Euro 2018 Chorwacja (M)
ME 2014: Hiszpania w półfinale - Macedonia bez szans (wideo)
22.01.2014 18:08 Źródło: inf. własna

Mecz ostatniej kolejki grupy 1 decydował o być albo nie być Hiszpanii w półfinałach mistrzostw Europy 2014. Szczypiorniści Manuela Cadenasa nie zawiedli swoich kibiców i pewnie pokonali Macedonię 33:22. W pierwszej połowie ekipa Ivicy Obrvana, grająca bez Kiryła Lazarova, potrafiła nawiązać wyrównaną walkę, w drugiej istniała tylko jedna drużyna.

Grający bez swojego największego lidera Kiryła Lazarova Macedonia radziła sobie całkiem nieźle. Na początku nawet prowadziła 1:0 i 2:1. Jednak już dwie bramki z rzędu Hiszpanów zmieniły tę zasadę. Co prawda Filip Mirkulovski doprowadził do remisu po 7, jednak przewaga mistrzów świata była coraz wyraźniejsza. Victor Tomas z chirurgiczną precyzją kończył szybkie ataki, a fantastycznie grę prowadził Joan Canellas. W 23. minucie prowadzenie szczypiornistów z półwyspu Iberyjskiego wzrosło już do pięciu bramek 13:8. Ambitna gra nominalnych gospodarzy pozwoliła na odrobienie połowy strat. Macedończycy z dobrymi humorami opuszczali parkiet po zakończeniu pierwszej części spotkania. Na tablicy wyników było 12:15.

Pierwsze dziesięć minut to nokautujący cios Hiszpanii. Zaczęło się od dwóch bramek potężnego Jorge Maquedy, poprawionej trafieniem Cristiana Ugalde. Macedończycy odgryźli się golem Nemanji Pribaka ale to było za mało na żadną wygranej Hiszpanię. Podopieczni Manuela Cadenasa zdobyli jeszcze pięć bramek i zrobiło się 23:14. Od tego momentu defensywa nominalnych gości nie była już tak skuteczna i przepuszczała ambitnie grających Macedończyków. Wysokie prowadzenie pozwoliło hiszpańskiemu szkoleniowcowi na desygnowanie do gry kolejnych rezerwowych i oszczędzanie sił czołowych zawodników na spotkanie półfinałowe.

Macedonia nie była w stanie zerwać się do pogoni. Na pojedyncze trafienia Mirkulovskiego, Ojleskiego czy Stoilova, Hiszpanie odpowiadali całymi seriami bramek. Ostatecznie, po sześćdziesięciu minutach Hiszpania pokonała Macedonię 33:22 i zapewniła sobie drugie, za Danią, miejsce w grupie 1 i awans do półfinałów.

Macedonia - Hiszpania 22:33 (12:15)

Macedonia: Angelov (4/18 22%), Ristovski (6/25 24%) - Mirkulovski 7, Manaskov 4, Stoilov 4, Georgievski 2, Pribak 2, Dimovski 1, Mitkov 1, Ojleski 1, Jonovski, Markovski, Markoski

Hiszpania:
Sierra (13/32 41%), Perez De Vargas (3/6 50%) - Canellas 6, Tomas 5, Aguinagalde 4, Garcia 4, Maqueda 4, Guardiola 3, Ugalde 2, Entrerrios 1, Gurbindo 1, Rivera 1, Rocas 1, Sarmiento 1,  Andreu, Morros

Jose Manuel Sierra (bramkarz, Hiszpania) – Gramy mecz po meczu, zapomnieliśmy już o naszej słabszej dyspozycji w spotkaniu z Austrią. Nie rozwodziliśmy się dlaczego zagraliśmy tak słabo, po prostu przygotowaliśmy się do walki z Macedonią. Drużyna była bardzo skupiona i skoncentrowana na meczu. Robiliśmy to co trzeba było zrobić i graliśmy od pierwszej do ostatniej minuty. Mieliśmy lepsze i gorsze spotkania, ale to normalne w turnieju takim jak mistrzostwa Europy. Ale weszliśmy do półfinałów w bardzo dobrym stylu.

Borko Ristovski (bramkarz, Macedonia) – To był dla nas trudny mecz. Hiszpania grała bardzo dobrze, szczególnie w drugiej połowie. O słabszej grze w drugich trzydziestu minutach decydowało zmęczenie, gdyż graliśmy wąską kadrą. Kirył Lazarov ma drobną kontuzję i trener zadecydował, że nie będzie ryzykował jego zdrowia. Jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku na mistrzostwach Europy. Ważne jest również to, że nikt nie doznał żadnego poważnego urazu.