duvnjak 6, Kopljar 1, Gojun, Horvat 8, Karacic 2, Kozina 2, Strlek 4, Cupic, Kovacevic, Mamic 1, Sebetic, Sliskovic 3, Cindric