MHA - belka nowa
ME2020 Szwecja Austria Norwegia (M)
ME 2018: Hiszpania w finale - Francja zastopowana! (wideo)
26.01.2018 20:23 Źródło: inf. własna/ZPRP/EHF

Reprezentacja Hiszpanii awansowała do wielkiego finału ME w Chorwacji. Hiszpanie po bardzo dobrym spotkaniu pokonali Francję 27:23. Bohaterem spotkania okazał się powołany w ostatniej chwili do składu bramkar Arpad Sterbik.

Julen Aginagalde leży w środku z radości po zwycięskim półfinale z Francją na ME (Fot. EHF /YT)

Francja od roku 2006 regularnie, co cztery lata, zdobywała tytuł mistrza Europy. Ta seria została przerwana w Chorwacji. Hiszpania po raz czwarty z rzędu znalazła się wśród najlepszej czwórki zespołów Starego Kontynentu.

Do tej pory zespół z Półwyspu Iberyjskiego czterokrotnie wystąpił w finale, ale ani razu nie stanął na najwyższym stopniu podium.

Trener Jordi Ribera w trybie awaryjnym powołał bramkarza Arpada Sterbika w miejsce kontuzjowanego Gonzalo Perez de Vargasa. Decyzja się opłaciła, gdyż Sterbik obronił trzy rzuty karne. Nie to było jednak podstawą sukcesu, ale postawa w defensywie całej drużyny. Francuzi grali nieskutecznie w ataku.

W  szeregach mistrzów świata trudny do zatrzymania był jedynie obrotowy Cédric Sorhaindo. Nic dziwnego, że do przerwy zespół Didiera Dinarta tracił aż sześć bramek.

Po zmianie stron trwała zwycięska passa Hiszpanów. Po rzucie Aleksa Dujszebajewa (23:14) coś jednak zacięło się w grze jego kolegów. Francuzi rzucili się do odrabiania strat – zdobyli sześć goli z rzędu. Trafienie Joana Canellasa zakończyło niemoc Hiszpanów, którzy zasłużenie awansowali  do finału.

[wideo] EHF TV: Hiszpania w finale - Francja zagra  o brąz!

Francja - Hiszpania 23:27 (9:15)

Francja: Dumoulin, Gerard - Sorhaindo 6, N.Karabatić 3, Legarde 3, Mahe 3, Porte 3, Abalo 3, Caucheteux 1, Dipanda 1, Giugou 1, Mem 1, Claire,  L. Karabatić, Remili, Tournat

Hiszpania: Corrales, Sterbik - R. Entrerrios 6, Sole Sala 7, Sarmiento 3, Aguinagalde 2, Canellas 2, Gurbindo 1, Arino 1, Balaguer 1, Dujszebajew 1, Figuera 1, Rivera 1, Goni, Guardiola, Morros