Kadra żeńska
El. ME 2020: Plan wykonany - Polska pokonała Wyspy Owcze (wideo)
25.09.2019 21:32 Źródło: inf. własna

Reprezentacja Polski od zwycięstwa z Wyspami Owczymi 28:16 rozpoczęła rywalizację o awans do Mistrzostw Europy 2020 i obięła prowadzenie w grupie 7. Już w najbliższą sobotę przed biało-czerwonymi kolejny rywal. O godz. 19 Polki zmierzą się w Kijowie z Ukrainą, która dziś uległa Rumunii 27:24.

Polki rozpoczęły mecz z Wyspami Owczymi od podwójnej efektownej wrzutki (Fot. YT /EHF)

Spotkanie rozpoczęło się od pięknej podwójnej wrzutki rozegranej przez tercet Aneta Łabuda, Karolina Kudłacz-Gloc, Kinga Achruk. Na 2:0 podwyższyła kapitan zespołu – Achruk. Pierwszą bramkę dla Wysp Owczych rzuciła z rzutu karnego Maria Weyhe. Polki dominowały w obronie, jeśli goście dochodziły do pozycji rzutowej to na posterunku była Weronika Gawlik.

Po dziesięciu minutach było już 5:1. Szczypiornistki Wysp Owczych zdobyły swoją pierwszą bramkę (z prawego rozegrania rzuciła Durita Christophersen Jojic. Biało-czerwone utrzymywały dobre, szybkie tempo, co przy pasywnej obronie pozwoliło zdobywać bramki zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii. Trener Arne Senstad rozpoczął wprowadzanie rezerwowych. Jako pierwsza na obrocie pojawiła się Sylwia Matuszczyk, która zamieniła Joannę Drabik.

W 19. minucie Annika Petersen z dużą łatwością odbiła rzut Katarzyny Janiszewskiej. Kiedy dwie bramki z rzędu zdobyła Marita Mortensen o czas poprosił Arne Senstad. Na tablicy wyników zrobiło się 8:5. Gra biało-czerwonych pozostawiała wiele do życzenia. Polki popełniały mnóstwo błędów. Gol Sylwii Matuszczyk na 9:6 przerwał serię trzech trafień z rzędu zawodniczek z Wysp Owczych. Na parkiecie z wyjściowej siódemki ekipy Senstada pozostała tylko Achruk. Na skrzydłach grały Janiszewska i Sobiech, w rozegraniu Świerżewska, Achruk i Zych, na kole Matuszczyk, a między słupkami Adrianna Płaczek.

Przyjezdne dwukrotnie miały szansę na zdobycie bramki kontaktowej. Na osiem minut przed przerwą ożywiły się Polki. Dzięki trafieniom Kudłacz-Gloc z karnego i Matuszczyk z koła nasza drużyna powiększyła prowadzenie do czterech bramek. Ostatniej akcji meczu Polki nie zakończyły. Atak przerwała syrena oznaczająca koniec pierwszej połowy. Do szatni zespoły schodziły przy prowadzeniu reprezentacji Polski 12:8.

Drugą cześć gry od bramki rozpoczęły Polki. Na trafienie Anety Łabudy trzeba było czekać niemal dwie minuty. Biało-czerwonym nadal grało się ciężko. Sporo błędów własnych, siermiężne ataki i anemiczne rzuty nie ułatwiały powiększania przewagi.

Dobry okres gry zanotowała Aneta Łabuda, w ciągu dziesięciu minut rzuciła pięć bramek, a Polska prowadziła 18:11. Po kolejnym trafieniu gospodyń o czas poprosił Agust Johannsson. Kinga Achruk podwyższała w obronie co skutecznie wybijało z rytmu zawodniczki z Wysp Owczych. Przewaga biało-czerwonych rosła. Sprzyjały temu nieskuteczne akcje gości i brak powrotu do obrony, który dawał możliwości biegania do szybkiego ataku.

Na dziesięć minut przed końcem podopieczne Arne Senstada prowadziły 23:12. Do końca meczu nic się nie zmieniło. Polki mozolnie powiększały przewagę. Jednak nie była to gra porywająca. Szczególnie biorąc pod uwagę zbliżającą się rywalizację w Kijowie z Ukrainą. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polski 28:16.

Najlepszymi zawodniczkami zostały wybrane Marita Morstensen oraz Monika Kobylińska.

[wideo] EHF TV: co za akcja Polek! Podójna wrzutka na początku meczu!

Polska – Wyspy Owcze 28:16 (12:8) [wideo - cały mecz]

Polska: Gawlik, Płaczek – Łabuda 5, Kobylińska 7, Grzyb 3, Matuszczyk 3, Kudłacz-Gloc 2, Janiszewska 1, Zych 1, Drabik 1, Kochaniak, Szarawaga, Świerżewska, Achruk 4, Sobiech 1