ME2018 Francja (K)
ME 2014: zwycięstwo rozpędzonej Holandii - Słowacja wypunktowana (wideo)
14.12.2014 22:00 Źródło: inf. własna

Holandia kontynuuje kurs na półfinał ME 2014. Oranje w pierwszym meczu 1. kolejki drugiej fazy grupowej pokonały bez żadnych problemów Słowację 30:20, która tym samym straciła szansę na awans do strefy medalowej. Holenderki sa natomiast liderkami grupy.

Holenderka Estevana Polman skuteczna przy rzucie karnym (Fot. EHF TV)

Słowaczki tylko na początku spotkania cieszyły się z prowadzenia po rzucie Lydii Jakubosovej. Holenderki odpowiedziały dwiema trafieniami i tak było za prawie za każdym razem.

Oranje, które nie przegrały na ME 2014 żadnego meczu, dały się wyszumieć Słowaczkom przez pierwsze dziesięć minut, a potem pokazały, jakie cele mają obie ekipy na tym turnieju.

Od stanu 6:6 w niespełna dziewięć minut zrobiło się 11:6 dla Pomarańczowych, a w ich szeregach znów najjaśniej błyszczała Estevana Poolman. Rozgrywająca ta zdobyła trzy z pięciu goli w tym okresie.

Słowaczki potrafiły odpowiedzieć tylko pojedynczymi trafieniami, a tymczasem Holandia jeszcze podkręciła tempo pod koniec pierwszej połowy, zdobywając trzy gole z rzędu. Co prawda tym razem bramek nie zdobyła Polman, ale kreowała grę Holenderek, dogrywając do swoich koleżanek. Po pierwszych trzydziestu minutach Holenderki prowadziły pewnie 17:10.

W drugiej połowie wiele się nie zmieniło. Po niespełna kwadransie Holandia prowadziła najwyżej (23:12) w meczu. Pod koniec spotkania rywalizacja się wyrównała, a to za sprawą twardziej broniących Słowaczek.

Taka postawa nie może dziwić. Nasze południowe sąsiadki - podobnie jak Polska - nie chcą zająć ostatniego (12-go) miejsca w drugiej fazie grupowej, które pozbawi ich drużynę rozstawienia w losowaniu MŚ 2015.

Mimo olbrzymich starań w defensywie i kilku ładnych goli Słowaczki nie zdołały zmniejszyć przewagi z grającą finezyjnie i na dużym luzie Holandią, która wygrała 30:20 i awansowała na pierwsze miejsce w grupie M2.

[wideo] Zobacz finezyjne zagranie Polman i bramkę Luciano!

Holandia - Słowacja 30:20 (17:10) [wideo - cały mecz]

Holandia: Wester, Janković - Kramer 1, Van der Heijden 3, Bont 2, Van Olphen 1, Snelder 2, Knippenborg 2, Broch 5, Groot 2, Dulfer, Goos 2, Schop, Smeets 2, Luciano 1, Polman 7

Słowacja: Sulovska, Gubikova, Tothova -  Rajnahova 1, Blazenkova, Kerteszova 1, Benuskova 1, Czanik, Dubajova, Michnova 3, Sukennikova 1, Jakubisova 5. Skolkova 6, Trehubova 2, Bizikova, Hornakova