Euro 2018 Chorwacja (M)
Polska bezradna w starciu z Hiszpanią - drugie miejsce w Irun (wideo)
10.01.2016 14:59 Źródło: inf. własna/ZPRP

Polscy piłkarze ręczni zajęli drugie miejsce w towarzyskim turnieju w Irun, będącym ostatnim sprawdzianem przed styczniowymi Mistrzostwami Europy 2016. W decydującym meczu gładko przegrali ze zwycięzcą zawodów - Hiszpanią. Trzecie miejsce przypadło niespodziewanie Brazylii, która pokonała słabo spisującą się w hiszpańskich zawodach Szwecję.

Polacy nie sprostali Hiszpanii w Irun (Fot. Archiwum / N.Barczyk / Pressfocus)

Początek należał do gospodarzy, którzy prezentowali nieco podwyższoną obronę. Biało-czerwoni nie mogli znaleźć sposobu na skonstruowanie ataku pozycyjnego, stąd też o czas poprosił trener Michael Biegler. Przerwa podziałała mobilizująco, bowiem po dobrej akcji pod bramką Hiszpanów oraz po kontrataku Krzysztofa Lijewskiego na tablicy widoczny był remis (2:2; 8 min.).

Aktywna defensywa podopiecznych Manolo Cadenasa oraz skuteczne interwencje Arpada Sterbika pozwoliły gospodarzom powrócić na prowadzenie. Polacy nie stwarzali zagrożenia z drugiej linii, a sposobem na zdobycie bramek miały być wbiegnięcia na pozycję drugiego obrotowego. Efekt nie był jednak zadowalający (9:4; 19 min.).

Dobrze wyglądał blok Hiszpanów, przez co oddawane przez Polaków rzuty nie trafiały do bramki. Na środku rozegrania pojawił się Przemysław Krajewski, co miało ożywić grę Biało-czerwonych. Mimo to gospodarze kontrolowali wydarzenia, choć również nie ustrzegli się błędów. Wraz z upływem czasu przewaga podopiecznych Cadenasa była coraz wyższa. Powodem takiego obrotu spraw była nieskuteczność rzutowa oraz pasywna obrona polskich zawodników.

Na drugą połowę gospodarze wyszli nieco inaczej ustawieni w defensywie. Indywidualnie pilnowany był bowiem Krzysztof Lijewski, natomiast w dalszym ciągu Hiszpanie mieli na uwadze Karola Bieleckiego, który zaraz po otrzymaniu piłki i możliwości rzutu, miał przy swoim boku rywala.

Szansę od trenera Bieglera otrzymał Maciej Gębala, a na środek rozegrania powrócił Piotr Masłowski. Mimo ambicji Polaków przewaga rywali wzrosła do dziewięciu bramek (19:10; 39 min.). Biało-czerwoni nie wykorzystali m.in. dwuminutowej kary Alexa Dujshebaeva i mieli problem z pokonaniem Gonzalo Péreza de Vargasa.

W zespole Polaków najlepiej spisywał się Marcin Wichary, który bronił rzuty z kontrataków oraz z linii siedmiu metrów. Zmniejszenie strat uniemożliwiała jednak aktywna obrona gospodarzy. Efektem były tylko trzy bramki zdobyte w przeciągu pierwszych dwudziestu minut drugiej połowy.

Biało-czerwoni spisywali się zdecydowanie poniżej oczekiwań oraz nie prezentowali swoich umiejętności. Nie widać było pomysłu na zorganizowanie ataku oraz pożądanej jakości w jakimkolwiek elemencie gry. Dopiero na siedem minut przed końcem dorobek Polaków powiększył Krajewski, który był najjaśniejszym punktem pod bramką przeciwnika (24:11).

Utrzymywała się wysoka, trzynastobramkowa przewaga Hiszpanów. Ich zwycięstwo nie podlegało dyskusji, bowiem przez całe spotkanie dyktowali warunki i kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Potwierdzeniem bezradności Biało-czerwonych jest fakt, że w drugiej części meczu tylko jedna z bramek padła po ataku pozycyjnym. Reszta była efektem szybkich ataków.

- W tym meczu wszystko się na siebie nałożyło, zmęczenie, kontuzje… Przed nami duża impreza, mamy swój cykl i to Euro jest naszym celem - podkreśla Marcin Wichary po porażce z Hiszpanią. Nie można porównywać turnieju towarzyskiego do ME, tutaj tylko pracujemy nad elementami gry, staramy się je poprawiać, trenować. Na Euro będziemy chcieli wygrać każdy kolejny mecz – dodaje bramkarz polskiej reprezentacji.

[wideo] Wichary: naszym celem jest Euro...

- Nie możemy rozgrywać takich spotkań, musimy jak najszybciej zapomnieć o tym meczu, wyciągnąć wnioski i wziąć się do roboty. Czasu do Euro jest już naprawdę bardzo mało, na mistrzostwach takie mecze nie mogą się nam przytrafić, bo wiemy czym to grozi – powiedział Kamil Syprzak po wysokiej przegranej z Hiszpanią.

[wideo] Syprzak: trzeba wziąć się do roboty!

Hiszpania - Polska 26:12 (14:7)

Hiszpania: Sterbik, Perez de Vargas, Corrales - Gurbindo 4, Maqueda 1, Entrerrios 6, Aginagalde, Ugalde 1, Canellas, Morros, Garcia 1, Baena 3, Ribera 3, Guardiola, Mindegia 2, Del Arco, Dujshebaev 5

Polska: Szmal, Wichary - Lijewski 1, Krajewski 6, Orzechowski, Bielecki, Wiśniewski, Grabarczyk, Syprzak 1, Daszek 1, Gębala, Łucak, Szyba 1, Chrapkowski 2, Masłowski

EHF Euro 2016 Polska
Jak oceniasz sytuację w polskiej piłce ręcznej, biorąc pod uwagę jej pozycję, rozwój, poziom sportowy?