MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2015: pewne wygrane Węgier i Danii, remis Czarnogóry z Serbią - resume 1. kolejki grupy A (wideo)
05.12.2015 21:31 Źródło: inf. własna/ZPRP/IHF

W pierwszej kolejce grupy A Mistrzostw Świata piłkarek ręcznych zwycięstwa z zgodnie z oczekiwaniami odniosły ekipy Węgier i Danii. W najciekawszym spotkaniu - derbach Bałkanów - Czarnogóra zremisowała z Serbią.

Dania - gospodarz MŚ - odniosła pewne zwycięstwo w grupie A (Fot. IHF)

Bałkański remis Czarnogóry z Serbią

Najciekawszym spotkaniem było oczywiście starcie ekip z Bałkanów. Lepiej w mecz weszła Serbia, która zdobyła pierwszy trzy gole. Jednak Czarnogóra bardzo szybko odpowiedziała bramkami i prawie do końca pierwszej odsłony ekipy grały bramka za bramkę.

Dopiero w 26 minucie przy stanie 13:13 skuteczniej zaczęła Czarnogóra. Trzy bramki z rzedu (Raicević i dwie Kateriena Bulatović) sprawiły, że ta drużyna prowadziła 16:13. Przed syreną kończącą pierwszą odsłonę straty zmniejszyła bardzo skuteczna w całym meczu Katarina Krpez.

Serbia na początku drugiej odsłony poszła za ciosem i po dwóch bramkach doprowadziła do remisu 16:16. Jednak po trzech kwadransach przewaga Czanogóry znów urosła do aż czterech goli. Wydawało się, że to przełomowy moment meczu. Wtedy jednak to Serbia zaczęła zdobywać bramki seriami. Wystarczyło sześc minut i Serbki złapały bramkowy kontakt (24:23 w 51 minucie).

Bliżej wygranej była jednak Czarnogóra, która po bramce Jovanović w 58 minucie wygrywała 28:26. Finisz serbi był jednak imponujący. Chwilę potem do siatki trafiła Georgijev, a do remisu doprowadziła wspomniana Krpez. Czarnogóra miała jeszcze ponad minutę na zapewnienie sobie zwycięstwa, ale dwie sekundy przed końcem meczu Serbię uratowała poprzeczka. Rzucała Katarina Bulatović.

Czarnogóra - Serbia 28:28 (14:12)

Czarnogóra: Rajcić, Hasanić, Barjaktarović - B. Pavicević, Radicević 7, Jovanović 6, Jauković, A. Pavicević, Klikovac, Lazović, K.Bulatović 8, Ramusović, Mehmedović 3, Despotović, Reicević 4, Grbić

Serbia: Risović, Kacarević - Radosavljević 1, Krpez 6, Trifunović, Stevin, Zivković 6, Prijović, Janjusević, Rajović, Georgijev 4, Radojević 2, Bandaleir 2, Kacarević, Stoijlković 3, Liscević 2, Petrović 2

Węgry rozbiły Tunezję

Jak wywiązać się z roli faworyta meczu pokazały w pierwszej kolejce Węgierki, które zmierzyły się z Tunezją. Ekipa z północnej Afryki prowadziła w tym spotkaniu tylko raz w 1. minucie po goli Kouki. Szybkie gole Moniki Kovacsicz i Zuzanny Tomori sprawiły, że Madziarki objęły prowadzenie 3:1 i... stale je powiększały.

Od 9-tej od 16-stej minuty nastąpiła węgierska kanonada na tunezyjską bramkę. Pięć goli z rzędu dla Węgierek i prowadzenie 9:3. Do końca pierwszej odsłony przewaga ekipy z Europy była bezdyskusyjna. Węgry wygrały ją 16:5.

W drugiej odsłonie Węgry - pewne wygranej - nieco obniżyły tempo meczu i gra się na moment wyrównała. Jednak znów węgierski zespół włączył szósty bieg. W 38 minucie prowadził 23:9, a Tunezyjki nie wiedziały jak przebić się przez węgierską obronę.

Węgry dobiły Tunezję jeszcze na koniec meczu, zdobywając trzy gole z rzędu od stanu 36:20, ostatecznie wygrywając 39:30, na zdobycie czterdziestego gola zabrakło już czasu.

Węgry - Tunezja 39:20 (16:5)

Węgry: Biro, Kiss - Szollosi-Zacsik 4, Triscsuk 3, Szucsanszki 3, A.Kovacsics 2, Bulath 1, Gorbicz 5, Szamoransky 2, Bognar-Bodi 3, Szekeres, Mater 3, Planeta, Erdosi 3, M. Kovacsics 3, Tomori 6

Tunezja: Hamza, Abdallah, Ben Slama - Gherissi, Rejeb, Toumi, Amiche, Sfar Ben 1, Jlezi 5, Rezgui 1, Jouini 1, Chebbach 10, Khoulidi, Dardour, Hamrouni, Kouki 2

Duńska lekcja szczypiorniaka

Najwięcej publiczności w 1. kolejce grupy A zgromadziło spotkanie gospodyń turnieju - Danii z Japonia. Wyrównane spotkanie toczyło się przez niespełna kwadrans, ale to Azjatki musiały gonić wynik.

W 13-stej minucie za sprawą Fisker Skandynawki wyszły na prowadzenie 8:7, którego nie oddały już do końca. Zaczęły zdobywać gole seriami i do przerwy zrobiło się 17:11 dla gospodyń.

Dunki nie zamierzały na tym poprzestać, bo przez pierwszy kwadrans drugiej odsłony wypracowały już 10-ciobramkowe prowadzenie. W 44 minucie - po udanej próbie Jensen - Dania prowadziła 24:14. Było jasne, że zwycięzcą w tym spotkaniu będą Dunki, które do końca spotkania grały już zachowawczo. Skończyło się na wyniku 30:21.