Euro 2018 Francja (K)
ME 2016: Holandia w półfinale - Hiszpania pokonana (wideo)
14.12.2016 17:57 Źródło: inf. własna

Holenderki przystąpiły do spotkania z Hiszpankami ze świadomością, że wygrana zapewni im triumf w goeteborskiej grupie turnieju i uniknięcie półfinałowej konfrontacji z Norweżkami. Bonusem był jeszcze bezpośredni awans do przyszłorocznego mundialu w Niemczech.

Holenderki zameldowały się w półfinale (Fot. EHF TV / YT)

Stawka zatem naprawdę duża, a przeciwnikiem Iberyjki, które już dawno straciły szansę na dobre miejsce w EHF Euro 2016.  To jednak właśnie podopieczne Jorge Duenasa zaczęły od szybkiego 2:0. Po niespełna 10 minut szkoleniowiec Hiszpanii musiał brać czas, bo jego zawodniczki przegrywały już 3:6.

Na domiar złego w jednej z akcji obronnej ucierpiała Alexandrina Cabral, a w innej w twarz trafiona została Silvia Navarro. Była to wręcz kopia sytuacji z rzutem Maury Visser w głowę Johanny Bundsen sprzed kilku dni. Tym razem węgierscy sędziowie słusznie nie sięgnęli po kartkę, bo chodziło o przypadkowy rzut po dobitce z lewego skrzydła. Po upływie pierwszego kwadrans o czas poprosiła też Helle Thomsen.

Jej drużyna prowadziła wprawdzie 9:6, ale wynik mógłby być znacznie mniej korzystny, gdy Tess Wester nie obroniła rzutów karnych Carmen Martin i Nely Alberto. Widać było wyraźnie, że Holenderki bardzo starannie przygotowały się do tego spotkania, doskonale wiedząc, jakimi zagraniami można najłatwiej zaskoczyć Navarro.

Trafienie rezerwowej w środę Yvette Broch przyniosło stan 12:7 dla Oranje. Po chwili Wester wygrała już trzecią z rzędu potyczkę z kolejną hiszpańską zawodniczką stojącą przed linią siódmego metra.  Dopiero czwarta próba Iberyjek z tego stałego fragmentu gry przyniosła im powiedzenie.

Alberto rzuciła na 10:12, bo Holenderki całkowicie zacięły się w ataku. Sygnał do pobudki ekipie wicemistrzyń świata dała lewoskrzydłowa Michelle Goos, która kapitalnym, sytuacyjnym „klapsem” w piłkę pokonała zdezorientowaną Darly Zoqbi.

Po zmianie stron pomarańczowym nie udawało się zbudować solidnej przewagi. Dobrze broniła Zoqbi, a Hiszpanki w końcówce trzeciego kwadransa stanęły nawet przed szansą wyrównania.  Podenerwowana nieporadnością swą podopiecznych Helle Thomsen wzięła drugi time-out. Ale to właśnie po tej przerwie na żądanie Holandia straciła piłkę, a Carmen Martin doprowadziła do stanu 18:18.

To nie był koniec złego okresu naszych grupowych rywalek. Doświadczona Cabral wyprowadziła w 45 minucie Hiszpanię na +1.  Dopiero dwa gole z rzędu najaktywniejszej Estavany Polman uspokoiły nieco sytuację. Holenderki prowadziły 22:20, a do upragnionego końca meczu brakowało już tylko 11 i pół minuty.

Wielka nerwowość obu ekip utrudniała odbiór tego spotkania, które w pewnym momencie stało się nieudaną parodią gry w dwa ognie. Odważna Thomsen postanowiła nawet zdecydować się na manewr z dwoma kołowymi przy wycofaniu bramkarki.

Dopiero w 56.minucie ósmy już gol Polman wyprowadził Oranje na +3.  Do końcowego triumfu w meczu o naprawdę dużą stawkę było coraz bliżej.

[wideo] EHF TV: Holandia w półfinale - Hiszpania pokonana

Helle Thomsen (trenerka reprezentacji Holandii): Cieszę się z awansu do półfinału i nie patrzę na to, czy przyjdzie nam zmierzyć się z Danią czy Rumunią. Zagramy po prostu z lepszym z tego spotkania. Dziś denerwowałam się, gdy rywalki nas dogoniły w drugiej połowie, bo w mojej ocenie graliśmy dobre zawody. Może nie padło tyle goli z naszej strony po szybkich atakach, ale w spotkaniu z trudnym rywalem zagraliśmy wystarczająco dobrze, by awansować. Podobała mi się postawa Nerei Peny, Macareny Aguilar, a dużo problemów mieliśmy też z bramkarką rywalek.

Jorge Duenas (trener reprezentacji Hiszpanii): Źle zaczęliśmy ten turniej i dopiero mecz ze Słowenią można uznać za udany. W fazie głównej rywalizowaliśmy z bardzo mocnymi przeciwnikami, tak jak dziś z Holandią. W 50 minucie mieliśmy jeszcze dobry rezultat, graliśmy przede wszystkim lepiej w obronie po przerwie, ale to nie wystarczało. Gratuluję Holandii awansu.

Hiszpania – Holandia 24:29 (13:15)

Hiszpania: Navarro, Zoqbi – Martin 6, Pena 4, Cabral 3, Aguilar 3, M.Gonzalez 3, Hernandez 2, Alberto 2, Sans 1,Chavez, Lopez, Egozkue, Elorza, L.Gonzales

Holandia: Wester – Polman 10, Groot 5, Bont 3, Broch 3, Goos 3, Van der Heijden 2, Visser 1, Abbingh 1, Malestein 1, Snelder, Kramer

Sędziowali: Peter Horvath i Balazs Marton

Kary: oba zespoły po 8 minut

Z Goeteborga Michał Pomorski

0
Jak oceniasz sytuację w polskiej piłce ręcznej, biorąc pod uwagę jej pozycję, rozwój, poziom sportowy?