Kadra żeńska
MME: Polska przegrała z Hiszpanią i nie zagra o medale
18.08.2013 15:10 Źródło: inf. własna

W ostatnim meczu grupowym MME do lat 17 Polska uległa Hiszpanii 30:25 i nie zagra o medale.Biało-czerwone zajęły ostatnie miejsce w grupie A. Podopiecznym Haralda Tłuczykonta pozostała walka o kwalifikację do mistrzostw świata. Jutro dzień przerwy w imprezie. Rywalizacja w halach Gdańska i Gdyni powróci w najbliższy wtorek.

Handball.pl jest na Facebooku - dołącz do nas!

GRUPA A:

Początek spotkania bardzo wyrównany. Obie drużyny walczyły o zwycięstwo, które przesądzało o awansie do rundy głównej. Do stanu 3:3 gra toczyła się bramka za bramkę. Później polską defensywę sprawdzała Martinez Castellanos, która dwukrotnie wyprowadziła w pole naszą obronę i zdobyła łatwe bramki z drugiej linii. Po stracie szóstej bramki trener Harald Tłuczykont zdecydował się na zmianę w bramce Karolinę Sarnecką zastąpiła Natalia Krupa.

Manewr z wymianą bramkarki nie powiódł się, bo biało-czerwone grały fatalnie w ataku. Zgubione piłki generowały kontry, a w szybkim ataku Hiszpanki czuły się wyśmienicie. W 10. minucie Polski szkoleniowiec przerwał grę i poprosił o czas.

Po wznowieniu gry Polki wychodziły na pozycje rzutowe, ale nie umiały pokonać Martin Perez. Po 10 minutach bez gola do siatki rywalek trafiła Karolina Mokrzka (4:11). Polki próbowały gry obroną 5-1, co utrudniało Hiszpankom grę w ataku pozycyjnym. Przewaga zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego zaczęła topnieć. Polki rzuciły trzy bramki z rzędu,

przy braku odpowiedzi ze strony przeciwniczek (m.in. rzut karny obroniony przez Natalię Krupę).

Mimo okresu słabszej gry Hiszpanki kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie i utrzymywały bezpieczną przewagę. Na niewiele ponad sześć minut przed końcem pierwszej połowy o czas poprosił Felix Baz (12:17). Tuż przed przerwą biało-czerwone zmniejszyły różnicę bramkową do czterech trafień (14:18). Do szatni zespoły schodziły przy prowadzeniu Hiszpanek 19:14. Przed końcową syreną oficjele EHF przerwali spotkanie. Po chwili zamieszanie dwiema minutami kary została ukarana Sanchez Bonilla.

Na początku drugiej połowy Polki wykorzystały dwie kary Hiszpanek i odrobiły część strat. Po pięciu minutach nasza drużyna przegrywała już tylko 17:20. Zdenerwowane takim obrotem spraw zawodniczki z południa Europy zaczęły celnie rzucać z drugiej linii. Duet Fances Aguado i Martines Castellanos był nie do zatrzymania.

Podopieczne Haralda Tłuczykonta grały nerwowo i niedokładnie. Marin Perez skutecznie interweniowała między słupkami i Polki nie potrafiły zbliżyć się na mniej niż cztery bramki. Koleżanki w polu nie potrafiły pociągnąć gry po fenomenalnych interwencjach jakimi popisywała się Karolina Sarnecka. Rzuty mijały hiszpańską bramkę, lub trafiały w poprzeczkę i słupki.

W 47. minucie o czas poprosił Harald Tłuczykont. Polski szkoleniowiec nie mógł zrozumieć co dzieje się z jego zawodniczkami. W bramce Sarnecka odbijała piłki w nieprawdopodobnych sytuacjach, ale nie przekładało się to na grę ‘do przodu’ (19:24).

Rozluźnione Hiszpanki łatwo gubiły piłkę. Jednak nasza drużyna nie potrafiła przyspieszyć, graliśmy wolno i czytelnie, co nie sprawiało trudności obronie rywalek. Na osiem i pół minuty przed końcową syreną o czas poprosił Felix Baz. Biało-czerwone po raz drugi zbliżyły się na trzy trafienia (21:24).

W 52. minucie trzecią karą dwuminutową została ukarana nasza kołowa Klaudia Dworczak i w wyniku gradacji otrzymała czerwoną kartkę. Hiszpanki grały pewnie i spokojnie, szukając dogodnych pozycji do zdobycia bramki. Biało-czerwone do końca wierzyły, że ten mecz można rozstrzygnąć na naszą korzyść. Na dwie minuty przed końcem Polska przegrywała 25:30 i było jasne, że gospodynie turnieju nie zagrają o medale Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie.

Najlepszymi zawodniczkami zostały wybrane Karolina Sarnecka (Polska) i Ana Marin Perez (Hiszpania)

Polska – Hiszpania 25:30 (14:19)

Polska: Sarnecka, Krupa  – Mokrzka 6, Dworczak 5, Trawczyńska 4, Świerżniewska 3, Herbut 2, Zimny 2, Kwiecińska 1, Urbaniak 1, Tomaszewska 1, Balsam, Jackiewicz, Konofał, Nocuń, Oreszczuk

Hiszpania: Marin Perez, Alamo Cruz – Frances Aguado 9, Martinez Castellanos 8, Echeverria Martinez 4, Descaldo Perez 3, Peurtas Belmonte 3, Ausas Busquets 2, Montilla Blazquez 1, Aguirre Diaz, Calduch Salgado, Cortina Cueva, Rojos Santos, Ruiz Orts, Sanchez Bonilla, Zaldua Urresti

Po meczu powiedzieli:

Jenaro Felix Baz (trener Hiszpanii): -Graliśmy przeciwko bardzo mocnej drużynie. Nasza przewaga została wypracowana w pierwszych piętnastu minutach. Polska drużyna bardzo mocno walczyła. W drugiej połowie doszła nas na trzy bramki. W końcówce udało nam się zmobilizować i wygrać.

Robert Popek (asystent Haralda Tłuczykonta): - Dziękuję kibicom za wsparcie. Nie rozumiem dlaczego zagraliśmy tak słabo w pierwszych piętnastu minutach. Drużyna była dobrze przygotowana do turnieju.

Natalia Martinez Castellanos: -Cieszymy się z awansu. Mecz był trudny, ale poradziliśmy sobie.

Kamila Konofał: -Nie spuszczamy głów. Są kolejne mecze i gramy dalej. Jest nam przykro, że nie udało się awansować, tym bardziej że graliśmy przed własną publicznością. Słaba obrona w pierwszym kwadransie ustawiła mecz i potem było ciężko gonić.

Portugalia - Rumunia 25:21 (13:12)

Bramki dla Portugalii: B. Rodrigues 7, Santiago, P. Rodrigues 4, Neves 2, Oliveira 2, Tavares 2, Fernandes

Bramki dla Rumunii: Andrei 8, Laszlo 5, Abed Kader 2, Dindiligan 2, Ilie 2, Vartić 1, Voina 1

Holandia - Czarnogóra 17:19 (9:8)

Bramki dla Holandii: Nieuwenweg 4, Haggerty 3, van Buren 3, Boonkamp 2, van Leeuwen 2, Amega 1

Bramki dla Czarnogóry: Malović 5, Grbić 4, Ujkić 3, Agović 2, Muratović 2, Pavicević 2, Jauković 1

Dania - Francja 35:26 (17:12)

Bramki dla Danii: Flader 8, Baekhoej 5, Kristiansen 4, Christansen 3, Jakobsen 3, Boegelund 2, Christensen 2, Pedersen2, Pytlick 2, Hald 1, Lykkegaard 1, Mikelsen 1, Nielsen 1

Bramki dla Francji: Deville 5, Fehri 5, Fevelier 3, Plazanet 3, Takamoud 3, Sylla 2, Carrara 1, Dewez 1, Grimaud 1, Kieffer 1, Toublanc 1

Rosja - Szwecja 27:17 (11:6)

Bramki dla Rosji: Niefiedowa 7, Frołowa 4, Komarowa 4, Susłowa 4, Golikowa 3, Kiprigina 3, Małaszenko 2

Bramki dla Szwecji:
Sarenbrant 5, Ekenman-Fernis 4, Blomstrand 2, Johansson 2, Hvenfelt 1, Mellegard 1, Reinhildsson 1, Sandell 1

Węgry - Słowacja 24:27 (12:11)

Bramki dla Węgier: Horvath 5, Dioszegi 4, Hamori 4, Pinter 3, Ferenczy 2, Puhalak 2, Elo 1, Gerhath 1, Kruj 1, Linder 1

Bramki dla Słowacji:
Gajdosova 5, Szabo 5, Gajdosikova 4, Kapsova 4, Blehova 3, Jurikova 2, Kocanikova 2, Simić 2

Norwegia - Niemcy 28:22 (18:10)

Bramki dla Norwegii: Fauske 7, Hernes 6, Aho 3, Haugstvedt 3, Nordlid 3, Halvorsen 2, Hoegdahl 1, Hovden 1, Skrbo 1, Toft 1

Bramki dla Niemiec: Bolk 4, Korner 4, Friedberger 3, Ingenpass 3, Adams 2, Stolle 2, Burgert 1, Irmler 1, Sturm 1, Wieder 1

Chorwacja - Czechy 29:24 (14:13)

Bramki dla Chorwacji: Kalaus 9, Posavec 7, Zadravec 4, Kalaus 3, Senvald 3, Posavec 2, Klaric 1

Bramki dla Czech: Zachova 5, Kratochvilova 4, Polaskova 4, Chlupova 3, Frycakova 2, Kordovska 2, Krickova 2, Dragounova 1, Pudichova 1

4 Czechy 3 1 0 1 74:87  -13 2

Pierwsza faza turnieju dobiegła końca. Drużyny z pierwszych dwóch miejsc awansowały to dwóch grup głównych z zachowaniem dotychczasowych wyników ekip zainteresowanych. Pozostałe drużyny trafiły do rundy 'intermediate'. Czekamy na potwierdzenie terminarza. Być może zostaną uwzględnione zmiany, tak aby gospodynie grały w sesji popołudniowej.