ME 2020 Norwegia / Dania (K)
ME 2014: Francja lepsza od Czarnogóry, sensacyjny awans Słowacji - resume 3. kolejki grupy D (wideo)
12.12.2014 21:16 Źródło:

Francja wygrała mecz o pierwsze miejsce w grupie D z Czarnogórą, ale co ciekawe to była uwertyra do spotkania o trzecie miejsce premiowane awansem. W nim Serbia sensacyjnie przegrała ze Słowacją i odpadła z turnieju. Odpadnięcie Serbek, to - obok niepowodzenia Rosji w grupie A - to największa niespodzianka pierwszej rundy ME 2014.

Francka lepsza od Czarnogóry w meczu o 1. miejsce w grupie D (Fot. EHF TV)

Stawką meczu Francja - Czarnogóra był komplet punktów przed rozpoczęciem drugiej fazy grupowej i w pierwszej połowie było to widać.  Obie ekipy pilnowały wyniku, a żadnej z nich nie udało się odskoczyć na większy dystans niż dwie bramki.

Wydawało się, że do przerwy to Czarnigóra będzie miała lekką przewagę. Brami Katariny Bulatović i Jovanki Radicević dały Bałkankom prowadzenie 12:10, ale wtedy na prawym rozegraniu obudziła się Alexandra Lacrebere, która doprowadziła do remisu.

Po zmianie stron Francuzki szybko zdobyły dwie bramki, ale wyniku pilnowały skuteczną grą Milena Knezević i Katarina Bulatović.

Ostatni kwadrans to bardzo mądra gra Francuzek, które bardzo dobrze zagrały w obronie, wspierając bramkarkę Amandinę Leynoud. Do tego znów szalała na prawej „połówce” Lacrebere, a na środku koncertowo rzucała i rozprowadzała piłki Allison Pineau.

Francja wygrała 24:20 i zameldowała się z kompletem punktów w drugiej rundzie. Czarnogórzanki mają tylko dwa punkty.

Niezwykłe widowisko o trzecie miejsce stworzyły Serbki ze Słowaczkami, które walczyły o trzecie miejsce w grupie D, dające awans do drugiej rundy z zerowym dorobkiem punktowym.  Do przerwy wszystko szło zgodnie z planem, bo uznawana za faworyta Serbia prowadziła 11:6.

Środkiem ataku rządziła Andrea Lekić, a bramki z koła rzucała nie do zatrzymania kołowa Dragan Cvijić. Słowaczki najwyraźniej w pierwszej połowie przerosła stawka meczu.

Kiedy na początku drugiej połowy Serbia prowadziła 12:6,  potem 13:7, nikt w hali w Osijeku nie przypuszczał, że losy spotkania się jeszcze odwrócą. A jednak. Słowaczki niespodziewanie  zdobyły  cztery goli z rzędu (szalała Jakubisova). I nagle w 37 minucie było już tylko 13:11.

Serbki odskoczyły co prawda na 15:12, ale znów nastąpiła seria Słowacji, która niesiona dopingiem słowackich kibiców zdobyła tym razem pięć bramek z rzędu i wyszła na prowadzenie 16:15 w 48 minucie spotkania.

Ostatnie minuty meczu to już sportowy horror. Słowacji do awansu potrzebny był remis, a Serbia musiała wygrać i zaczęła z nerwów popełniać błędy. Tym bardziej, że w słowackiej bramce koncertową grę zaprezentowała Lucia Gubikova, która parowała rzuty samej Andrei Lekić.

W 58 minucie Serbki prowadziły 21:20 i były w 2. rundzie, ale wspomniana Gubikova nie dała się już pokonać żadnej Serbce, a jej koleżanki aż trzykrotnie pokonały Jovanę Risović. Serbię dobiła Lucia Sukiennikova, ustalając wynik na 23:21 i szalejąc przy okazji na parkiecie z radości...

Czarnogóra - Francja 20:24 (12:12) [wideo - cały mecz]

Czarnogóra: Rajcic, Barjaktarović - Petrović 3, Pavicević, Radicević 1, Jovanović 1, A.Bulatović, Klikovac, Jauković, Malović, Lazovic 2, K.Bulatović 5, Ramusović, Mehmedović 1, Despotović, Knezević 6.

Francja: Glauser, Leynaud - Kamto Njitam 1, Ayglon 1, Cisse, Pineau 8, Lander, Baudouin, Zaadi, Prouvensier 1, Dembele 2, Leveque, Nze Minko, Gnabouyou, Niombla 4, Lacereber 7

Serbia - Słowacja 21:23 (11:6) [wideo - cały mecz]

Serbia: Risović, Tomasević - Krpez 1, Popović, Stepanović 1, Lekić 4, Zivković 2, Damnjanović, Rajović, Radojević, Bandelier 3, Nisavić 2, Stoiljković 2, Liscević, Cvijić 6, Janjusević

Słowacja: Gubikova, Tothova, Sulovska - Rajnohova, Kerteszova 3, Benuskova 3, Czanik 1, Dubajova 1, Michnova, Sukennikova, 2, Jakubisova 8, Skolkova 3, Trebuhova 2, Bizikova, Hornakova, Blazekova