Euro 2018 Chorwacja (M)
El. ME: pierwsze zwycięstwo Polski na koniec - Rumunia pokonana
18.06.2017 16:41 Źródło: inf. własna/ZPPR/EHF

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych wygrała z Rumunią 32:31 w ostatnim meczu eliminacji ME 2018. Było to dopiero pierwsze zwycięstwo drużyny trenera Piotra Przybeckiego, która w przedostatniej kolejce straciła szansę na awans. Zwycięską bramkę dla biało-czerwonych zdobył w ostatnich sekundach Piotr Chrapkowski.

Adam Morawski to przyszłość polskiej piłki ręcznej w naszej bramce (Fot. Archiwum)

Spotkanie Polski z Rumunią rozpoczęło się od szybkich i efektownych akcji zawodników obu reprezentacji. Wysokie tempo gry odpowiadało gospodarzom, którzy dzięki skutecznym interwencjom Mateusza Korneckiego oraz dobrej postawie w defensywie, byli w stanie wyprowadzić kontrataki i objąć prowadzenie.

Pod własną bramką biało-czerwonym pomagały wyjścia na dziewiąty metr. Podwyższenia bocznych obrońców znacznie utrudniały Rumunom rozgrywanie akcji i często uruchamiały Arkadiusza Moryto. Pozwoliło to utrzymać dystans czterech trafień.

Po kwadransie Polacy zanotowali słabszy okres gry, jednak mobilizująco podziałała na nich przerwa, o którą poprosił Piotr Przybecki. Problemy zaczęli mieć Rumuni, a ich liczne straty bezwzględnie wykorzystywali polscy skrzydłowi. Pod koniec pierwszej połowy gospodarze wrzucili wyższy bieg, imponując również rzutami z drugiej linii.

W przerwie spotkania podziękowano Adamowi Wiśniewskiemu, który zakończył sportową karierę. W trakcie swoich 157 występów w reprezentacji popularny „Gadżet” zdobył 299 bramek. Po powrocie na parkiet podopieczni Piotra Przybeckiego kontynuowali dobrą grę i utrzymywali bezpieczną, sześciobramkową przewagę.

Wraz z upływem czasu sędziowie coraz częściej przerywali grę. Przyjezdni nieznacznie odrobili straty, jednak inicjatywa w dalszym ciągu była po stronie Polaków. Mimo to Rumuni złapali wiatr w żagle, zaczęli szybko wznawiać oraz konsekwentnie budować atak pozycyjny. Po kilku kolejnych bramkach naszych rywali o czas poprosił trener Przybecki.

Sytuacja nie uległa zmianie, a do słabszej postawy Biało-czerwonych w obronie doszły błędy i straty w ataku. Napędzało to przyjezdnych oraz dawało im wiarę w osiągnięcie korzystnego rezultatu. Na całe szczęście Polacy nie stracili ambicji i woli walki, co jakiś czas wprawiając kibiców w zachwyt świetną akcją.

Na trzy minuty przed końcem Marius Sadoveac zdobył bramkę kontaktową, co zapowiadało niezwykle emocjonującą końcówkę. Polacy mieli drobne trudności z wypracowaniem pozycji rzutowej, a spowodowane było to dobrą defensywą Rumunów. Ostatnią minutę kibice oglądali już na stojąco, wspomagając dopingiem swoich zawodników.

Kolejna bramka grającego na skrzydle Sadoveaca sprawiła, że na tablicy w Ergo Arenie widoczny był remis. Sytuacji nie wykorzystali kolejno Potoczny oraz Syprzak, ale piłka w dalszym ciągu była w rękach Polaków. Ostatnie słowo należało do Chrapkowskiego, który rzutem z podłoża zapewnił zespołowi dwa punkty. Zwycięstwo z Rumunią jest pierwszym pod wodzą trenera Piotra Przybeckiego.

W drugim meczu 6. kolejki grupy 2 Białoruś zremisowała z Serbią 27:27. Obie ekipy wywalczyły awans do styczniowego turnieju w Chorwacji.